Automatické obchodování

Obchodování pomocí martingale 2. část

V prvním díle tohoto článku jsme se podívali na to, kdy martingale funguje. Nyní se podíváme kdy nefunguje a na pár doporučení na závěr.

Kdy tento přístup nefunguje?

V reálu. Jakmile jej nasadíte, je to otázka času, kdy přijde série ztrát, ze které se nedostanete.

5 i 10 ztrát v řadě se zvládnout dá, ale když jich přijde 15, tak je maximální ztráta je víc než 16 tisíc USD a když jich bude 20, tak dokonce 524 tisíc USD. A to vše pro jeden dolar zisku!

Osobně jsem tyto strategii testoval jen na demu, protože nejsem takový gambler, abych je dával na reálný účet :-). Někdy strategie zvládla vydělat 5 tisíc procent než padla, jindy přišel propad ihned. Nicméně vždy nakonec padla na nulu :).

Zde jedna equity, která mluví za vše. Nejedná se ale o můj systém, martingale jsem testoval před mnoha a mnoha lety, poslední roky se mu nevěnuji.

Další varianty martingale

Martingale může být nejenom otevírání nové pozice s dvojnásobnou velikostí, ale i např. hedgování předchozí pozice nebo přikupování.

Hedgování stojí jednoduše na tom, že pokud je pozice např. pozice -20 pipů, otevřeme dvojnásobnou pozici na opačnou stranu, pokud je ta opět -20 pipů, otevřeme další dvojnásobnou hedgovací pozici atd.

Přikupovací mluví za vše. S každým pohybem např. 20 pipů proti vám přidáte dvojnásobnou pozici a doufáte v obrat. Toto je vůbec nejhorší verze, kdy otevřená ztráta roste a roste a roste… A vy brzo končíte s obchodováním.

Jak se postavit k martingale strategiím?

Pokud to myslíte s obchodováním vážně, pak se na martingale vůbec nezaměřujte. Nikam to nevede a vždy je jen otázkou času kdy přijde série ztrát, kterou Váš účet nezvládne.

Co doporučit na závěr?

Pokud jsou vám blízké strategie s dobrým ziskem, zaměřte se raději na smysluplný trading a případně genetické algoritmy, kde si můžete postavit špičkové portfolio s dobrým poměrem zisku a potenciální maximální ztráty. Pokud chcete do něčeho jít, jděte do toho naplno a nedělejte zkratky, což platí nejen v tradingu. A nebo jak říká můj oblíbený spisovatel Charles Bukowski – „Svět patří těm, co se neposerou!“