Kapitál: Peníze dělají peníze
Kapitál je v burzovním tradingu náš “výrobní nástroj”. Když budete zakládat dílnu, živnost nebo třeba butik, budete ovšem potřebovat daleko větší kapitál.
Jaký je optimální kapitál pro obchodování spreadů? To je jeden z nejčastějších dotazů, které dostávám. Takže: Jaký kapitál potřebujeme pro obchodování komoditních spreadů?
Méně rizika, méně marginu
Příjemnou vlastností spreadů je (mimo jiné) i nižší riziko, než když obchodujete samotné futures. Tento fakt vychází z podstaty spreadu i z podstaty obchodování komoditních spreadů.
Dokonce i broker a burza toto nižší riziko zohledňují, což se odráží v nižších blokovaných marginech. Mluvím samozřejmě o interdelivery spreadech, které obchoduji. Naopak intermarket spready mají riziko vyšší a také jsou potřebné vyšší marginy.
Margin pod lupou
Margin je záloha, kterou broker blokuje na obchodním účtu při otevření obchodu. Tuto zálohu nemůžeme použít na otevření dalšího obchodu. Jakmile ale původní obchod zavřeme, margin je ihned zase odblokován. Je to jen kauce, vratná záloha.
Abyste měli zhruba představu o marginech, vezmu pár příkladů z mých nedávných Spreadových reportů. U jednotlivých komodit porovnám future kontrakt s interdelivery spreadem:
Bavlna: Future x interdelivery spread = $1 870 x $500
Cukr: Future x interdelivery spread = $1 750 x $375
Ropa: Future x interdelivery spread = $3 750 x $190
To jsou velké rozdíly že? Jak vidíme, u interdelivery spreadů s marginem problém není. I při držení více pozic nás margin nijak zásadně neomezuje.
Kolik peněz do startu?
To záleží na mnoha faktorech. Jaký budete mít nastavený risk management, tzn. způsob stanovování stoplossu, alokace rizika na obchod atd. Ale abychom se podívali na čísla: Za optimální výšku účtu považuji z vlastní zkušenosti 10.000 dolarů. Je to méně, než stojí vybavení butiku s kabelkami – a hlavně jsou to pořád peníze. Můžete je kdykoliv stáhnout zpět.
Nakoupené kabelky zpět na peníze proměnit nemůžete…
Jak jsem začínala já
Na začátku mého obchodování jsem měla pouze 5.000 dolarů. Jak víte, studovala jsem. Pro mne to tehdy byly obrovské peníze. Lze začínat i s takto malou částkou (v přepočtu je to nyní cca 125.000 Kč). Musím ale podotknout, že jsem se musela kvůli malému účtu dost omezovat ve výběru obchodů a také v řízení pozic. Některé mé oblíbené obchody jsem v té době rozhodně nemohla zobchodovat.
Jak je to s rizikem a s výnosem
Naštěstí spready poskytují širokou škálu možností. Můžeme si pro začátek vybrat z velmi nízkorizikových příležitostí. Obecně na spreadech není nic výjimečného ani riziko začínající od 100 do 200 dolarů na kontrakt. Pokud si tedy vezmeme tu nižší hranici a budeme vstupovat alespoň se dvěma kontrakty při alokaci řekněme 3% na obchod, vyjde nám výška účtu cca 6.500 dolarů.
Pokud budeme do obchodu vstupovat pouze s jedním kontraktem, tak i při alokaci 2% nám postačí účet 5.000 dolarů.
Za málo peněz hodně muziky
Vidíte, že s malým kapitálem se spready dají obchodovat. S částkou, za kterou nakoupí řemeslník vybavení dílny, můžeme v klidu obchodovat klidné spready. S nízkým rizikem, s nízkým marginem.
Velmi důležité je, aby začínající obchodník rozuměl komoditním spreadům. Nováček se musí naučit velmi pečlivě řídit riziko. Pokud tyto dvě hlavní věci zvládnete, můžete i z 5.000 USD postupně vybudovat vyšší účet. Dokázala jsem to já, dokázala to řada mých studentů.
Dnes udržuji velikost svého účtu na 10.000 dolarech, což mi dovoluje zobchodovat většinu interdelivery spreadů s přijatelným rizikem.