If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Dáme si znovu vepřové?

  15 Říj 2015,

  V jednom mém článku jsem se věnovala komoditnímu spreadu na vepřové (Lean Hogs). Začátkem roku jsem se díky němu těšila z pěkného zisku. No a nedávno jsem na stejný spread narazila v obchodních signálech, a tak jsem se na momentální situaci podívala trošku blíže. Zatím to i letos vypadá velmi nadějně …

  Jedná se konkrétně o spread s označením HEM16-HEJ16. V překladu: koupím červen – prodám duben. Je to bear spread (kupuji vzdálenější měsíc), který zpravidla vydělává při klesající ceně komodity. Ale pojďme pěkně po pořádku. Začala jsem tedy s obchodním signálem podle analýzy sezonality. Vidíme ho na prvním grafu. Poměr return / drawdown ratio = 2,33 (5 let). Takže nádhera.

  Žlutý obdélník ukazuje na doporučený vstup a výstup z obchodu. Na druhém grafu vidíme pohyb našeho spreadu v předchozích devíti letech v období mezi doporučeným vstupem a výstupem. Myslím si, že bližší komentář k tomu není ani nutný. Už na první pohled je vidět, že spread má skutečně tendenci růst.

  Takže sezonalita super. Jednoznačně na mě křičí: „vstup do obchodu!“. Ale já nejsem jako většina spreadových obchodníků a dívám se i dál. Jak jsem zmiňovala výše, jedná se o bear spread, takže bychom měli od ceny komodity očekávat pokles. Proto jsem se podívala na cenu nejbližšího future kontraktu, expirujícím v prosinci. Zobrazený je na dalším grafu. Z grafu vidíme, že cena má ještě prostor růst. Nejbližší lokální maximum je těsně nad 70 centů za libru.

  A podívejme se ještě na mou oblíbenou analýzu COT. Podle skupiny zajišťovatelů je již trh s vepřovým vyhrocený (tato skupina je silně short). Historicky se ale ukazuje, že k obratu docházelo většinou až na úrovni -0,7 a nižší. Samozřejmě se dívám na relativní hodnoty, tzn. na třetí podgraf.

  Druhá skupina spekulantů nám také ještě naznačuje možný růst ceny komodity. COT index má momentálně hodnotu necelých 0,5 a obrat trendu většinou nastával na relativních hodnotách 0,6 a vyšší.

  Závěrem:
  Do obchodu ještě vstoupit neplánuju. Podle analýzy COT i podle ceny future kontraktu je tu ještě velká pravděpodobnost růstu ceny komodity. Proto si ještě určitě počkám na další vývoj. Očekávám, že když se začnou farmáři prasat zbavovat (což většinou nastává v listopadu), nastane správná doba pro postupné vstupy do obchodu. Musí mi to samozřejmě potvrdit i COT analýza.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  12 Comments

  1. Martin

   Dobrý deň.
   Chcel by som sa Vám hlavne poďakovať, že sa delíte o získané skúsenosti s inými tradermi, prípadne ukazujete cestu ľuďom, ako si plniť svoje sny.
   Otázka k tomuto článku: V poradí 3. graf ukazuje cenu HEZ15 (prosinec 2015), ale v texte nad tým píšete že by to mala byť cena bližšieho kontraktného mesiaca spreadu HEM16-HEJ16. M označuje Červen a J označuje Duben. Bližší je teda Duben, takže graf futures by mal byť HEJ16. Či sa mýlim?

   Ďakujem za odpoveď.

   Prajem ziskové obchody.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Martin,
    ďakujem za Váš komentár :-). Teší ma, keď sa s inými môžem podeliť o skúsenosti už len preto, že potom sa ďalší delia o svoje skúsenosti so mnou a to má pre mňa veľkú cenu.
    A ešte k Vášmu dotazu: najbližším kontraktným mesiacom som nemyslela zo spreadu HEM16-HEJ16. Myslela som tým najbližší expirujúci future kontrakt všeobecne, a tým je práve prosinec HEZ15. Ale v každom prípade ďakujem za dotaz. Chápem, že to môže byť z obsahu textu trošku matúce.

    1. Martin

     Ďakujem za skorú odpoveď.
     Máte pravdu, je to tak ako ste napísali, mal som lepšie čítať text.
     A prečo vlastne pozeráme na HEZ15, keď sa chystáme obchodovať HEM16 a HEJ16 ?
     Cena HEZ15 je trochu inde ako ceny kontrakt. mesiacov M a J.
     Prosím, môžte mi to vysvetliť?

     1. Elena Lindišová

      Najbližší kontrakt sledujeme preto, že nás zaujíma aktuálna reakcia trhu na zmeny v nabídke a poptávke. To má dopad na to, či budú zarábať bull spready alebo bear spredy (mimochodom veľmi dôležitá vec, ktorú budem podrobne vysvetlovať v online kurze). V ideálnom prípade by sme teda mali sledovať cash price – cenu komodity k okamžitému dodaniu na fyzickom trhu. To však nie je tak jednoduché a do tejto ceny vstupujú aj lokálne vplyvy. Preto sledujeme front, tzn. najbližší future. Je to kontrakt, ktorý má k spotovej cene najbližšie.

  2. Martin

   Ďakujem za skvelé informácie. Toto som vôbec nevedel. Mimochodom už sa teším na váš on-line kurz. Ešte raz ďakujem.

   1. Elena Lindišová

    Som rada, ak som mohla poradiť 🙂

  3. Petr

   Pěkný den,
   První řadě bych poděkoval, za pěkné budování stránky kolem spreadu, s kterými se něco přes rok již zabývám. Dosud obchodují více „statisticky“ (resp. pravděpodobnostně) než analýzou COT.
   Trošku mne zaujalo tvrzení, že bear spread zpravidla vydělává při poklesu ceny komodity a naopak. Z „selského“ hlediska to má samozřejmě logiku bližší kontraktní měsíc reaguje cenově obvykle rychleji. Při prozkoumání vývoje podkladové futures a spreadu na historických datech to již takto pravidlem není.
   Navíc mi toto „pravidlo“ přijde jako jediné, zde prezentované, pojítko mezi trendem podkladové futures a spreadu.
   Takže bych se rád zeptal a současně děkuji za případnou odpověď.
   1) Máte nějak určeno, že toto pravidlo platí pouze v určitých případech (např. Contago….)
   2) Nebo toto pravidlo platí pouze v XX% případů a zrovna jen u určitých futures.
   3) Všimla jste si ještě nějakého vztahu mezi pohybem ceny podkladové futures a spreadem?

   Petr

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Petr,
    ďakujem za komentár a veľmi ma teší ma, ak sú pre Vás moje stránky prínosom.

    Odpovede na Vaše dotazy:
    1) Toto pravidlo platí v contangu, aj v backwardation.
    2) Ako som písala, neplatí to vždy, ale presné percento Vám nedokážem z hlavy povedať.
    3) Všimla som si práve tohto, o čom píšeme, ale vlastne aj tento efekt je pri rôznych spreadoch inak silný. Podrobnejšie to budem preberať v online kurze. Tak jednoducho to popísať nie je možné.

    Zaujímalo by ma, na ktorých dátach, komoditách alebo priamo spreadoch ste skúmali túto závislosť. Pretože ak sledujete grafy, ktoré dávam na tento blog, prípadne ktoré som ukazovala na workshope, tak na väčšine z nich bola táto závislosť jasne patrná.

    Ak ste si robili vlastnú štatistickú analýzu, tak záleží na tom, akú formu výpočtu ste zvolili. Ak ste napríklad porovnávali počty dní, kde ide komodita alebo spread určitým smerom, tak sa kľudne táto závislosť nemusela prejaviť. Keď sa ale na graf pozeráte „ľudským okom“, teda skúmate vývoj za dlhšie obdobie, tak už väčšinou táto závislosť býva patrná.

    Sú samozrejme výnimky a možno i Vy sám ste nejakú takú našiel. Mňa teraz napríklad napadajú kontraktné mesiace pri zrninách, ktoré sú na rozhraní dvoch sklizní. Napr. septembrová exspirácia pri kukurici atď. Tie sa niekedy chovajú atypicky.

    1. Petr

     Dobrý den,
     Tak například spread LCV-LCM v období Dec až Mar.

     Rok LCV13-LCM13 v uvedeném období uptrend.
     Podkladová LCV13 downtrend. (Takže podle toho vše O.K.)

     Rok LCV08-LCM08 v uvedeném období uptrend.
     Podkladová LCV08 uptrend. (Tady už mi to nesedí 😉 )

     Děkuji za odpověď…

     1. Elena Lindišová

      Dobrý deň Petr,
      je potrebné porovnávať spread ideálne s frontom, tzn. s najbližším expirujúcim mesiacom, v tomto prípade LEJ08. Keď sa pozriete na Váš spread LEV08-LEM08 a porovnáte ho s frontom LEJ08 v období, ktoré popisujete (DEC07 až MAR08), vidíte, že pravidlo, o ktorom sa bavíme, funguje. Cena komodity klesala a daný bear spread rástol 😉

      1. Petr

       Děkuji za reakci a přeji pěkné svátky, k tomu dodat jen jak říkáme tady na Ostravsku: „Dobře TÝÝ!“ 🙂

       Bral jsem více v úvahu více přímo ten měsíc, ze kterého je spread sestaven, s tím že ostatní měsíce silně korelují. Ale evidentně má vetší váhu ten bližší. (Asi bližší termín a větší volume). Teď už mi to začíná pěkně zapadat, PA podkladové futures je pěkně citelná pro delší období než je vůbec trvání spreadu při vstupu, což je supr. Ale určitě to ještě otestuji. Základem při vyhledávání asi zatím i přesto zůstane sezonalita a s tím spojené parametry (DD, %Win, minSL, …) (u tebe obchodní signál), i když i ta se samozřejmě určitě časem může měnit.
       Péťa

       • Elena Lindišová

        Zdravím Petr,
        ďakujem, sviatky som mala skvelé a verím, že Vy tiež 🙂
        Bližší mesiac je nutné sledovať z toho dôvodu, že jeho cena sa najviac blíži cene na podkladovom fyzickom trhu. Nesúvisí to s volume. Môže sa niekedy aj stať, že front má menší volume ako niektorý vzdialenejší mesiac.

        Zatiaľ čo pri iných komoditách by až tak nevadilo, že by ste použili i trošku vzdialenejší mesiac, mäsá majú pomerne „divokú“ term structure. Preto je pri mäse nutné sledovať striktne front.

        Pochopiť tieto súvislosti je pre úspešné spreadové obchodovanie kľúčové. Aj tejto téme sa preto budem podrobne venovať vo svojom online kurze.

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *