Sladký cukr? Uvidíme …
Tak jsem se rozhodla, že si zkusím účet ještě více „osladit“ 🙂
Začátek roku byl pro mě skvělý – $ 1 400 na cukrovém spreadu. Paráda.
A teď jsem se rozhodla příležitost na cukr opět využít.
Proč právě cukr? Pojďme si tedy projít všechny analýzy a můj pohled na daný trh …
1. COT analýza
COT index mi hlásí u obou skupin (spekulanti a zajišťovatelé) přeprodanost trhu s cukrem. V překladu to znamená, že mi tato situace indikuje vysoké ceny cukru.
Samozřejmě to nemusí znamenat, že se cena cukru ještě nepodívá výše. Toto je jenom takový první, ale důležitý náhled na daný trh.
2. Technická analýza futures na cukr
Cena cukru je dlouhodobě v klesajícím trendu. V srpnu loňského roku cena střednědobě obrátila směr, začala růst a momentálně testuje hladinu na 17 centech.
Na dalším obrázku je zobrazen kontinuální graf futures na cukr s roční historií. Na tomto grafu si můžeme všimnout, jak cena již podruhé na oblast blízko 17 centů zareagovala prudkým poklesem.
Nemusí to hned znamenat, že tuto hladinu cena směrem nahoru neprorazí, náznak na možný pokles tu ale rozhodně vidím.
Pojďme dál …
3. Struktura trhu
Podívejme se nyní na křivku term structure na dalším obrázku. Contango vidím po březen 2017, kdy se struktura trhu mění na backwardation. Toto je příznivá situace pro některé bear spready. I kdyby totiž cena cukru šla nějakou dobu do strany, tyto bear spready mohou dlouhodobě profitovat už jen z efektu contanga.
Když se podívame na strukturu trhu podrobněji, vidíme že i tady je situace vcelku příznivá pro bear spread.
4. Výběr spreadu
A dostáváme se už k výběru konkrétního spreadu. Z mého pohledu je příznivá situace pro pokles ceny cukru, a proto se budu dívat po bear spreadech, což znamená bližší měsíc prodávat a vzdálenější měsíc nakupovat. Na cukr jsou vypsány pouze 4 kontrakty ročně, takže mnoho toho na výběr nemáme. Já jsem si vybrala kombinaci BŘEZEN 2017 – ŘÍJEN 2016, takže výsledkem je spread SBH17-SBV16.
Podívejme se nyní na jeho graf …
Na první pohled graf nevypadá velmi vábně, ale stále je tu slušný prostor pro růst.
5. Likvidita
Důležitým aspektem obchodu je také likvidita. Vidíme, že u tohoto spreadu to není problém a dá se pohodlně zobchodovat.
6. Sezonalita
Ti, kteří mě už znáte, tak víte, že se na sezonalitu dívám úplně nakonec. Tento konkrétní spread jsem analyzovala i v mém posledním reportu. Podívala jsem se tedy tam na podrobnou analýzu sezonality:
Podrobná analýza sezonality mírně příznivá:
Cena spreadu vzrostla v průběhu května:
v 4 z Posledních 5 let (80%);
v 10 z Posledních 15 let (67%).
Cena spreadu vzrostla v průběhu června:
v 1 z Posledních 5 let (20%);
v 7 z Posledních 15 let (47%).
Takže na květen je sezonalita velmi příjemná, ale na další měsíc již tak příznivá není.
Ale jak jsem už nejednou psala či říkala, nehraje to pro mě rozhodující roli. Ale je fajn to vědět a počítat i s tou horší variantou.
Konečný verdikt – ANO, cesta k otevření pozice volná 🙂
A ještě pár vět na závěr:
Jak vidíte, není to až taková „tutovka“, i když očekávaný RRR je stále velmi zajímavý. I tak jsem se rozhodla tento spread zobchodovat, ale pouze s menší pozicí.
Na závěr jsem Vám chtěla ještě vysvětlit jednu důležitou věc ohledně obchodování spreadů. Výběr obchodů je do značné míry individuální. Kdo to chce víc na pohodu, vybírá si ty nejlepší obchody a udělá jich jen pár za rok. Ale může vstupovat například s většími pozicemi. Aktivnější obchodníci mohou zobchodovat i takové příležitosti, které nejsou až tak skvělé, ale musí počítat s větším drawdownem.
Selekce obchodů je velmi důležitá a určitě není správně otevírat všechno. Já se řídím tím, že méně je vždy více.
Ale to vůbec nevadí. Na dobré příležitosti se dá vždy počkat. Mám za sebou velmi úspěšných prvních pár měsíců, proto si můžu dovolit počkat si na ty správné obchody. Protože to nejhorší, co můžete udělat, je přeobchodovat zbytečně účet. Všechno má své meze a výběr správnych obchodů je skutečně velmi důležitý.
Občas se rozhodnu pro obchod, kde nejsou všechny analýzy zcela příznivé. Tak je tomu například i tady u cukru. V takovém případě to ale zohledním v money managementu zvolením menší pozice. Riskuji tím pádem méně a nemusím mít obavy, že přijdu o dosavadní zisky.