Kdo si počká…
Dnešní článek se měl týkat úplně jiného tématu. Ale poté, co tento týden předvedly bull spready ze sójového komplexu, jsem své plány musela změnit. Obrovský pohyb až o 30 bodů za pár dní udělal jeden ze spreadů na sóju. Futures se také nemají za co stydět. Cena sóji vzrostla za jeden týden o 8% a sojový šrot až o 13%. Velký vliv na cenu měl nepochybně i poslední WASDE report.
Nejprve se podíváme na cenový vývoj futures. Už v říjnu jsem příležitosti na sóju a sojový šrot analyzovala ve spreadových reportech, jelikož jsem předpokládala sílící trhy a snahu o růst. Nakonec se můj předpoklad potvrdil a korunku tomu přidal i WASDE report z minulého týdne. Jednou z perliček byla zpráva, že předpokládané konečné zásoby sóji se oproti minulému měsíci snížily až o 14%. Grafy futures hovoří za vše …
Na tyto prudké pohyby pochopitelně silně zareagovaly i bull spready. Například spread na sóju ZSN17-ZSX17 za pár dní vzrostl až o 30 bodů, což v dolarovém měřítku znamená až 1 500 dolarů! Úžasné …
Kdo si po zveřejnění reportu počkal na tu správnou chvíli a vstoupil do obchodu řekněme při ceně kolem 25 centů, měl by nyní otevřený profit téměř 1 800 dolarů na kontrakt. A jaký by mohl být realizovány RRR? Je to jednoduchá matematika. Při nastavení stoplossu těsně pod support na 15 centech by bylo podstupované riziko ve výši cca 500 dolarů. Realizované RRR = 1 : 3.6. Přímo perfektní obchod.
Podívejme se také na bull spread na sójový šrot. Po zveřejnění mého spreadového reportu trh ještě nějakou dobu setrval v klesajícím trendu. I z toho důvodu jsem technickou analýzu považovala za mírně nepříznivou. Ale pak to opět přišlo – náhlý a prudký růst…
I této šance se dalo krásně využít. Například jeden můj student Honza, který odebírá i mé reporty, se neunáhlil a počkal si na prolomení trendu, tzn. na proražení rezistence na klesající trendline. Momentálně se těší ze zisku téměř 300 dolarů po uzavření prvního kontraktu.
Ale abych se vrátila k podstatě chování bull spreadů. U tohoto typu spreadů je velmi důležité si uvědomit jejich pravou povahu. S počátku malé, nenápadné pohyby směřující nepatrně dolů mohou být vystřídány prudkým breakoutem směrem nahoru. Netřeba se proto vůbec divit, pokud do obchodu vstoupíme a ještě nějakou dobu jde spread do strany nebo proti nám. Z toho důvodu se na bull spreadech často volí postupné vstupy s malým objemem.
Nevýhodou bull spreadů je nižší šance na úspěch. Velkou výhodou je ale omezené riziko. Jejich cena totiž už z principu nemůže klesat do nekonečna. A jak jsem psala i v mém reportu, tak například zmíněný spread na sójový šrot se za posledních několik let nepodíval pod hladinu -5.0 centů. Letošní spread se zastavil již na hladině -3.5 centů. Důvodem je struktura trhu a podstata fungování spreadů, kterou jsem už vzpomínala v mnohých článcích.
Sami můžete vidět, že obchodování bull spreadů je skutečně zajímavá strategie. Je ale nutné dobře vědět kdy a jak ji aplikovat. Odběratelé spreadového reportu mají opět tu výhodu, že už v předstihu se dozví o bull spreadech, kde je šance že se bude něco dít. Tak tomu bylo i v případě těchto dvou spreadů.