Když je trh dobře čitelný…
Tak se zdá, že se nám ropa dala konečně do pohybu očekávaným směrem, tzn. dolů. O tom, že očekávám korekci, jsem psala již mnohokrát a také jsem ropu několikrát analyzovala ve Spreadových reportech. Mnou používané indikátory a analýzy se opět nemýlily. Pojďme se dnes podívat na aktuální situaci. Poodhalím vám také moje další plány na tomto trhu.
Cenový vývoj ropy
Na začínající korekci nás upozorňovala již technická analýza. Postupné proražení trendových přímek a jejich následné otestování zespodu je velmi častým náznakem obratu trendu nebo blížící se korekce.
A jaký je můj první cíl? Na grafu najdeme jednu velmi jasnou trendline, která naznačuje první možnou stopku – oblast mezi 58-60 dolary. Ale nepředbíhejme.
Nálada na trhu
Velmi jasným náznakem blížící se korekce byla COT analýza. Myslím si, že není třeba to více popisovat. Na první pohled je zřejmé, že se net pozice (rozdíl počtu long a short pozic) obou skupin dostali na historické extrémy.
COT index se ale také dostal na historicky extrémní hodnoty. Dovolím si tvrdit, že je to ještě silnější předpoklad pro pokles než jsou net pozice. COT index totiž zohledňuje i změny trhu, které nastaly v průběhu mnoha let.
Další indicií byl třetí důležitý COT indikátor – net concetration index, který nám odhaluje náladu těch několika málo největších subjektů na trhu. Na první pohled je vyhrocenost patrná i zde.
Intermarket analýza
V neposlední řadě musím zmínit také velmi důležitou intermarket analýzu spreadu mezi ropou Brent a WTI. Jak jsem vysvětlovala ve Spreadových reportech, pokles tohoto intermarket spreadu je nutnou podmínkou ke korekci na ropě WTI.
Zdůvodnění je v podstatě velmi jednoduché. Čím vyšší hodnotu spread má, tím je ropa WTI výhodnější ve srovnání s ropou Brent. To vede k posilování exportu americké ropy WTI, což táhne cenu vzhůru.
Jak můžete vidět na grafu, spread již prudce klesl. Prorazil několik důležitých supportů, čímž byla ona nutná podmínka pro korekci splněna.
Musím ale upozornit, že mezi tímto intermarket spreadem a cenou americké ropy NENÍ přímá úměra. To znamená, že pokud intermarket spread klesá, ropa WTI nemusí klesat stejně rychle nebo ve stejný čas.
I přes všechny tyto silné argumenty ale nepředpokládám návrat do bear marketu. Spíše očekávám narovnání vyhroceného trhu prostřednictvím korekce, která je nutná pro pokračování uptrendu.
Bude zajímavé sledovat, zda bude korekce natolik silná, aby se trh vrátil do contanga. Zatím to ale tak nevypadá. Když se podíváme na interdelivery bear spready nebo na graf vývoje contanga, velký posun směrem nahoru (do contanga) zatím nevidíme. Pokud tedy trh setrvá v backwardation, o to více zůstanu nakloněna scénáři s korekcí, po které se trh vrátí k růstu.
Moje pozice
Koerkci na ropě jsem si nechtěla nechat ujít. Před týdnem jsem znovu otevřela short pozici, tentokrát jako zajištěnou opční pozici na ETF USO. Mrkněte také do naší skupiny Komoditní spready na facebooku, kde můžete vidět moje nové obchody. Skupina má již přes 500 členů. Můžete tak být v obraze nejen na ropě, ale i na dalších komoditních trzích 😉
Co bude dál?
Pokud dosáhne cena mnou stanoveného prvního cíle, tak pravděpodobně svoji pozici uzavřu. To je ale pouze jeden ze scénářů. Po silném poklesu v posledních dvou dnech může příší týden dojít k růstové korekci. Kam až by se mohla cena vyšplhat a zvětšila bych v takové situaci stávající pozici? To podrobně rozeberu již v pondělním Spreadovém reportu, kde budu mít k dispozici čerstvá data COT a struktury trhu ze SpreadCharts.com.