Investování

Máme se bát, že přijde další finanční krize?

Akciové trhy dlouhodobě rostou a pohybují se na rekordních úrovních. Vše vypadá na první pohled dobře, v loňském roce index S&P 500 vytvořil historická maxima přibližně 60x, letos již více než 20x. Zdá se, že žijeme ve skvělé době. Částečně tomu tak je, ale podívejme se i na věci, o kterých se až tak moc nepíše.

Proč akcie tak silně rostou?

Důvodem růstu akcií ale není jen to, kam se společnosti posouvají technologicky, je tam i jiný důvod. Společnosti dnes neinvestují do vlastní budoucnosti, ale do současné ceny vlastních akcií – výdaje na zpětné odkupy akcií překonaly objem investičních výdajů. Souvisí to se značným přebytkem hotovosti. Na trhu panuje prostředí, kdy je mnoho volných peněz, ale dobrých potenciálních investic je málo. Můžeme se podívat na Berkshire Hathaway, za kterou stojí legendární investor Warren Buffett. Ta sedí na obrovském množství peněz, ale nemá je kam investovat. V roce 2017 koupila pouze jednu společnost a to Pilot Flying J a letos se pustila do odkupů vlastních akcií. Kupovat vlastní společnosti není v zásadě nic špatného, ale dnes mají větší váhu, než vlastní investice.

Nová high na indexu S&P500:

Zdroj: Yahoo finance

Kde jsou aktuálně potenciální rizika?

K tomu to pod pokličkou začíná vřít. Uplynulo 10 let od krize 2008/2009, ale svět se nepoučil, pořád se řeší následky, ale nikoliv příčiny. Před možnými riziky varuje čím dál větší množství ekonomů a finančníků. Co může být tentokrát ve vzduchu?

Stačí obyčejná recese, vždyť reálné dopady obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou se do hospodaření firem ještě neprojevily. Dopady mohou být i na ekonomiku Číny. Podle Goldman Sachs je tolerance investorů k riziku na hranici únosnosti. Stačí, když pár významných firem nedosáhne očekávaných výsledků a investoři se začnou bát, ceny akcí budou v ohrožení. Nemluvě o tom, kdyby nastalo něco horšího, než obyčejná recese. Uvědomme si, že stačí, když z hráze vypadne jeden kámen a celá hráz se hroutí.

Rizika emerging markets

Mimo jiné jde o dlouhodobě klesající prémie za riziko u Emerging Markets, čemuž napomáhá i zvyšování sazeb Fedem. Stačí menší otřes a toto premium půjde prudce vzhůru. Výsledkem bude pokles akcií na Emerging markets. Proto taková snaha minimalizovat nedávné turecké problémy, aby nedopadli jako Thajsko v létě 1997. Tehdy následovala lavina problémů jihoasijských zemí a celé to vyvrcholilo bankrotem Ruska o rok později. Něco takového se tehdy rychle přeneslo na akciové trhy vyspělých zemí.

Vliv pasivního investování

Zde by vstoupil do hry druhý, často pomíjený faktor – rostoucí obliba pasivního investování. Důsledkem toho je paradoxně rostoucí vliv psychiky drobných investorů. Když začali drobní investoři dříve prodávat své podíly v aktivně řízených fondech, ne všechny fondy prodávaly tytéž akcie. Manažeři v případě stahování peněz z fondů mají možnost si vybrat, jaké akcie prodají. V případě pasivních instrumentů tato možnost neexistuje. Indexové fondy a správci indexových ETF jsou nuceni likvidovat své pozice v objemech odpovídajících váze akcií v indexu. Jeden stop loss spustí druhý a cena akcií je v ohrožení. Může se tak opakovat situace jako v roce 1987, kdy za propadem akciového trhu stála série výprodejů řízená algoritmy, tehdy ještě velmi nedokonalými.

Na obrázku níže můžeme pozorovat rostoucí trend pasivního investování:

Máme se bát, že brzo vypukne hluboká recese?

Podle toho co jsem psal výše se může zdát, že krize je na spadnutí. Nedívejme se na to ale tak pesimisticky. Propad akciových trhů jednou za čas přijde a nemůžeme se tomu vyhnout. Na druhou stranu je to ale něco, co přináší příležitosti k nákupům. Na trzích platí, že nakupovat je ideální v době, kdy „v ulicích teče krev“. Propad akcií je tedy příležitost. Je ale důležité vědět, jak se v těchto situacích zachovat a jednat s chladnou hlavou. Proto jsme pro vás připravili webináře, kde se na recesi a krizi zaměříme, abyste věděli včas, co očekávat a jak se chovat. Vše je samozřejmě zdarma. Stačí vyplnit formulář níže.

[contact-form-7 id=“33559″ title=“webinare_podzim“]