If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  • en
  • pl
Menu

Komoditní spready 10: Bull spready vs. bear spready

13 Úno 2018,

Pokud jste se dostali až do této lekce a všechny předchozí jsou vám jasné, tak vám srdečně gratuluji. Teď jste již připraveni na to, aby jste si dokázali sestavit vlastní spread bez pomoci jakékoliv pomůcky.

 

 

V minulém dílu seriálu jsem prozradila, že spotová cena působí na term structure jako magnet a nejvíc působí zpravidla na bližší futures kontrakty. Z toho vyplývá, že…

 • …pokud spotová cena roste, více rostou bližší kontrakty.
 • …pokud spotová cena klesá, více klesají bližší kontrakty.

 

Jak si správně sestavíme interdelivery spread?

Už víme, že interdelivery spread představuje jednoduše cenový rozdíl dvou kontraktů v rámci té samé komodity. Například rozdíl mezi červencovou a prosincovou kukuřicí. A již také víme, jak tento spread prakticky zobchodujeme. Jeden z kontraktů nakoupíme a ten druhý zároveň prodáme (LONG-SHORT). Teď vzniká otázka, který z kontraktů máme v dané situaci nakoupit a který naopak prodat.

 

Bull market

Představme si, že na základě našich analýz budeme očekávat rostoucí cenu komodity (bull market). Jak jsme si již dnes řekli, v případě rostoucího trhu budou s velkou pravděpodobností více růst bližší kontrakty. Proto logicky nakoupíme právě nějaký bližší kontrakt z vybrané vhodné dvojice kontraktů. A teď nám již nezůstává nic jiného, než vzdálenější kontrakt z dvojice prodat.

Náš spread tedy bude vypadat následovně: BLIŽŠÍ – VZDÁLENĚJŠÍ. Této strategií říkáme příznačně BULL SPREAD.

Když bude trh skutečně růst, první noha spreadu (long noha) bude v zisku. Druhá noha (short noha) bude naopak ztrátová. To je ale u interdelivery spreadů normální a počítáme s tím. Důležité je to, že zisk z první nohy bude vyšší než ztráta z druhé nohy spreadu. V konečném důsledku na grafu spreadu uvidíme růst a budeme ziskoví.

Pokud se ale zmýlíme, noha na short bude působit jako skvělá pojistka. V případě poklesu komodity bude totiž noha na long logicky ve ztrátě. Ale díky zajišťovací opačné pozici bude naše celková ztráta mnohem nižší, protože noha na short bude naopak v zisku. A právě proto interdevery spready vynikají nižší rizikovostí v porovnaní s obchodováním čistých futures.

 

Bear market

Už možná tušíte, že v případě spekulace na pokles použijeme přesně opačnou strategii – BEAR SPREAD. Budeme totiž předpokládat větší pokles bližšího kontraktu, proto právě bližší kontrakt prodáme a ten vzdálenější nakoupíme. Výsledný spread bude opačný k bull spreadu, čili VZDÁLENĚJŠÍ – BLIŽŠÍ.

Všechno ostatní je stejné, jako u bull spreadu. Pokud bude naše spekulace správná, zisk z nohy na short bude větší než ztráta z nohy na long. Náš spread bude proto růst a my vyděláme. V opačném případe bude noha na long působit jako pojistka a sníží naši ztrátu.

Tak a máme to. Teď je již odhaleno to největší tajemství spreadů – jak je správně sestavit bez toho, aby nám musel našeptávat nějaký software.

 

Co nás čeká příště?

Díky této desáté lekci již máte velmi slušný základ k obchodování spreadů. Teď si můžete říct, že rozumíte tomu, odkud se berou, jak fungují, proč rostou nebo klesají. Ale nebojte, ještě nekončíme. Máme toho před sebou ještě mnoho. V příštím díle se vrátíme ke struktuře trhu a vysvětlíme si velmi zajímavou věc, kterou najdete na SpreadCharts, a která nám bude velkým pomocníkem při správném výběru spreadů – contango histogram.

 

 

Stáhněte si ZDARMA ebook

"Tajemství komoditních spreadů"

template-7-40548431505304004-large

6 Comments

 1. Jan Řezníček

  Skvěle vysvětleno, děkuji!

  1. Elena Lindišová

   Super, ďakujem za spätnú väzbu 🙂 Som rada, ak sa mi to podarilo vysvetliť zrozumiteľne.

 2. Vojtar

  Já taky díky….

  1. Elena Lindišová

   Super, tiež ďakujem za spätnú väzbu 🙂

 3. Jarda

  Momentálně procházím Vaškův kurz Complete a teď tam už párkrát zabrousil i do spreadů a musím říct, že jsem ze všech věcí nebyl úplně moudrý. Ale po přečtení tohoto 10ti-dílného seriálu, který jsem celý zhltnul během dnešního odpoledne, jsem všechny věci, které mi nebyly jasné z toho Vaškova kurzu, pochopil. Za to bych chtěl moc poděkovat, protože je to skutečně hezky a jednoduše vysvětleno i pro úplné nováčky jako jsem já. Takže ještě jednou děkuji a pravděpodobně jste si zajistila jednoho plátce Vašeho kurzu Complete 😀 :-). Mějte se.

  1. Elena Lindišová

   Zdravím Jarda,

   tak to ma veľmi teší, že Vám moje články pomohli lepšie sa zorientovať v problematike. Veľmi pekne ďakujem za spätnú väzbu a budem sa tešiť na prípadnú spoluprácu 😉
   Pekný víkend prajem. Eli

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *