Včerejší poražený – zítřejší vítěz?
Psal jsem si s jedním studentem ze Švédska. Ukazoval mi svoje výsledky, jsou vskutku impozantní, zisk 147% za půl roku a relativně přijatelným drawdownem 28%. Zisk je to velmi dobrý a určitou úlohu tam hraje samozřejmě i štěstí :). Podívejte se sami na jeho výsledky:
Nicméně v dnešním článku nechci psát o jeho výsledcích, jako spíše o přístupu a o tom, jaký nesmysl se rozhodl udělat (a nenechal si ho vymluvit).
Na účtu má 100 strategií ze StrategyQuantu. Má pak ještě další 2 účty, kterým se též daří a má tam podobné množství strategií. V posledních týdnech se rozhodl, že portfolia upraví, ze 300 strategií vybral 160, které byly za celou dobu slušně ziskové (zbytek se plácal kolem nuly nebo lehce prodělával) a dal je na účet. Z mého pohledu není tato cesta ideální. Proč?
Včerejší poražení – zítřejší vítězové
Tento citát není z mé hlavy, psal o něm již Benjamin Graham před desítkami let. Vzpomeňme si na poslední dvě krize – internetová v roce 2001 a finanční v roce 2008. Trhy prošly prudkými propady, nejvíce to odnesly internetové firmy, resp. banky. Pokud byste chtěli vydělat co nejvíce, vyplatilo se vsadit – překvapivě – na internetové firmy a banky. Například banka Citibank vyrostla od roku 2009 z 10 USD na současných 66. Tedy zisk 560% během osmi let. Amazon se dal během internetové krize v roce 2001 koupit za necelých 6 dolarů a dnes? Jsme na 967. Tomu říkám růst :).
Tím chci říct, že to, že strategie nebo akcie má doteď skvělé výsledky neznamená, že je bude mít stejně skvělé i do budoucna. Proto používáme portfolio – každému typu strategií se daří jinak v jiném období. Proto je lepší nechat strategie běžet všechny a pokud jsou opravdu kvalitní, tak se nemusím bát. Ty co se doteď plácaly kolem nuly nebo mírně prodělávaly se můžou ukázat jako parádně ziskové. To ale zjistíme jen tak, že všechny kvalitní strategie necháme nasazené.
Doporučení na závěr
Portfolio nechte běžet. Pokud jsou strategie kvalitní, není důvod do něj intenzivně zasahovat a vybírat pro další obchodování jen ty nejvíce ziskové, paradoxně to může výsledky zhoršit.