If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  • en
  • pl
Menu

Komoditní spready 1: Co jsou to komodity a proč jsou zajímavé?

10 Lis 2017,

Pro mé čtenáře a pro komoditní nadšence píšu články již dva a půl roku. Najdete v nich obrovské množství mého know how, mých postupů, rad, aktuálních analýz, atd. Hodně se mě ale ptáte i na úplné základy. Celkem to chápu, protože v tom množství článků je asi obtížně hledat ty základní myšlenky. Proto jsem se rozhodla vytvořit ucelený seriál článků o komoditách a spreadech od úplných začátků.

 

Dnešním tématem bude – proč jsem si pro obchodování vybrala právě komodity?

Čím jsou zajímavé? Přiznám se, že jako první mě do světa komodit vedl vnitřní pocit. Schválně, co cítíte, když slyšíte slovo káva, kakao, cukr, nebo kukuřice, pomerančový džus. Myslím, že jsou to moc příjemné věci, které si spojujeme s každodenním životem – oblíbené ranní kakao (najdete v něm hned tři komodity – kakao, mléko, cukr), odpolední kafe s kouskem čokolády nebo vynikajícím sladkým dortem. V létě vařená nebo pečená kukuřice, nebo třeba osvěžující pomerančový džus, slaný popcorn v kině, atd.

Samozřejmě komodit je mnohem více. Patří sem také pšenice, sója, bavlna, maso nebo drahé kovy, atd. Ke komoditám patří také benzín, který denně potřebujeme, nebo ropa, která je součástí mnoha potřebných věcí, atd. Všechny komodity jsou rozděleny do skupin:

 • energie
 • zrniny
 • maso
 • drahé kovy
 • softs
 • mléčné výrobky
 •  

  Když jsem hledala tu správnou cestu ve světe burzy, komodity mi nepřipadaly tak cizí a lákalo mě dozvědět se o nich víc. To je tedy první důvod z hlediska mých pocitů, proč mě komodity zaujali hned na začátku.

  Další důvod je praktická stránka.

  Cenové pohyby komodit mají totiž smysl. Nejedná se jenom o nějaký virtuální derivát, akcii, nebo něco podobného. Jedná se o skutečné fyzické věci, které lidi potřebují a po nichž existuje hmatatelná nabídka a poptávka. Když je například sklizeň kukuřice na podzim, zásoby se zvýší, což způsobuje tlak na cenu směrem dolů. Když je naopak před sklizní (zásoby již nejsou velké) a náhle se zvýší poptávka, cena kukuřice může letět vzhůru. To určitě znáte ze života – když je něčeho hodně, zpravidla je to levnější. Naopak když je něčeho málo a je o to velký zájem, cena roste (nedávný příklad s máslem v ČR nebo SR).

  Určitě se ale cena komodity nemůže na příliš dlouhou dobu dostat mimo realitu. Nahoře je cena omezována snižující se poptávkou. Když je něco moc drahé, lidi toho již tolik nenakupují. Máslo třeba za 60 Kč ještě koupíme, ale za 200 Kč už asi ne. Poptávka se tedy při vysokých cenách logicky snižuje. Naopak příliš nízká cena způsobuje snižující se nabídku. Když by byla třeba kukuřice hodně levná, farmářům se již nevyplatí ji pěstovat. Kukuřice tak bude v konečném důsledku méně. Opět se tedy dostáváme na začátek – málo zásob vede k vyšší ceně.

  Vidíte, že to dává smysl a vše má svůj důvod. Když se z trhu vytratí rovnováha, dříve nebo později můžeme očekávat, že se trh opět narovná. A to je přesně to, co sedí i ke mě. Vždy jsem měla ráda věci, které si dokážu jednoduše a logicky vysvětlit bez toho, abych musela něco složitého vymýšlet. Komodity jsou proto pro mě perfektní.

  Co nás čeká příště?

  V dalším dílu seriálu vysvětlím, jakým způsobem se nejčastěji komodity na burze obchodují. To potom budeme potřebovat k tomu, abychom pochopili co je komoditní spread.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. Viera a Jozef

   Ahoj Eli, dostala som sa na Vašu stránku, tak Ťa chcem pozdraviť a popriať Tebe a celému Vášmu týmu len to najlepšie. Nedávno sme boli s Jozefom v Prahe na jednej konferencii. Prahu som navštívila po 30-tich rokoch…Popozerala som si známe miesta a tiež som si spomínala aj na Teba, ale nebolo času sa s Tebou spojiť. Ešte raz prajem všetko dobré, nech sa Vám darí.

   1. Elena Lindišová

    Ahojte Vierka a Jozef,
    veľmi ma teší, že ste si na mňa spomenuli, a že ste napísali 🙂 Ak by ste mali záujem o prístup na Quasticu ku kurzom aj do fóra, napíšte mi prosím do správy Váš e-mail a urobím Vám prístup 😉 Aj ja prajem všetko všetko dobré a príjemný advent 🙂
    Eli

  2. Petr

   pokouším se získate-bool zdarma ale nikde v doporučené poště ani spamu ani hromadné jsem ho nenašel.

   1. Elena Lindišová

    Hm, to je zvláštne. Pred chvíľkou som to skúšala a ebook mi dorazil. Ale nevadí, poslala som Vám ho osobitne e-mailom 🙂

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *