Co je to robustnost?
Během minulého týdne jsem dostal několik emailů s dotazem, co je to robustnost. Jelikož ji považuji za naprostý základ, tak vysvětlení, o co jde, věnuji tento článek.
Co je to robustnost?
Není to nic jiného než zjištění jaká je pravděpodobnost, že strategie bude vydělávat i v budoucnu. Realitou je, že najít strategii, která bude na historických datech dávat vynikající výsledky, není problém. Jak se bude ale trh chovat do budoucna nikdo z nás neví. Je tedy potřeba udělat testy robustnosti, která nám řeknou, jak moc je strategie napasovaná právě na historická data.
Robustnost nám tedy říká, jak je strategie citlivá na změny.
Jak se robustnost testuje?
Strategie, které pojedou dobře pouze na historických datech, je naštěstí možné poznat. Jak se provádí testování si ukážeme na příkladě.
Představte si, že máte strategii, kde otevřete pozici long jakmile klouzavý průměr s periodou 50 kříží klouzavý průměr s periodou 200 směrem nahoru. A jakmile jde klouzavý průměr 50 pod 200, pozici uzavřeme. Strategii nezkoušejte obchodovat, na forexu fungovat nebude, jde o příklad.
U strategie máme dva parametry – klouzavý průměr 50 a 200. Pokud je strategie „napasovaná“ na historická data, často je závislá na těchto parametrech a pokud bychom provedli drobnou změnu, výrazně se změní i výsledky strategie. Základní princip testování tedy je, že testujeme jak se strategie bude chovat se změnou parametrů a výsledky musí být v rozumných mezích odlišné.
Obvykle se testuje rozptyl 20% – 30%, tedy testujeme kombinace parametrů pro klouzavé průměry např. 40-60 a 160 – 240. Testů obvykle provedeme 200 a zjistíme, jak moc se změní výsledky strategie. Nebojte, tyto testy nemusíte dělat ručně – provede je StrategyQuant automaticky :). Výsledek pak vypadá např. takto:
Napravo je vidět všech 200 simulací v jednom grafu. Vidíme tedy, že některé kombinace parametrů fungují lépe a jiné zase hůře – to je naprosto normální. A nalevo jsou výsledky na základě monte carlo analýzy (její princip není podstatný, podstatné je umět je číst). Pomocí náhledů na obojí stanovím, zda má strategie šanci fungovat do budoucna nebo ne. Tato strategie testem prošla a může do dalšího kola, k dalším testům robustnosti (mám jich přirozeně více).
Závěr
Kvalitní testy robustnosti jsou velmi důležité. Strategie může klidně fungovat, i když je neuděláte nebo jimi neprojde, ale pozitivní výsledek je pak pouze dílem náhody. A v tradingu je velmi důležité umět říct, proč jsem dosáhl výsledků, které mám. Bez toho je nedokážete v budoucnu zopakovat. A proto jsou testy robustnosti tak důležité a rozhodně není moudré na ně zapomínat.