Finanční trhy

Nové kryptoměny z pohledu investora

Poslední měsíce dostavám velké množství otázek, zda investovat do Bitcoinu. Mnoho lidé se též ptá, co si myslím o té či oné nové kryptoměně. Po pravdě jsem odpovídal, že nevím, protože ICO (Initially Coin Offering) nesleduji. Vnímám je totiž jako extrémně rizikové, protože do nich není vidět a největší váhu má u nich důvěra. Lidé se často snaží vytvořit vlastní kryptoměnu a doufají, že se z ní stane nový Bitcoin (něco jako by ho koupili za 1 dolar). Kapitál je primárně získáván metodou crowdfundingu.

Podle dat serveru tokendata.io proběhlo v loňském roce 902 ICO. Z nich 142 ani nepřežilo fázi crowdfunfingu, řada pokusů nezískala ani dolar. Dalších 276 se reálně nedožilo konce loňského roku. To máme 418 zkrachovalých ICO, tedy 46% úmrtnost za 1 rok. Tyto projekty loni crowdfundingem získaly více než 100 miliónů dolarů.

Dalších 113 ICO je klasifikováno jako „semi-failed“. Tedy jako projekt, který míří ke svému blízkému konci. Tyto ICO získaly dalších cca 130 miliónů dolarů. Možná se mezi nimi najde pár výjimek, které se ještě zmátoří, ale moc tomu nevěřím. Dohromady s již zkrachovalými ICO to dává 531 neslavných konců (59% úmrtnost). Další problémové bezpochyby přibydou.

V sektoru investic bych to přirovnal k investování jako tichý společník se začínajícím podnikatelem, u kterého znáte akorát jméno a to, že chce začít podnikat v sektoru, kde se v minulých dvou letech objevila úzká skupina lidí, která ovládla trh a vydělala velké peníze. Tato skutečnost je i motivem pro zahájení jeho podnikání.  Přičemž stejně jako každý začínající podnikatel v tomto sektoru i ten váš tvrdí, že se mu podaří proniknout mezi výše zmíněnou elitní skupinu lidí ovládajících trh.

Něco takového mě osobně neláká k investici. Pokud přesto někdo chce spekulovat směrem k ICO, měl by mít na paměti tato čísla a srovnání se začínajícími podnikateli. Osobně bych tak neinvestoval více než jednotky procent kapitálu.