Jak vytěžit maximum z indikátoru MACD
V tomto článku si představíme hlavní přednosti indikátoru a také vhodné MACD nastavení, díky kterému vám pomůže analyzovat trh, lépe sledovat pohyby a ukážeme si způsob, jak indikátor implementovat do vašeho obchodování.
MACD je trendový indikátor, který je založen na informacích o klouzavých průměrech a je tak ideálním dynamickým nástrojem k filtrování obchodních příležitostí. MACD je zkratka ze slov Moving Average Convergence/Divergence a v principu je poměrně jednoduchý.
Nejprve se pojďme podívat na to, jak MACD indikátor funguje, abychom hlouběji pochopili princip jeho využití.
Trocha teorie
[su_quote]MACD linka je jádrem indikátoru a je to rozdíl mezi EMA s periodou 12 a EMA s periodou 26 (v základním nastavení). To znamená, že linka MACD přehledně zobrazuje křížení klouzavých průměrů v jedné řádce pod grafem. Pokud je MACD linka nad nulou, tak EMA 12 je nad EMA 26 a naopak.Druhou částí indikátoru je tzv. signální linka, což není nic jiného, než exponenciální klouzavý průměr počítaný z hlavní linky, V základním nastavení má periodu 9.[/su_quote]
Základní využití indikátoru
Vzhledem k tomu, že je indikátor založen na klouzavých průměrech, je ideální pro:
[su_list icon=“icon: check-circle“ icon_color=“#02de00″]- analýzu trhu
- analýzu dynamiky trhu
- nalezení vhodných vstupů
- setrvání v obchodu, dokud se klouzavé průměry znovu nepřekříží
- predikování většího pohybu pomocí zvyšující se ho momenta
- filtrování vstupů
- MACD divergence (co je divergence?)
Ukažme si, jak MACD používat:
1) Křížení klouzavých průměrů
Na screenshotu níže můžete vidět klouzavé průměry přímo v trhu (EMA 26 a EMA 12) a také stejné nastavení na MACD v dolní části screenshotu s hodnotami 12, 26 a 9 na close svíčky.
Jakmile trh překročí horizontální linku v indikátoru MACD s hodnotou 0, došlo k překřížení klouzavých průměrů a nastává změna trendu. Pomůže nám tak vidět velmi rychle trend a můžeme jej použít jako filtr pro naše obchody.
2) Silné momentum: Linky se vzdalují
Když uvidíte dvě vzdalující se linky v indikátoru MACD při nastavení 12 a 26, signalizuje to zvyšující se momentum v trhu a to znamená, že může nastat větší pohyb daným směrem.
Vzdalující se linky indikátoru signalizují zvýšené momentum a tím silnější trend.
Indikátor MACD je skvělý na určení trendu i tržní dynamiky, vidíme díky němu větší pohyby a pomůže nám eliminovat předčasné vstupy.
Jak MACD využít v praxi?
Záleží na obchodní strategii i zvolené timeframe neboli časovém období. Nejlepší je hledat vstupy na vyšších timeframe, jako jsou 4h, 1d nebo dokonce weekly, na nižším timeframe může docházet k „tržnímu šumu“ a indikátor tak bude signalizovat vstupy příliš často a s menší pravděpodobností na dosažení profitu.
Vhodnější je ale použít jej jako filtr. To jej pak můžeme použít prakticky na všech timeframe. Pokud pak obchodujeme trh ve směru trendu, hledáme nákupní signály pouze když je MACD nad nulou. V případě strategií na chop (trh co jde do strany) postupujeme obvykle naopak – tedy pokud je MACD nad nulou, hledáme signály pro prodej a pokud je pod nulou, hledáme signály pro nákup.
V automatických MACD strategiích jej nejčastěji používáme právě jako filtr.