Analýza trhů

Oslabení jenu?

V České republice můžeme často slyšet debaty o kurzu koruny, jak pomáhá či nepomáhá ekonomice. Exportérům pomáhá slabší kurz koruny, protože za každé utržené euro dostanou více českých korun. Dovozci naopak rádi silnější korunu, kdy na 1 euro stačí méně korun.

Japonsko

Pokud jste akciový investor, zajímavé mohou být akcie společností, které velkou část zboží produkují v zemi, kde je riziko oslabení měny a svoji produkci exportují. Velmi špatná makroekonomická situace naznačuje, že oslabení měny hrozí Japonsku. V takovém případě by se zlepšily hospodářské výsledky japonských firem. Šlo by o tu část, kde by japonské firmy měly náklady doma, ale produkce exportovaly.

Druhým faktorem je to, jaký další vývoj budou investoři očekávat. Pokud budou investoři přesvědčeni, že se jedná maximálně o střednědobou záležitost, využijí poklesu jenu k nákupu japonských akcií. Čím slabší jen, tím jsou tyto akcie po přepočtu na dolary levnější. Až se hodnota jenu vrátí zpět na dnešní úroveň, investoři vydělají na posílení jenu.

USDJPY

Zdroj: Yahoo finance

Je to něco podobného, proč Česká republika byla v jednu dobu schopna emitovat dluhopisy se zápornou úrokovou sazbou. Zahraniční investoři sázeli na zrušení kurzových intervencí na hranici 27 korun za euro. Investoři, kteří je tehdy nakoupili, sice zaplatili úrok přibližně 1 % p. a., ale následně vydělali 5-7 % na posílení koruny. V Japonsku je ze střednědobého horizontu možné něco podobného.

Alternativa v podobě ETF

Pokud nechtějí investoři vybírat japonské společnosti, mohou se rovnou rozhodnout pro celý index Nikkei. Ten se dá kopírovat například přes ETF s tickerem HEWJ, který pomáhá zmírnit měnové riziko mezi dolarem a jenem. V takovém případě počítáme s tím, že přijde oslabení jenu, devalvace měny a akcie vystřelí vzhůru, podobně jako v poslední době ve Venezuele (extrémní případ).

PS: Nejedná se o investiční doporučení, investujte rozumem, nikoliv emocemi 🙂