If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  • en
Menu

Analýza contango histogramu: Také ji používáte špatně?

5 Čvn 2018,

Contango histogram jsme na SpreadCharts přidali už před dvěma lety. Tehdy to byla velká novinka a dle očekávaní vzbudila velký rozruch. Využití této skvělé pomůcky jsem vzápětí podrobně vysvětlila v online kurzu komoditní spready. Díky tomu se histogram stal užitečným pomocníkem mnoha dalších obchodníků, což nás samozřejmě těší. V poslední době jsem si ale všimla, že někteří lidé nepoužívají contango histogram úplně správným způsobem. Dokonce jsem na toto téma dostala spoustu dotazů, a proto jsem se rozhodla vysvětlit vše prostřednictvím dnešního článku.

 

Nesprávné použítí

Někteří obchodníci nesprávně ztotožňují histogram contanga kontinuálních kontraktů s vývojem konkrétního spreadu. Mají vyhlídnutý nějaký spread, například NGQ18-NGN18, a na grafu histogramu se snaží identifikovat kombinaci kontinuálních kontraktů, které právě nyní přísluší danému spreadu. Třeba mnou zmíněný spread na plynu odpovídá aktuálně kombinaci F1 a F2. Tedy první časová řada v grafu (modré sloupečky).

 

 

 

Porovnávají aktuální hodnotu contanga (svislá čára) s historickým rozdělením a vyvozují z toho, kam až se může přesně ten jejich spread NGQ18-NGN18 pohnout. Toto použití je však zcela chybné a může vést k mylným závěrům, a tím pádem ke zbytečným ztrátám. Vysvětlím proč.

Kombinace F1 a F2 nyní opravdu odpovídá konkrétnímu zvolenému spreadu. Distribuce contanga, tedy samotné sloupce na grafu, je však počítána z kontinuálních kontraktů. Zatím co právě nyní kombinace F1 a F2 přísluší relativně klidnému spreadu NGQ18-NGN18 v rámci letní sezóny, ještě před pár měsíci ovšem ta samá kombinace F1 a F2 představovala například spread NGJ18-NGH18. To je ale velmi divoký spread na rozhraní zimní topné sezóny a mimosezóny. Jeho pohyb bývá často ovlivňován pozdními mrazy na konci zimy. Jedná se o úplně jiný fundamentální vliv, než u spreadu NGQ18-NGN18, protože v létě pochopitelně žádné mrazy nejsou.

Graf contango histogramu se ovšem počítá z obou těchto spreadů (a mnoha dalších kombinací). Nedává proto žádný smysl porovnávat konkrétní spread s grafem contango histogramu, protože bychom tak porovnávali jablka s hruškami. Při porovnávání aktuální hodnoty na contango histogramu s historickým rozložením musíme být velmi opatrní. A to predevším na komoditách, kde je nabídka a poptávka nerovnoměrně rozložena v čase. Což u plynu zcela nepochybně je. To platí pro většinu fyzických komodit, jako jsou například zrniny, masa, většina energií a další.

 

Jak je to správně

Správné použití contango histogramu jsem vysvětlovala v kurzu. Slouží nám pro vyhodnocení celkového stavu trhu. Jak jste mohli mockrát vidět ve Spreadových reportech nebo v článcích, při analýze se vždy dívám na více kombinací, právě proto, abych potlačila vliv zvlněné term structure.

Contango histogram je tedy nástroj k získání náhledu na trh jako celek. Rozhodně jej nelze aplikovat na analýzu konkrétního spreadu.

Nedávno se k tomuto tématu vyjádřil na fóru Quasticu přímo hlavní architekt aplikace SpreadCharts.com a autor zmíněných grafů Pavel Hála:

  „Ohledne tech dalsich kombinaci contanga me Elena upozornila, ze tento nespravny zpusob pouziti videla u vice lidi. Histogram contanga slouzi pro ziskani predstavy o rozlozeni contanga na danem trhu a danem useku term structure za nejake delsi obdobi. Vychozi premisou je prave ono delsi obdobi, ktere smyje vliv skoku a nespojitosti na term structure daneho trhu na vyslednou statistiku. I tak musi byt clovek opatrny v interpretaci pri porovnavani aktualni hodnoty contanga s distribuci u komodit, kde je poptaka/nabidka vyrazne nehomogenni v case, coz plati pro vetsinu fyzickych komodit.

  Lepsi bude asi priklad. Kombinace F3/F5 treba na kukurici aktualne odpovida spreadu ZCK19-ZCZ18, tedy pomerne konzervativnimu spreadu v ramci nove sklizne. Statistika contanga se ale sklada z kontinualnich kontraktu, takze F3/F5 je za par mesicu uplne jiny spread – treba ZCZ19-ZCN19. To je spread mezi 2ma skliznemi, jehoz hodnota zpravidla zavisi na uplne jinych faktorech nez F3/F5 dnes. Za dalsich par mesicu se pro danou kombinaci F3/F5 budou brat zase uplne jine kontrakty atd. Pokud se nekdo diva na contango histogram pro urcitou kombinaci kontinualnich kontraktu a snazi se ji napasovat na nejaky konkretni spread, tak micha jabka s hruskama a vysledny zaver ktery si z toho udela je naprosto zcestny. K temto ucelum spravne slouzi analyza carrying charges, a tam kde neni dostupna tak alespon podrobna analyza sezonality. Prekvapuje me, jak k tomuhle nesmyslnemu pouziti nasich grafu lide dosli, v kurzu je to pokud vim vysvetleno spravne.“

 

 

Stáhněte si ZDARMA ebook

"Tajemství komoditních spreadů"

template-7-40548431505304004-large

5 Comments

 1. Gabriela

  Dobrý den, možná jsem tedy skutečně nepochopila, jak je contango histogram počítán. Domnívala jsem se, že pokud se právě dnes dívám na konkrétní histogram (např. F2/F1), pak k tomuto datu je histogram vypočítán ze všech kombinací F2/F1 jako jakýsi průměr za posledních x-let, které odpovídají konkrétnímu dni a měsíci v roce. Tedy za měsíc téhož dne by měl být další histogram počítán ze stejné kombinace F2/F1, jen bude odpovídat v té době již kombinaci dvou následujících měsíců, Tedy jakýsi přehled aktuálního stavu v konkrétním dni v souvislosti s „průměrným“ histogramem, jen vypočítaným z minulých letech. Pokud jsem se mýlila a histogram je sestaven prakticky ze všech kontraktních měsíců v roce, pak není použití takového histogramu vůbec relevantní… Děkuji za vsvětlení a přeji krásný den. G.Ondrová

  1. Elena Lindišová

   Dobrý deň Gabriela,
   úplne neviem, čo myslíte tým „jakýsi průměr za posledních x-let“. Preto mi ani nie je jasné, aký spôsob výpočtu máte na mysli. Histogram je jasne definovaný spôsob zobrazenia dát, kedy sa vynáša četnost na nejakom intervale (https://cs.wikipedia.org/wiki/Histogram). Žiadne priemery vo výpočte contango histogramu rozhodne nie sú.

   Histogram sa počíta z kontinuálnych priebehov, ktoré vidíte v aplikácii. To je správny spôsob výpočtu a výsledné rozdelenie je bezpochyby relevantné pre analýzu daného trhu. Človek iba musí rozumieť tomu, čo na grafe vidí a z čoho sa to počíta. To ale veľmi podrobne vysvetľujem v online kurze, kde sa to môže perfektne naučiť ktokoľvek, kto má záujem.

   Tento spôsob výpočtu je všeobecne zavedený a dáva zmysel. Neboli sme to my, kto vymyslel zobrazenie contanga pomocou histogramu. Pavel síce vytváral tieto grafy pre vlastné použitie už pred 10-timi rokmi, ale portfólio manažéri z veľkých fondov alebo ekonómovia na vysokých školách si tieto grafy vytvárali už skôr. Zmienky o rozložení contanga a príslušné grafy nájdete v akademických článkoch a štúdiách, takže tento spôsob vizualizácie contanga dáva zmysel.

   My sme boli iba prví, kto implementoval túto analýzu do verejne dostupného software tak, že ju môže používať skutočne každý. Okrem toho sme vymysleli konkrétny spôsob použitia pri obchodovaní komoditných spreadov, čo vychádza z dôkladného pochopenia chovania týchto trhov.

   Pekný deň, Eli L.

 2. Adam

  Ahoj Eli, mockrat dekuji za velmi poucny clanek. Popravde receno – histogram jsem uzival presne tak nespravne, jak popsano v clanku. Osobne jsem k takovemu pouziti intuitivne tihnul, a proto bych se zeptal, zdali neplanujete zaradit do Spreadcharts takovou distribuci, ktera by se zamerila na konkretni spread? Pokud se tedy zamerim na aktualni zalozku „Contango“ (napr. poslednich 5 let – F2-F1), tak uvidim vyvoj ceny jednotlivych spreadu, ktere se obchodovaly na teto pozici za dane casove obdobi. Tato informace je jiste dulezita pro pohled na trh jako celek a identifikaci volatilnich obdobi/kombinaci, ale vlastne (jak pises) mi nepomuze s distribuci ceny aktualne obchodovane kombinace v case. A takova informace by byla (tedy z meho pohledu) velmi vyznamna, jelikoz bych za zvolene obdobi mohl nachazet nejen dna a vrcholy ceny, ale zejmena pak srovnani s aktualni cenou. Nevim, zdali to dava smysl, ale pokud nas je tedy vice, kteri histogram pouzivaji takto nespravne, tak je nas zrejme vice, kdo k takovemu pouziti intiutivne tihnou. Samozrejme mockrat dekuji za osvetleni v clanku, jelikoz to muze znamenat vyhnuti se pripadnym ztratam. At se Ti dari, Adam.

  1. Elena Lindišová

   Ahoj Adam,
   z toho, čo píšeš, tak tvojim cieľom je zrejme porovnávať skutočnú hodnotu aktuálneho spreadu s nejakým historickým obdobím. Avšak vytvárať distribúciu pre konkrétny spread na celom historickom časovom období (ak som to teda pochopila správne, že to naznačuješ), tak podľa mňa tiež nie je správny prístup. Aj napriek tomu sa rozhodne jedná o zaujímavý dotaz a dôležitú vec pri obchodovaní. Preto som sa rozhodla, že na túto tému napíšem ďalší článok, kde podrobne vysvetlím, ako k tomu pristupovať 😉

   1. Adam

    Ahoj Eli, myslim, ze jsi me pochopila spravne. Budu se tesit na dalsi Tve napady a postrehy. Zpusob, ktery popisuji nyni lze provest obecne v Seasonalgo v zalozce „History“, kde vsak je nutne prochazet vizualne grafy za kazdy rok zpet a porovnavat pouze vizualne. Druhy zpusob me napada pres zalozku „Contango“ ve Spreadcharts, kde by bylo mozne hrubym odhadem zjistit stejnou informaci. Zda se, ze zde nelze nahravat prilohy – jinak bych poslal zhruba to, co mam na mysli. Kazdopadne moc dekuji, Adam

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *