If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Kdo si počká…

  20 Led 2017,

  Dnešní článek se měl týkat úplně jiného tématu. Ale poté, co tento týden předvedly bull spready ze sójového komplexu, jsem své plány musela změnit. Obrovský pohyb až o 30 bodů za pár dní udělal jeden ze spreadů na sóju. Futures se také nemají za co stydět. Cena sóji vzrostla za jeden týden o 8% a sojový šrot až o 13%. Velký vliv na cenu měl nepochybně i poslední WASDE report.

  Nejprve se podíváme na cenový vývoj futures. Už v říjnu jsem příležitosti na sóju a sojový šrot analyzovala ve spreadových reportech, jelikož jsem předpokládala sílící trhy a snahu o růst. Nakonec se můj předpoklad potvrdil a korunku tomu přidal i WASDE report z minulého týdne. Jednou z perliček byla zpráva, že předpokládané konečné zásoby sóji se oproti minulému měsíci snížily až o 14%. Grafy futures hovoří za vše …

  Sója spreadový report

  Sójový šrot

  Na tyto prudké pohyby pochopitelně silně zareagovaly i bull spready. Například spread na sóju ZSN17-ZSX17 za pár dní vzrostl až o 30 bodů, což v dolarovém měřítku znamená až 1 500 dolarů! Úžasné …

  Bull spread sója

  Kdo si po zveřejnění reportu počkal na tu správnou chvíli a vstoupil do obchodu řekněme při ceně kolem 25 centů, měl by nyní otevřený profit téměř 1 800 dolarů na kontrakt. A jaký by mohl být realizovány RRR? Je to jednoduchá matematika. Při nastavení stoplossu těsně pod support na 15 centech by bylo podstupované riziko ve výši cca 500 dolarů. Realizované RRR = 1 : 3.6. Přímo perfektní obchod.

  Podívejme se také na bull spread na sójový šrot. Po zveřejnění mého spreadového reportu trh ještě nějakou dobu setrval v klesajícím trendu. I z toho důvodu jsem technickou analýzu považovala za mírně nepříznivou. Ale pak to opět přišlo – náhlý a prudký růst…

  Sójový šrot

  I této šance se dalo krásně využít. Například jeden můj student Honza, který odebírá i mé reporty, se neunáhlil a počkal si na prolomení trendu, tzn. na proražení rezistence na klesající trendline. Momentálně se těší ze zisku téměř 300 dolarů po uzavření prvního kontraktu.

  Ale abych se vrátila k podstatě chování bull spreadů. U tohoto typu spreadů je velmi důležité si uvědomit jejich pravou povahu. S počátku malé, nenápadné pohyby směřující nepatrně dolů mohou být vystřídány prudkým breakoutem směrem nahoru. Netřeba se proto vůbec divit, pokud do obchodu vstoupíme a ještě nějakou dobu jde spread do strany nebo proti nám. Z toho důvodu se na bull spreadech často volí postupné vstupy s malým objemem.

  Nevýhodou bull spreadů je nižší šance na úspěch. Velkou výhodou je ale omezené riziko. Jejich cena totiž už z principu nemůže klesat do nekonečna. A jak jsem psala i v mém reportu, tak například zmíněný spread na sójový šrot se za posledních několik let nepodíval pod hladinu -5.0 centů. Letošní spread se zastavil již na hladině -3.5 centů. Důvodem je struktura trhu a podstata fungování spreadů, kterou jsem už vzpomínala v mnohých článcích.

  Sami můžete vidět, že obchodování bull spreadů je skutečně zajímavá strategie. Je ale nutné dobře vědět kdy a jak ji aplikovat. Odběratelé spreadového reportu mají opět tu výhodu, že už v předstihu se dozví o bull spreadech, kde je šance že se bude něco dít. Tak tomu bylo i v případě těchto dvou spreadů.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  8 Comments

  1. Roman Horký

   Ahoj Eli,
   svatá pravda. Proto mám bull spredy rád a ty to víš. Spíš by mne zajímala situace dále, a to z hlediska trvrdých fundametů a tvého názoru na ně.
   Vidíš dále prostor pro růst sojového komplexu? Je nerovnováha na trhu krátkodobá nebo je předpoklad na delší nerovnováhu. Vím, křišťálovou kouli nemá nikdo, jde mi o tvůj pohledna věc!!! Díky Roman

   1. Elena Lindišová

    Ahoj Roman,

    čo tak sledujem trh so sójou, tak si myslím, že je tu viac pozitívnych faktorov pre cenu ako tých negatívnych. Skúsim stručne vysvetliť môj pohľad:
    1. Nabídka: Vyššie ceny povedú k vyšším zasiatym plochám. To je vlastne istota. Tým pádom sa nabídka zvýši, čo bude tlačiť cenu dole. Na druhej strane minuloročný výnos (yield) bol v Severnej Amerike rekordný a je tu podľa mňa veľmi veľká pravdepodobnosť, že aj keď to tento rok môže byť dobré, nedosiahne výnos minuloročné hodnoty. Takže to by naopak tlačilo cenu hore.

    2. Ponuka: Jednoznačne je na trhu silná exportná poptávka. Okrem toho sa takmer so železnou pravdepodobnosťou v posledných rokoch opakovalo to, že táto exportná poptávka a tiež aj konečné zásoby nakoniec silne prekonali predikcie USDA. Takže opäť veľká pravdepodobnosť, že sa to zopakuje aj tento rok a cenu to potlačí na sever.

    3. Počasie: to je samozrejme veľmi dôležité. La Nina v Severnej Amerike zdá sa ustupuje, riziko je tu skôr El Nino, ktoré zatiaľ ale nepredstavuje veľkú hrozbu. Čo sa týka Južnej Ameriky, tak tu sa očakáva opäť daždivejšie počasie.

    Keď to teda zhrniem, tak pre mňa sú pri analýzach dôležité tie prekvapenia, ktoré ešte nie sú v cene započítané. Vyšší zasiata plocha a tiež aj veľká exportná poptávka sú v cene dávno zakomponované. Čo naopak môže byť prekvapenie, je horšie počasie v Severnej Amerike, a tým pádom nižší yield. Toto trh zatiaľ trh nečaká. Rovnako aj počasie v Južnej Amerike môže byť horšie, čo už by bolo menšie prekvapenie, ale aj tak je to podporný faktor ceny.
    Takže ja to vnímam tak, že trh je až príliš v kľude, pričom je tu viac faktorov, ktoré by mohli trh veľmi prekvapiť a teda vyhnať cenu hore.

  2. Roman Horký

   Ahoj Eli,
   moc děkuji za velmi komlexní shrnutí fundamentů!!! Pro mne, jako anglicky nemluvícího, jsou tyto pohledy k nezaplacení!!!
   Ješte jenou díky a měj se moc pěkně!!!
   Ahoj Roman, ať se daří

   1. Elena Lindišová

    Ahoj,
    skvelé, som rada, ak som pomohla 🙂
    A tiež ďakujem za dotaz, pretože vďaka tomu mám ďalšie námety na články, keďže viem, čo mojich čitateľov zaujíma 😉

  3. Lukáš

   Ahoj,
   obchoduji spready už pár let a včera jsem si koupil report. Je to výborná práce a věřím, že mi ušetří spoustu času a nervů. Zajímalo by mě, jestli by bylo vhodné skládat si spready z doporučených futures, momentálně mám třeba na mysli CCK17-CCZ17.

   1. Elena Lindišová

    Ahoj Lukáš,

    spready je najlepšie skladať na základe aktuálnej term structure.
    Priznám sa ale, že som úplne nepochopila, čo myslíš tými doporučenými spreadami. Mohol by si mi to prosím trošku upresniť?

    1. Lukáš

     Ahoj a díky za reakci,
     myslel jsem to tak, že jestliže vidím v reportu nějaký vybraný futures u kterého se očekává nějaký pohyb, tak jestli si na základě této komodity můžu sestavit spread, nebo raději ne a brát pouze už vybrané spready z reportu.

     1. Elena Lindišová

      Ahoj,

      samozrejme môžeš si spread zostaviť aj na základe nejakého vybraného future, resp. na základe vybranej komodity, aj keď nie je v danom reporte k nej žiadny spread. Keď tam ale nie je spread, väčšinou mám na to nejaký dôvod, napr. nižšia likvidita (typickým príkladom je pomarančový džús), príliš rozbehnutý spread, špekulácia na long, kde sa vyplatí ísť viac do podkladu než do bull spreadu, atď.
      Čo sa týka spreadov, tak tých kombinácií je skutočne veľa. Môžeš sa inšpirovať reportom, ale každý si musí vybrať sám na základe svojho obchodného systému.
      Ešte len teda pre istotu doplním, že report nie je investičné odporúčanie na konkrétne obchody, slúži len ako inšpirácia a pomôcka pri vlastných analýzach 😉

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *