If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Technická analýza: Funguje, nebo ne?

  21 Srp 2017,

  Poslední dobou se hodně diskutovalo o tom, zda technická analýza funguje, nebo ne. Nedávno jsem četl na toto téma zajímavou studii, tak se na to pojďme podívat ze širšího kontextu.

  V poslední době jsem například četl článek, kde autor říkal, že TA nefunguje a jako hlavní důvod uváděl to, že byla vymyšlena na přelomu 19. a 20. století. Že se jedná o více jak 100 let starou metodu je skutečně pravda, nicméně autor zapomněl na to, že metoda pana Charlese Dowa se dá aplikovat pouze na trendové trhy – tedy akciové indexy apod. Na netrendové trhy, kam patří forex, se použít moc nedá. Resp. dá, ale musíte mít už dost zkušeností :).

  Pojďme se podívat na výsledky studie

  V této studii se snažili zjistit, zda technická analýza funguje a pokud ano, tak v jakých situacích. Porovnávali výsledky hedge fondů co používají TA s těmi, co ji nepoužívají. Trh může mít v zásadě 4 stavy.

  Vysoká volatilita – značně rozkolísaný trh, např. při vyhlašování zpráv.

  Nízká volatilita – klidný stav, typicky mimo zprávy.

  Vysoký sentiment – trhy jsou hnány velmi silně emocemi, např. významné volby, brexit… Nebo trhy jako je bitcoin nebo čínský akciový index v době silné euforie.

  Nízký sentiment – trhy jsou pod minimálním vlivem emocí, obvykle mimo silné fundamenty

  Výsledky výzkumu jsou jednoznačné – technická analýza funguje, ale obecně nejlépe funguje v období nízkého sentimentu a mimo extrémně vysokou volatilitu. Koukněte se na graf:

  Co potřebujeme k obchodování pomocí technické analýzy?

  Jak jsem již psal v článku o bitcoinech, tak potřebujeme trh co má historii a chová se systematicky, tedy není pod vlivem emocí. To je důvod, proč na bitcoinu s technickou analýzou a automaty (které jsou z 99% postaveny na TA) bude těžké uspět. Potřebujeme tedy toto:

  • Systematický trh
  • Vypínat strategii na velmi silné fundamenty (brexit, volby ve Francii)
  • Vyhnout se fixovaným měnám, jako byl frank. To je v zásadě logické, protože nemají „svobodu“ chovat se systematicky
  • Umět TA správně dělat – kreslení do grafu není pro 99% traderů ta správná cesta, chybí tam systematický přístup k analýze
  • Dělat TA systematicky – stejnou situaci vyhodnotit vždy stejně, nevyhodnocovat trh pod vlivem emocí, únavy atd.

  Závěr

  Nebojte se technické analýzy. Technická analýza funguje, jen je potřeba k ní přistupovat s rozumem, systematicky a na systematicky se chovajícím trhu. Kreslit si čáry do grafu nestačí :).

   

  Opět otevíráme StrategyLab, online kurz ZDARMA!

  1 měsíc intenzivního mentoringu, kde si postavíte svou vlastní automatickou strategii!

  Celá akce je ZDARMA a bez závazků!

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *