Důchod = investiční portfolio?
Nový ministr financí Pilný řekl něco, co je v podstatě pravda, ale lidem se to nelíbí – penze jednoho dne skončí. Mnoho lidí nechápe souvislosti, tak se na to nejdříve v rychlosti podívejme a pak to povíme o tom, jak to řešit :).
Proč penze skončí?
Důvod musíme hledat jinde – hodně dávno v padesátých letech. V principu jsou 2 způsoby penzí – spořící a průběžný systém. V minulosti byl spořící – z peněz co jsme vydělávali jsme si „spořili“ na účet státu a ten nám z toho vyplácel pak důchod. Jenže stát v minulosti (před mnoha desítkami let, pokud si dobře pamatuju, bylo to snad v roce 1952, četl jsem o tom už před více jak deseti lety) tyto účty „vytuneloval“ a přešel na průběžný systém. Problém je ale v tom, že průběžný systém je obrovské letadlo a z pohledu demografické křivky nemůže vydržet věčně – jednoduše jednou je hodně pracujících lidí (např. 3 na 1 důchodce) a jindy hodně starých (např. 1 pracující na 1 důchodce). Pak se musí přejít na spořící systém nebo to vytrpět a počkat, až se demografická křivka vrátí k ideálnímu stavu, což ale znamená, že jedna generace to odnese. No a ta doba je tady teď. Takže nadávat za to politikům, když je to jen logický důsledek nelogického rozdělování penzí, je k ničemu. Toto je jedna z věcí, za kterou nenesou zodpovědnost. Navíc důchody stojí ročně přes 300 miliard, takže náklady na politiky to moc nespasí :).
Co s tím?
Jedinou cestou je zajistit se na budoucnost sám :). Je potřeba investovat a máme v podstatě několik možností.
Pokud máte velký kapitál, můžete nakoupit nemovitosti. Osobně jsem uvažoval dát část kapitálu do komerčních objektů, ale pak jsem se na to vykašlal, protože v ČR je silná ochrana neplatičů a prakticky nulová ochrana majitelů nemovitostí.
Byznys se dá rozjet i s malým kapitálem, ale potřebujete čas a co si budeme povídat, i schopnosti. Které se dají získat, ale je to náročné. Navíc se připravte na práci 16 hodin za den. Vím o čem mluvím, byznysů mám hned několik :).
Trading je můj hlavní byznys. Výhodou je, že nemusíte mít zaměstnance a dá se začít i s relativně malým kapitálem. Osobně doporučuji každému jít cestou jako volím i já.
Jak se zajistit pomocí tradingu?
Nejlepší je budovat si investiční portfolio. Teď nemyslím portfolio z automatů, ale z různých tříd aktiv. Já to mám třeba takto:
Algotrading – nese velký výnos, ale větší rizika. Mám určitý strop peněz, který obchoduji a ten přesouvám dále na aktiva s nižšími riziky. Výhodou je, že lze začít s malým kapitálem i kolem 25 tisíc, postupně kapitál přidávat a portfolio budovat. Zisky jsou pak v desítkách % ročně, např. 60%, ale za cenu vyšších rizik.
Obchoduji tedy pomocí automatů a např. co je nad 500 tisíc korun přesouvám do dalších tříd aktiv, která mají menší rizika.
Opce, komodity a spready – tyto nástroje považuji za instrumenty se středním rizikem. Můžu na nich vydělat kolem 30% ročně. Rizika jsou menší jak z pohledu trhu samotného, tak z pohledu strategií. Proto zde nechám větší kapitál.
Jakmile na těchto trzích dosáhnu určité úrovně, např. 2 miliony korun, pak peníze opět přesouvám dál, do těch nejvíce konzervativních aktiv.
Akcie, dluhopisy, fondy, velmi konzervativní opční strategie – zde již nemám peníze nijak limitované a mám vybudované portfolio, kde očekávám zisky např. 10%, ale vysokou stabilitu. Zde je potřeba mít portfolio dobře vyvážené, aby rizika byla minimální.
Každému přeji, ať k tomuto portfoliu dojde co nejdříve a nemusí se tak bát o svou budoucnost :). Není to nereálné a dá se začít i s malým kapitálem. Je potřeba ale pracovat, minimálně na začátku, abyste vše pochopili a rozvíjeli své schopnosti. Trading je krásný byznys, který je pro mne stále číslem jedna, ale není to hra, tak k tomu tak přistupujte!