Rýsuje se nový Warren Buffett?
Společnost, kterou vám chci představit, má velmi podobný přístup, jako Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta. Má ale pár výhod navíc, na které je dobré myslet.
Markel Corpotation – nástupce Berkshire Hathaway?
Společnost se jmenuje Markel Corporation (ticker MKL) a nejedná se o obří korporaci – její kapitalizace je ke dnešnímu dni 13 miliard USD.
Jde o společnost v principu velmi podobnou slavné společnosti Berkshire Hathaway. Jádro funguje jako pojišťovna a poskytovatel pojišťovacích záruk, dalším zdrojem příjmů jsou pak investice do akcií. Z pohledu výnosů připadá přibližně 60 % na pojištění a 40 % výnosů zajišťují další investice do akcií, jejichž držení plánují na desetiletí.
Akciové portfolio není zrovna malé – aktuálně má velikost 3,8 miliardy USD.
Berkshire také začínala přes pojišťovny, protože mají možnost část peněz, určených ke krytí výplat pojištění, používat na investice. A pokud se takový byznys dostane do rukou schopného investora, ziskovost jde výrazně nahoru.
Dalším společným prvkem je skvělý investor, který investice vybírá.
Schopný investor je základem
Ve společnosti Markel se o investice stará Tom Gayner a jako hlavní kritéria pro nákup akcií vidí:
- Ziskový „moat“ businessu (neboli jasnou konkurenční výhodu, která je pro ostatní firmy obtížně překonatelná)
- Relativně malou zadluženost
- Zkušené vedení
K tomu má ještě jedno kritérium, o kterém se moc nemluví – Nakupované společnosti musí mít řadu variant, jak naložit s budoucími zisky. Pokud totiž jen akumulujete kapitál a nevíte, co s ním, celkový výnos se vám výrazně snižuje.
Za Toma Gaynera mluví jasně tato věta: “I think as hard as I can about what I would do if this was my own money and even if it was all the money I will ever have”.
Volně přeloženo „Usilovně přemýšlím nad tím, co bych dělal, kdyby všechny ty peníze byly moje a dokonce všechny peníze, které kdy budu mít.“ Pokud přemýšlíte tímto stylem, dáte si na výběru investic opravdu záležet.
Největšími složkami portfolia jsou Berkshire Hathaway (11 % portfolia), CarMax (5 %), Brookfield Asset Management (4,8 %), Amazon (3,6 %), Walt Disney (3,4 %). V první desítce ještě najdeme i akcie Google nebo VISA.
Pokud byste chtěli dividendy, zde je nenajdete, firma je nevyplácí, stejně jako Berkshire.
Růst společnosti Markel
Následující obrázek ukazuje údaje z „Letter to Shareholders“ za rok 2019. Ukazuje dvacetiletý vývoj hospodaření. Aktiva rostou o 14 % ročně po dobu 20 let. Vlastní kapitál (zvýrazněný řádek) dokonce o 18 % ročně.
Jestli se vám líbí Buffettova Berkshire Hathaway, snad nejúspěšnější investiční společnost všech dob, tak toto je potenciálně její nástupce. Ve srovnání s Buffettem má jednou obrovskou výhodu – skutečnost, že má mnohem menší objem aktiv. Podíl ve firmách může budovat snadněji, nenaráží totiž na limity s držením vysokých pozic.
V dlouhodobém horizontu můžeme očekávat, že společnost bude mít více a více příjmů z držení akcií. A pokud se jí povede nadále investovat do dobrých společností, tak má před sebou obrovský potenciál.
Analýza akcií Markel
Když se podíváme na výnosy, tak Markel v dlouhodobém horizontu výrazně překonává akciový index S&P500, od vstupu na burzu v roce 1986 vzrostla o 9500 %, kdežto S&P500 o necelých 1200 %.
Z krátkodobého pohledu akcie mírně zaostává za indexem, díky aktuální situaci na trhu a také tomu, že rok 2020 má zatím lehce ztrátový, je „ve slevě“. V dlouhodobém horizontu má však z mého pohledu solidní potenciál.
Než si ale akcii koupíte, myslete na to, že je dobré udělat základní analýzu finančního zdraví a ocenění. Jak na to se dozvíte třeba v mém kurzu obchodování a analýzy akcií.