Investování

Lidský kapitál a nejlepší investice

Investovat se dá i jiným způsobem než pouze nakoupit a prodat cenný papír. Nejlepší investice bývá pro spoustu lidí do rozvoje svých schopností – lidského kapitálu.

Co je lidský kapitál?

Kromě peněz – finančního kapitálu, je zde ještě jeden, zpočátku důležitější kapitál, se kterým můžete pracovat – lidský kapitál. Lidský kapitál je to, co jste se naučili, zdědili po rodičích, váš um, znalosti ze školy, univerzity, z práce, kurzů nebo knížek. Ten poté určuje, jak velká částka peněz (finančního kapitálu) vám přistane každý měsíc na bankovním účtu. Lidský kapitál můžeme definovat jako očekávaný příjem z naší pracovní či podnikatelské činnosti. Proto nejlepší investicí, kterou můžete zezačátku udělat, je investovat do vzdělání a rozvoje své osobnosti.

Uvědomte si, že investujete vlastní čas a peníze a v budoucnu očekáváte, že se vám zvýší plat, zisk společnosti nebo výnos z investice. Na druhou stranu nemusíte vůbec investovat do lidského kapitálu, můžete místo toho rovnou začít vydělávat peníze bez dalších znalostí. To už je na individuálním zvážení (poměr cena x užitek).

Jak investovat do lidského kapitálu

Vzdělání – to je základ. Minimálně maturita. Kdo si chce rozšířit obzory nebo se zaměřit hlouběji na dané téma, pomůže mu částečně i vysoká škola. Kvalita vysokých škol je někde v ČR na světové úrovni, někde hodně pod. Avšak málo profesorů nás naučí kriticky myslet. Pokud chcete kvalitní kurzy ze světových univerzit zdarma, zkuste Yale Open Courses, kurzy z Harvardu nebo ze serveru Coursera.

Rekvalifikační kurzy – i to je možnost. Pokud jste se ještě nenašli, můžete zvolit rekvalifikaci. Často také doporučuji knihu Designérem vlastního života, která vám pomůže v rozhodování, co chcete v životě dělat.

Knihy – bez knih to prostě nejde, alespoň u mě. Čtu při cestě do práce, z práce, všude, kde to jde a je čas. Například místo sledování televize. Nečetli jste ještě Inteligentního investora od Grahama? Je to základ, vřele doporučuji.

Kurzy – existuje spoustu kvalitních kurzů, kde se naučíte buď základy nebo pokročilejší techniky o investování a obchodování nebo i z jakéhokoliv jiného oboru. Zde se zaměřte na lektora, jeho zkušenosti, reference, jak dlouho dělá v oboru. Obzvláště ve financích se najdou i „finanční šmejdi“, kteří nerespektují slušné chování nebo rovnou dělají podvody. Osobně jsem jich viděl a zažil spoustu, včetně lidí, co mě chtěli uplatit a vylákat důvěrné informace ze společnosti, dala by se o tom napsat celá kniha.

Mentor nebo kouč – vždy je dobré se obklopovat lidmi, se kterými můžete sdílet vlastní zkušenosti a také se od nich učit. Mohou to být vaši kamarádi nebo i experti v oboru, kteří si za svou službu už něco účtují.

Modelový příklad

Pojďme se podívat na mediány platů v ČR za rok 2016. Vidíme, že se vzděláním tato částka roste. Čím více jsme vzdělaní, tím větší plat můžeme očekávat. Ne vždy tomu tak je a zde to bude vždy individuální dle schopností a znalostí, které získáme.

Medián mezd v ČR 2016
Zdroj: www.mpsv.cz; údaje za rok 2016

Představte si mladíka po škole, který nastoupil do svého prvního zaměstnání za 27 000 Kč hrubého. Postupem času chce růst, proto čte knihy o managementu, koučinku, práci s teamem, zaplatí si kurz vedení lidí a za 5 let už vede vlastní team a jeho plat se vyšplhal na 50 000 Kč. Svůj potenciál rozvinul, investice do knížek a kurzů se mu vrátila a moc prostoru zde nezbývá. Další možnost je proto investovat vydělaný finanční kapitál, který mu zajistí budoucí zhodnocení například na důchod nebo financování jeho snu. O investování si poté může přečíst řadu knížek, navštívit kurzy, setkávat se se zkušenými investory a zvýšit tak svou pravděpodobnost, že jeho investice budou mít vysoký výnos. Časem se rozhodne pro vlastní podnik, naučí se řídit firmu a rozšíří své impérium za hranice ČR. Možnosti jsou zde neomezené a každý z nás bude mít cestu jinou.

Jak by vše vypadalo ve zjednodušeném grafu?

Je zde několik důležitých milníků – přibližně do 30 let mohu rozvinout svůj lidský kapitál nejvíce, poté křivka klesá až do okamžiku, kdy odcházíme do důchodu. S první prací získáváme finanční kapitál, který můžeme investovat a spořit si. Finanční kapitál roste až do okamžiku, kdy odcházíme do důchodu. Zde začínáme čerpat naspořené a zainvestované peníze, proto objem klesá. Záleží také na životním stylu a zhodnocení financí, tudíž se bude křivka individuálně lišit, někomu naopak bude v důchodu stále růst.

Lidský a finanční kapitál

Závěr

Rozhodně se nezanedbávejte a rozvíjejte váš lidský kapitál. Je dobré si uvědomit, co nám může přinést užitek a jak moc velký tento užitek je oproti ušlým příležitostem (jít pracovat x jít studovat). Například vysoká škola je dobrá, ale ne nezbytná. Mám spoustu kamarádů, kteří se bez vysokoškolského titulu obejdou a jsou kolikrát finančně úspěšnější než ti, kteří mají tituly dva. Lidský potenciál již rozvinuly na maximum, mohou se věnovat čistě jenom investicím do finančního kapitálu. Co nakonec? Jednejte, jelikož pokud to zůstane vše u slov, nikam se neposunete.