If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  • en
  • pl
Menu

Komoditní spready 10: Bull spready vs. bear spready

13 Úno 2018,

Pokud jste se dostali až do této lekce a všechny předchozí jsou vám jasné, tak vám srdečně gratuluji. Teď jste již připraveni na to, aby jste si dokázali sestavit vlastní spread bez pomoci jakékoliv pomůcky.

 

 

V minulém dílu seriálu jsem prozradila, že spotová cena působí na term structure jako magnet a nejvíc působí zpravidla na bližší futures kontrakty. Z toho vyplývá, že…

 • …pokud spotová cena roste, více rostou bližší kontrakty.
 • …pokud spotová cena klesá, více klesají bližší kontrakty.

 

Jak si správně sestavíme interdelivery spread?

Už víme, že interdelivery spread představuje jednoduše cenový rozdíl dvou kontraktů v rámci té samé komodity. Například rozdíl mezi červencovou a prosincovou kukuřicí. A již také víme, jak tento spread prakticky zobchodujeme. Jeden z kontraktů nakoupíme a ten druhý zároveň prodáme (LONG-SHORT). Teď vzniká otázka, který z kontraktů máme v dané situaci nakoupit a který naopak prodat.

 

Bull market

Představme si, že na základě našich analýz budeme očekávat rostoucí cenu komodity (bull market). Jak jsme si již dnes řekli, v případě rostoucího trhu budou s velkou pravděpodobností více růst bližší kontrakty. Proto logicky nakoupíme právě nějaký bližší kontrakt z vybrané vhodné dvojice kontraktů. A teď nám již nezůstává nic jiného, než vzdálenější kontrakt z dvojice prodat.

Náš spread tedy bude vypadat následovně: BLIŽŠÍ – VZDÁLENĚJŠÍ. Této strategií říkáme příznačně BULL SPREAD.

Když bude trh skutečně růst, první noha spreadu (long noha) bude v zisku. Druhá noha (short noha) bude naopak ztrátová. To je ale u interdelivery spreadů normální a počítáme s tím. Důležité je to, že zisk z první nohy bude vyšší než ztráta z druhé nohy spreadu. V konečném důsledku na grafu spreadu uvidíme růst a budeme ziskoví.

Pokud se ale zmýlíme, noha na short bude působit jako skvělá pojistka. V případě poklesu komodity bude totiž noha na long logicky ve ztrátě. Ale díky zajišťovací opačné pozici bude naše celková ztráta mnohem nižší, protože noha na short bude naopak v zisku. A právě proto interdevery spready vynikají nižší rizikovostí v porovnaní s obchodováním čistých futures.

 

Bear market

Už možná tušíte, že v případě spekulace na pokles použijeme přesně opačnou strategii – BEAR SPREAD. Budeme totiž předpokládat větší pokles bližšího kontraktu, proto právě bližší kontrakt prodáme a ten vzdálenější nakoupíme. Výsledný spread bude opačný k bull spreadu, čili VZDÁLENĚJŠÍ – BLIŽŠÍ.

Všechno ostatní je stejné, jako u bull spreadu. Pokud bude naše spekulace správná, zisk z nohy na short bude větší než ztráta z nohy na long. Náš spread bude proto růst a my vyděláme. V opačném případe bude noha na long působit jako pojistka a sníží naši ztrátu.

Tak a máme to. Teď je již odhaleno to největší tajemství spreadů – jak je správně sestavit bez toho, aby nám musel našeptávat nějaký software.

 

Co nás čeká příště?

Díky této desáté lekci již máte velmi slušný základ k obchodování spreadů. Teď si můžete říct, že rozumíte tomu, odkud se berou, jak fungují, proč rostou nebo klesají. Ale nebojte, ještě nekončíme. Máme toho před sebou ještě mnoho. V příštím díle se vrátíme ke struktuře trhu a vysvětlíme si velmi zajímavou věc, kterou najdete na SpreadCharts, a která nám bude velkým pomocníkem při správném výběru spreadů – contango histogram.

 

 

Stáhněte si ZDARMA ebook

"Tajemství komoditních spreadů"

template-7-40548431505304004-large

8 Comments

 1. Jan Řezníček

  Skvěle vysvětleno, děkuji!

  1. Elena Lindišová

   Super, ďakujem za spätnú väzbu 🙂 Som rada, ak sa mi to podarilo vysvetliť zrozumiteľne.

 2. Vojtar

  Já taky díky….

  1. Elena Lindišová

   Super, tiež ďakujem za spätnú väzbu 🙂

 3. Jarda

  Momentálně procházím Vaškův kurz Complete a teď tam už párkrát zabrousil i do spreadů a musím říct, že jsem ze všech věcí nebyl úplně moudrý. Ale po přečtení tohoto 10ti-dílného seriálu, který jsem celý zhltnul během dnešního odpoledne, jsem všechny věci, které mi nebyly jasné z toho Vaškova kurzu, pochopil. Za to bych chtěl moc poděkovat, protože je to skutečně hezky a jednoduše vysvětleno i pro úplné nováčky jako jsem já. Takže ještě jednou děkuji a pravděpodobně jste si zajistila jednoho plátce Vašeho kurzu Complete 😀 :-). Mějte se.

  1. Elena Lindišová

   Zdravím Jarda,

   tak to ma veľmi teší, že Vám moje články pomohli lepšie sa zorientovať v problematike. Veľmi pekne ďakujem za spätnú väzbu a budem sa tešiť na prípadnú spoluprácu 😉
   Pekný víkend prajem. Eli

 4. Jirka

  Dobrý den, znamená to tedy, že když nebudu prohazovat kontrakty a budu spekulovat na růst podkladu, tak např. spread CZK 18-CZN18 nakoupím (buy) a když budu spekulovat na pokles podkladu tak ten samý spread prodám (sell)? Je to stejné jako ve Vašem příkladu kdy jen nakupujete?

  1. Elena Lindišová

   Dobrý deň,
   áno, môžete spread pri vstupe aj predať. Takže píšete to správne, ak budete špekulovať na pokles podkladu, môžete predať bull spread (alebo nakúpiť bear spread). Podľa mňa je to ale potom komplikovanejšie a náchylnejšie na chyby.
   Preto som si obchodovanie spreadov zjednodušila tým, že vždy špekulujem na rast spreadu, tzn. spread vždy pri vstupe nakupujem. Dôležité je samozrejme si ho správne poskladať.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *