If you have account already, Log in here first

Přihlásit
  • cs
    • en
    • pl
Menu

Komoditní spready 2: Co jsou a jak fungují futures kontrakty

14 Lis 2017,

V prvním dílu seriálu o komoditních spreadech jsem vám prozradila, proč jsem si ve světě burzy vybrala právě komodity. Dnes tedy můžeme pokročit dál. Ale ještě před tím, než přejdeme přímo ke komoditním spreadům, bude důležité pochopit, co znamenají futures.

 

Jak se komodity nejčastěji obchodují

Komodity se můžou na burze obchodovat různými způsoby. Tím nejčastějším jsou futures kontrakty (zkáceně futures). Pojďme si to postupně rozebrat. Slovo future v překladu znamená budoucnost a slovo kontrakt představuje nějakou smlouvu. A jak jistě víte, každá smlouva obsahuje jisté specifikace, kterými se protistrany řídí. A jednou z důležitých specifikací je expirace kontraktu. Každý kontrakt má totiž v budoucnu stanovený termín expirace, kdy se na burze přestane obchodovat. Právě proto se tyto smlouvy nazývají futures, tedy termínované kontrakty.

Když se rozhodneme zobchodovat řekněme pšenici, na výběr máme různé kontrakty s různou expirací, například v prosinci, březnu, červenci, atd. Říkáme tomu také expirační měsíce, které zároveň odpovídají měsícům, kdy bude komodita v budoucnu doručována.

 

Jak to funguje?

Princip obchodování je velmi jednoduchý:

  • Když spekulujeme na růst ceny komodity, jdeme long, čili kontrakt nakoupíme.
  • Pokud očekáváme pokles ceny komodity, jdeme short a kontrakt prodáme.

 

Příklad

Řekneme si například, že očekáváme růst ceny pšenice a proto nakoupíme březnový kontrakt. To znamená, že v březnu se přestane kontrakt obchodovat. Pokud pšenice skutečně poroste a my kontrakt později prodáme, rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou bude náš zisk. Pokud pšenice klesne, tento rozdíl bude naše ztráta.

Pokud se ale kontraktu nezbavíme včas a nestihneme ho prodat, dostaneme se do zmíněného doručovacího procesu. Co by to znamenalo? Jelikož jsme kontrakt na pšenici v našem příkladu nakoupili, máme povinnost v březnu odebrat cca 135 tun pšenice (velikost kontraktu je také jednou z důležitých specifikací kontraktu). Pokud by jsme kontrakt na začátku naopak prodali a včas se ho nezbavíme, je naší povinností dodat protistraně 135 tun pšenice.

 

Nebojte se!

Většina brokerů neumožňuje fyzické vypořádání kontraktů. Jestliže se kontraktu nezbavíme včas sami, broker nám pozici automaticky zlikviduje s dostatečnou časovou rezervou před expirací. Nemusíme mít tedy obavy, že by nám na zahradě přistály tuny obilí, nebo třeba kakaa, kávy, vepřového, atd. Ani nebudeme muset dodat desítky tun například cukru 😀

Jestli by vás zajímalo, co všechno najdete ve specifikacích kontraktů, ZDE je odkaz na stránky burzy CME Group, kde najdete specifikace kukuřice.

 

Co bude příště?

Nebudeme již otálet a přejdeme přímo k oblíbeným spreadům. Když už víme, co jsou komodity a futures, můžeme si vysvětlit také komoditní spready.

Stáhněte si ZDARMA ebook

"Tajemství komoditních spreadů"

template-7-40548431505304004-large

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *