Analýza trhů

Co stojí za růstem akcie Tesla motors (TSLA)

S akciemi společnosti Tesla bylo v pondělí na jednu hodinu pozastaveno obchodování, cena akcie vyskočila o 11 % na 382 dolarů. Důvodem bylo oznámení E. Muska o možném stažení akcií společnosti Tesla z trhu.

Uvedl cenu 420 dolarů za akcii, za tuto by akcie z trhu stáhnul. Tato cena odpovídá 20% prémii oproti ceně po oznámení výsledků za Q2 2018. E. Musk zatím prohlásil, že se jedná o úvahu, že ještě není 100% rozhodnut. Tomu odpovídá pondělní závěrečná cena 382 dolarů. Důvodem úvah je velká volatilita ceny akcií společnosti, která ovlivňuje i samotné fungování. Stažení akcií z trhu by faktor volatiility zmizel. Bude na samotných investorech, za prodají své akcie za 420 dolarů za kus nebo zda si podrží podíl ve společnosti bez veřejně obchodovatelných akcií. Nevýhodou pro investory by byla ztráta likvidity.

Kolik by stál odkup akcií Tesly?

Veřejně obchodovatelných akcií je 127,5 miliónu akcií. Pro odkup všech by bylo potřeba 53,5 miliardy dolarů.  Podle stávajících indicií by se jednalo o takzvané LBO (leveraged buyout), tedy financování odkupu akcií půjčkou. Přitom by šlo o největší LBO v historii. Samozřejmě, čím více investorů si akcií ponechá, tím menší bude potřebné financování. Proto jeho snahou bude přesvědčit co největší počet investorů, kteří si ponechají své akcie. E. Musk neplánuje dále významně zvyšovat svůj podíl, který osciluje kolem 20 procent.

Uvedl, že Tesla a Space X budou i nadále fungovat jako samostatné entity s oddělením řízením a strukturou investorů. Avšak ani zmínka o budoucím financování provozu Tesly, z vlastního cash flow to zatím není možné.

PS.: Podobný postup před lety aplikoval na svoji společnost i Michael Dell, když před pěti lety stáhl akcie společnosti Dell z trhu. Nyní se mluví o opětovném uvedení těchto akcií na trh prostřednictvím speciální transakce.

Kdo bude odkup akcií Tesly financovat?

Variant je několik:

  • Japonský Veture capital SoftBank
  • Čínský Tencent
  • Sovereign Wealth fondy některých zemí – nejčastěji se spekuluje o Saúdské Arábii.

Dále se nabízí množství soukromých investorů včetně největších bank nebo podílových fondů. Fondy společností  Fidelity a T Rowe Price drží dohromady šestinový podíl ve společnosti.  S třetím největším fondem (Scottish Mortgage) drží téměř 20 % akcií.  Pokud by si tyto fondy ponechaly své podíly i po stažení akcií z burzy, pomohly by výrazně redukovat potřebu kapitálu nezbytného pro odkup akcií.

Již nyní vyplouvají na povrch fakta, které to celé zpochybňují.

  • Proč teď?
    1. Cena je relativně vysoko. Snaží se zabránit poklesu jím držených akcií?
    2. Vadily mu dotazy analytiků na nedávném vyhlášení výsledků Tesly, když E. Musk neudržel nervy na uzdě a odmítl odpovídat?
  • Proč zvolil pro oznámení formu tweetu?
  • Musk zcela podcenil právní stránku věci. Už když začal o tom uvažovat, měl za povinnost o této skutečnosti informovat SEC. To neučinil. SEC ho obratem začal vyšetřovat.
  • Čínská cla zasáhnou každé páté prodané auto
  • Musk se snaží udržet si totální kontrolu. Schvaluje každý výdaj nad 1 mil USD. Může se to zdát dostatečné, ale tento limit je 0,25 promile čtvrtletního obratu. Při porovnání s rodinou to je zhruba podobný případ, jako by muset předem odsuohlasit každý výdaj nad přibližně 50 korun.