If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  • en
Menu

Jak začít investovat a co je to investice?

23 Úno 2018,
Jak investovat

tomto rozhovoru jste se mohli dozvědět, kdo jsem a čemu se věnuji. Pravidelně Vás na těchto stránkách budu zásobovat články o investování.

Určitě chcete ihned investovat vaše volné peníze a dívat se, jak se postupně zhodnocují. Jak začít investovat? Akcie, dluhopisy, zlato… STOP. K tomu se také časem dostaneme, mimochodem – trpělivost dělá investora mistrem.

Člověk jako součást investic

Ani to možná nevíte, ale součástí investic už jste. Jenom tím, že máte v bance běžný účet. Banka může část vašich financí půjčovat dále (nepřímo, vklady tomu dopomáhají). Že je to drzost? Je to realita – seznamte se. Běžné účty většinou nenesou odměnu v podobě úroku, proto můžete využít i spořící účet, který nějaký ten úrok poskytne, ale žádná hitparáda to není, navíc u některých bank musíte aktivně využívat účet, abyste se na základní úročení dostali. To dosahuje nyní kolem 1 %, někde i více.

Kolik peněz na začátek investovat?

Schválně si uvědomte, kolik peněz dokážete za měsíc uspořit. Že to nevíte? Pravý čas si udělat ve financích pořádek. Od příjmů odečtete náklady a účty a vyčleňte si částku na spoření. To je základ. Na běžném účtu bychom měli mít také rezervu na nečekané výdaje.

Pokud jste si již ve financích udělali pořádek a uvědomili, jak hospodaříte a kolik si spoříte, můžeme vzít přebytečné úspory a začít investovat. Rozhodně si na investování nikde nepůjčujte!

Vyplatí se začít i s málem, např. s desítkami tisíc. Důležité je začít a začít tak postupně získávat zkušenosti.

Finanční gramotnost

Všeobecně se předchozímu odstavci říká finanční gramotnost, ale nerad toto spojení používám. Navíc Ministerstvo financí ČR jej definuje strašně dlouhými souvětími s odbornými výrazy, že nikdo nepochopí, o co jde. Na jejich webu se ale objevily hezké úderné věty, proč se finančně vzdělávat:

 • Abyste nezadlužili svou rodinu.
 • Aby Vás někdo neokradl.
 • Abyste se neztratili ve světě financí.
 • Abyste dokázali zhodnotit své finance.
 • Abyste byli o něco chytřejší.

Co je to vlastně ta investice?

Investice je činnost, kdy vložíte peníze do kapitálu (finančního nebo lidského) a v budoucnu očekáváte více tohoto kapitálu. Jednoduše si nyní odpustíte utrácení peněz (úspor), abyste měli více na utrácení v budoucnu (budoucí užitek).

„Investiční operace je ta, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost jistiny a přiměřený výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulace.“

Inteligentní investor, Benjamin Graham

„Investice je úsilí, které by mělo být úspěšné, aby se zabránilo tomu, že se z hodně peněz stane málo peněz.“

Z knihy Where Are the Customers‘ Yachts?, Fred Schwed jr.

Investování se často zaměňuje se spekulacemi a tradingem. Jsou to úplně odlišné věci, to si na začátek zapamatujte.

Závěr

Rozhlížejte se kolem sebe a prozkoumávejte terén. Poznávejte jednotlivé produkty, čtěte si všechny řádky psané drobnými písmenky a buďte zvídaví. Udělat si pořádek ve vlastních financích je základ. Investování začíná u spoření. Po vytvoření rezervy můžete zbytek financí investovat, jak je libo. V příštím článku se podíváme na nejlepší investici, jakou můžete na začátek udělat – investovat do sebe, lidského kapitálu.

PS.: Máte-li problémy s utrácením a spořením, můžete využít některé aplikace pro chytré telefony, jako například Wallet nebo Spendee.

Stáhněte si ZDARMA e-book

"Tajemství investičních mistrů 20. a 21. století"

kniha_jakub

2 Comments

 1. Milan

  Mě by zajímala jedna věc: Do průměrné banky vložím určitý obnos peněz a ona (nebo nějaká třetí osoba/instituce) bude moje peníze využívat k investování. obchodování, spekulování apod. Zajímalo by mě, jestli lze alespoň přibližně vyčíslit, o kolik % dokáže průměrná banka můj vklad za jeden rok zhodnotit, a jakou část tohoto zhodnocení mě banka připíše na účet, a jakou část zhodnocení si banka nechá pro sebe.

  1. Jakub Bezděkovský

   Díky za komentář Milane, taky by mě to zajímalo, je to spíše na studii, banka nepůjčuje peníze napřímo, tzn. přímo naše uložené, ale spíše formou tvorby nového dluhu. Potřebuje také držet povinnou minimální rezervu u CB, ta činí 2% (v US to je 10%). Vklady klientů tedy dopomáhají, aby banka mohla půjčovat a tvořit dluh dle mého názoru. Zkusím najít nějaké věrohodné zdroje a v budoucnu napsat článek či případovou studii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *