If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Blíží se obrat na cukru?

  4 Kvě 2017,

  Nejednou jsem spready označila „okno do budoucnosti“. Spready nás totiž mohou dopředu upozornit na to, že se v zákulisí trhu děje něco, co se na ceně podkladu zatím neprojevilo. Takže pohyby spreadů může využít nejen spreadový obchodník, ale dokonce i obchodník samotných futures.

  Pomocí nové funkce na SpreadCharts.com si nyní můžeme zobrazit spready zároveň s cenou bližšího kontraktu ze zadaného spreadu. A to je skvělé. Můžeme tak snáze odhalit určité divergence na trhu.

  Aktuálním příkladem je cukr. Na grafu je zobrazen nejbližší bull spread SBN17-SBV17 a zároveň front kontrakt SBN17. Na první pohled si můžeme všimnout, že když cena podkladu roste, roste i bull spread. Naopak když podklad klesá, klesá i spread. A to je normální stav.

  spreadsPrice_SBN17-SBV17 (1)

  Zaměřte se ale v tomto grafu na poslední období. Zatímco cena cukru od začátku dubna pomerně výrazně klesla, bull spread vzrostl. To ale není zcela to, co bychom normálně očekávali. Zdá se, že na pozadí trhu se děje něco, co nám odhalují zatím pouze spready. Bližší kontrakt totiž klesá méně, než ten vzdálenější. Bližší kontrakt je pravděpodobně podporovaný zvýšenou poptávkou, která jakoby brzdí jeho pokles.

  spreadsPrice_SBN17-SBV17

  Naše okno do budoucna nám tedy zatím našeptává možný obrat trendu (který může být pochopitelně jenom krátkodobý). Samozřejmě to neznamená, že se trh s cukrem musí okamžitě vydat směrem vzhůru. Divergence nemusí vždy vyústit do obratu trendu. Ale rozhodně nás upozorňuje na to, že se to může stát. Takže pokud někdo drží například bear spread nebo je short na cukru, měl by se už mít na pozoru.

  Na obrat trendu nás začínají upozorňovat také největší hráči na trhu. COT indikátory jsou jednoznačně vyhrocené a naznačují přeprodaný trh s cukrem, tzn. nízké ceny a větší šanci na obrat. Opět to ale nemusí znamenat okamžitý obrat. Vyhrocenost trhu se může narovnat až za nějakou dobu.

  COT index u velkých spekulantů

  COT index u zajišťovatelů

  Dostala jsem nejeden dotaz, zda uvažuji zobchodovat bull spread. Mojí odpovědí je ne a důvodem je struktura trhu. Tento trh se totiž nejvíce nachází v contangu, což bull spreadům příliš nesvědčí.

  historicalContangoHistogram_sb

  historicalContangoHistogram_sb (2)

  Nižší úspěšnost bull spreadů na cukru je vidět také na podrobném grafu sezonality. Myslím si, že klesající tendence je patrná na první pohled.

  spreadsSeasonality_SBV17-SBH18 (1)

  Samozřejmě nevylučuji, že bull spready na cukru v nejbližších měsících vyjdou. A mohou nadělit pěkné zisky. Moji studenti už ale o mně vědí, že jsem velmi vybíravá. Do mého obchodního systému tato příležitost momentálně nesedí, proto zatím zůstanu jenom pozorovatelem 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  10 Comments

  1. Jan

   Dobrý den Eleno,

   chtěl bych se vás zeptat jaký máte názor na spread LEZ17-LEQ17. Situace je dost vyhrocená a tento spread je na historických minimech co se ceny týče. Myslíte, že má cenu zariskovat, počkat si na „otočku“ a koupit spread do longu?

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň,
    pre mňa je tento trh momentálne tak rozbehnutý, že ja v najbližšej dobe o bear spreade určite uvažovať nebudem. Riziko je tam až príliš veľké. Trafiť tú pravú otočku tu bude veľmi ťažké. Taktiež sú tu teraz prítomné silné fundamenty, ktoré môžu cenu komodity ešte dlho držať vysoko.

  2. Markéta

   Vážení kolegové, chtěla jsem se zeptat jaká data a za jakou cenu máte předplacená u IB pro obchodování s cukrem a ostatními softs futures (jedná se mi o spready nebo příležitostné obchodování jednotlivé komodity).

   1. Jan

    Není třeba platit za data, stačí využívat zpožděná (není problém to obchodovat i tak).

    1. Richard

     Ale jak to fyzicky zadáte do platformy, když nemáte data? Musíte přeci vybrat burzu? Nechce se mi za to taky platit, ale tohle slyším poprvé, že to jde i bez dat. Může to nějak vysvětlit? Díky

     1. Elena Lindišová

      Dobrý deň,
      aj bez kúpených dát si futures alebo spready do platformy môžete klasicky zadať. Tzn. aj vybrať danú burzu, expiračný mesiac, atď. Rozdiel bude len v tom, že neuvidíte aktuálne dáta ale oneskorené.

   2. Elena Lindišová

    Zdravím,
    ja dáta predplatené nemám a nevadí mi to. Samozrejme pri obchodovaní používam limitný príkaz. Inak dáta sú to ICE Futures U.S. za 120.75 USD.

  3. Markéta

   Moc děkuji za odpovědi a přeji hezký týden.

  4. Honza

   Dobrý den,
   jaký je Váš pohled na trh s bavlnou? Myslíte si, že by v dohledné době mohly profitovat bear spready?
   Děkuji

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Honza,
    trh s bavlnou sa zdá byť stále veľmi prekúpený. COT indikátory sú stále veľmi vyhrotené a cena zatiaľ odmieta prekonať 80 centov. Takže z tohto hľadiska je tu pravdepodobnosť, že cena bavlny klesne, z čoho by bear spready profitovali. Na druhej strane mi pri bavlne „svieti“ aj pár výkričníkov. Napríklad to, že cena vytvára vyššie lows a nedokázala zatiaľ prelomiť uptrend na rastúcej trendline. Preto nevylučujem, že by mohlo dôjsť k prerazeniu smerom hore. Takže v dohľadnej dobe sa môže stať, že bear spready budú ešte klesať. Obrat pravdepodobne nastane (kvôli už spomínanému silne prekúpenému trhu), je ale ťažké odhadnúť ten správny vrchol. A nakoľko sa jedná o bear spready, to riziko tu môže byť pomerne veľké.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *