If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Dvě ztráty s úsměvem

  26 Kvě 2017,

  Stalo se vám už v tradingu, že jste se nad ztrátovým obchodem pousmáli? Mně se to stalo nedávno. Možná si teď myslíte, že se mnou není něco v pořádku, když se usmívám nad ztrátovým obchodem. Ale věřte mi, není to tak. Dnes vám vysvětlím proč.

  Ztráty k tradingu neodmyslitelně patří. Nikdo z nás nemá věšteckou kouli. Ale to, co máme všichni společné, je možnost správně řídit riziko. A to u sebe považuji za ještě silnější zbraň, než jakou je nějaká analýza nebo indikátor. Dnes vám moje uvažování a postupy ukážu na dvou nedávných příkladech – hovězím a bavlně.

  Podívejme se nejprve na hovězí na porážku. Všechny mé analýzy ukazovaly na nemalou pravděpodobnost úspěchu bear spreadů. Proto jsem se rozhodla pro jeden z nich a sice LEV17-LEQ17. Jelikož byl ale trh stále v silném protitrendu a zároveň se jednalo o bear spread, riziko obchodu bylo vyšší. Proto jsem se tehdy rozhodla koupit prozatím pouze jeden spread a případně dokoupit podle dalšího vývoje.

  Pozici jsem držela pár měsíců a jistou dobu jsem byla ve slušném zisku několik set dolarů. Stoploss jsem posunula na hladinu vstupu, tzn. na break even okolo -0.4 centů.

  Bear spread

  Spread později ale svůj směr otočil a začal vytvářet lehce nižší maxima. Všimněte si jich na grafu. Spread téměř přesně reagoval na klesající trendline. Odmítání prorazit rezistenci na trendové přímce byl první náznak toho, že něco není v pořádku.

  Dalším varovným signálem byl pohyb komodity. Cena odmítala klesat a hrozil breakout přes 120 centů, který se nakonec uskutečnil.

  LEJ17

  V takových případech je nutné počítat i s tím nejhorším scénářem a pořádně si promyslet celkové riziko na svém účtu. Když můj spread klesl na posunutý stoploss, přičemž zároveň prorazil support na rostoucí trendline, bylo to pro mě jasné. I když byly všechny ostatní analýzy stále příznivé, risk management mi dal jednoznačný příkaz.

  Takže spread i podklad dávali dopředu najevo, že může dojít k prudkému pohybu. Stalo se tak s dostatečným předstihem před skutečně prudkým pádem spreadu. Ještě před ním totiž spread prorazil další silný support na -0.5 centů. Nebylo to tedy něco, co se stalo najednou z čistého nebe. Díky posunutému stoplossu jsem z pozice vystoupila v podstatě s nulou.

  Když jsem později viděla ten prudký pád spreadu téměř až na -5 centů a zároveň rally na komoditě, tak právě tehdy přišel mírný úsměv. Byla jsem totiž šťastná, že jsem opět poslechla svůj obchodní systém a radovala jsem se „pouze z nuly“.

  A teď se podívejme na bavlnu. Byla to velmi podobná situace. Všechny mé analýzy byly nakloněny bear spreadům. Opět zde byl silný uptrend na komoditě. Proto jsem také v tomto případě zvolila menší pozici, abych případné riziko minimalizovala.

  spreadsPrice_CTH18-CTZ17

  Spread se nejprve vyvíjel slibně, mého profit targetu ale nedosáhl a vrátil se k downtrendu. Už tady jsem velmi zbystřila. Příležitosti jsem ale stále dávala šanci. Později spread klesl velmi těsně k mému stoplossu na -0.5 centů.

  Když jsem se podívala na komoditu, opět jsem od mého risk managementu dostala jasnou odpověď – vystoupit z pozice. Na první pohled cena odmítala klesnout, jasně reagovala na rostoucí trendline a doslova se „plácala“ těsně pod 80 centy. Riziko příležitosti se podstatně zvýšilo kvůli hrozícímu breakoutu. Celý trh na mě působil jako napnutá pružina.

  historicalPrice_ct

  Moje ztráta nebyla velká, pouze necelých 100 dolarů. Když jsem ale za pár dní uviděla ten prudký pokles spreadu až na -0.9 centů, opět jsem se musela usmát. Za pouhých 100 „červených“ dolarů jsem byla velmi ráda. I v tomto případě bylo možné tento prudký pohyb předem vycítit a když ne zcela, tak alespoň částečně se mu vyvarovat. Já jsem měla v obchodě pouze jeden kontrakt, takže jsem neměla co řešit.

  Už jistě chápete, proč jsem měla důvody k úsměvu. Pokud bych totiž neposlechla můj risk management a nebyla důsledná, moje ztráty by byly několikanásobné. Něco podobného jsem už popsala v jednom článku o obchodě na cukru, kde se mi také podařilo předejít vysoké ztrátě.

  Netvrdím, že je vždy možné přečíst perfektně trh a že občas nepřijde větší ztráta. Počítám i s touto možností. Často ale dokážeme riziko snížit na minimum a vylepšit tak celkový poměr RRR. A to je v tradingu možná ta úplně nejdůležitější věc. Většina lidí totiž neprodělává na trzích kvůli tomu, že by měli málo ziskových obchodů. Problém býva spíše v tom, že nedokáží uhlídat ztráty, které jim nakonec celý zisk požerou.

  Všem vám přeji, abyste se v případě neúspěšných obchodů také mohli pouze pousmát 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  7 Comments

  1. Adam Kundrát

   Hezky den, Eli,

   opet diky za podnetny clanek. Rad bych se Vas zeptal na cenu komodity (LE) na pocatku brezna. Z Vaseho clanku se da vytusit, ze jste zrejme vstupovala do spreadu na pocatku unora a od te doby bear spread sel nahoru. Mezi 7.3. a 8.3. doslo k silnemu propadu ceny, coz zrejme zpusobila zmena front kontraktu?… nejsem si jisty. Nicmene, pokud tomu tak bylo, nedal se ocekavat kratkodoby rust ceny na uroven ze 7.3.? Samotny propad vsak na cenu spreadu prilis vlivu nemel, mohl to byt duvod, proc jste cekala u spreadu az na cenu kolem -0.5? Predem dekuji za Vaseho myslenky.

   S pozdravem,

   Adam Kundrát

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Vás Adam,
    do bear spreadu na LE som vstúpila už začiatkom roka. Silný propad 7.3. nemusel byť spôsobený zmenou front kontraktu. Pohyb spreadu sa týka pohybu oboch future kontraktov.
    Ktorý prepad myslíte vo vete “ Samotny propad vsak na cenu spreadu prilis vlivu nemel,“ ?
    Eli

  2. Adam Kundrát

   Dobry den, Eli,

   Ta veta se vztahovala na propad ceny komodity samotne (LE) mezi 7.3.-8.3. a vliv tohoto propadu na cenu „Vaseho“ spreadu. Je mozne, ze propad ceny komodity spread samotny neovlivnil z duvodu, ze oba kontrakty mely vzdalenejsi dobu expirace?

   Myslite, ze gap, ktery je videt mezi 7.3.-8.3 na cene komodity muze byt „bezny“ trzni gap a nikoliv zmena front kontraktu? Mozna smesuji dve ruzne veci.

   Jeste jednou dekuji za Vasi pomoc.

   S pozdravem,

   Adam

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Adam,
    už tomu rozumiem, ktorý gap myslíte 🙂 Ja som sa totiž pred tým pozerala na konkrétne kontrakty a nebolo mi jasné, čo myslíte. Na kontinuálnom grafe vznikol tento gap z dôvodu zmeny zobrazovaného kontraktu z LEJ17 na LEM17. Júnový kontrakt totiž presiahol open interest aprílového kontraktu, preto došlo k zmene aj na kontinuálnom grafe 🙂
    A na spread to práve preto nemalo vôbec žiadny vplyv. Keď sa pozriete na cenu LEJ17 alebo LEM17, tak tam naopak uvidíte mierny rast ceny 😉
    Pekný večer prajem
    Eli

  3. Honza

   Dobrý den, můžete prosím uvést Datum vstupů do jednotlivých pozic spreadů?
   Děkuji
   Honza

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Honza,
    spread na LE: 4.1.
    spread na CT: 17.3.
    Pekný deň.
    Eli

  4. Adam Kundrát

   Dobry vecer, Eli,

   dekuji za vysvetleni. Jiz rozumim.

   Adam

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *