If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Na zrninách žádná nuda

  6 Dub 2017,

  Už dávno jsem se na blogu nevěnovala zrninám, a proto se dnes podíváme právě na tuto skupinu komodit. Bude to trochu obsáhlejší článek s množstvím grafů, protože na zrninách nyní rozhdne není nuda. Každá komodita je z hlediska sentimentu vyhrocená. Pojďme se tedy na některé z nich postupně podívat i ve spojitosti se spready.

  KUKUŘICE

  Nálada na trhu nám jasně naznačuje nízké ceny kukuřice. Křivka COT indexu velkých spekulantů je očividně v oblasti lokálních minim. Podobné situace v posledních letech naznačovaly minimálně blížící se konec poklesu.

  Speculators kukuřice

  Křivka COT indexu u zajišťovatelů v poslední době prudce vzrostla. Sice se ještě nedostala na lokální maximum v oblasti -0.10, má k němu ale rozhodně velmi blízko.

  Hedgers u kukuřice

  Když si aktuální sentiment na trhu spojím s cenou, myslím si, že je tu celkem slušná šance, že se kukuřice odrazí od supportu na 360 centech a zamíří si to výše. Ještě více budu o tomto scénáři přesvědčena, pokud kukuřice prorazí nejbližší rezistenci na 370 centech.

  Cena kukuřice

  A jak jsou na tom spready na kukuřici? Při spekulaci na růst komodity bychom si měli vybrat bull spread. To je sice pravda, ale v případě kukuřice o bull spreadech vůbec neuvažuji. Důvodem je contango histogram, na kterém jasně vidím trh nacházející se hlavně v contangu. A takový trh bull spreadům vůbec nesvědčí. Důkazem je také podrobný graf sezonality, kde je jasně vidět spíše klesající tendence bull spreadů (vybrala jsem jako příklad bull spread Dec 17 – Mar 18).

  Contango histogram u kukurice

  Bull spread sezonalita

  Jedinou schůdnou alternativou jsou spready mezi dvěma sklizněmi (např ZCN17-ZCZ17), ale ty jsou na můj vkus příliš rizikové.

  PŠENICE

  Tento trh je na tom velmi podobně jako kukuřice. Extrémní přeprodanost naznačuje COT index obou skupin účastníků trhu.

  Velcí spekulanti u pšenice

  Zajišťovatelé u pšenice

  A podobně jako kukuřice, i pšenice se nachází blízko supportu na 420 centech. Zdá se, že trh zatím supportu odolává a ve spojitosti s COT analýzou zde vidím větší pravděpodobnost, že tomu tak bude i nadále. Myslím si, že se trh bude hýbat minimálně do strany nebo začne růst. Za další významnější bariéru na cestě směrem vzhůru považuji 440 centů.

  Cena pšenice

  Cena pšenice

  Tato spekulace opět láká k bull spreadům. Ale i zde nás struktura trhu upozorňuje na časté contango, takže na tento typ spreadů pozor.

  Contango histogram u pšenice

  Přece jen ale bull spready mají u pšenice lepší vyhlídky. Je to dáno nabídkou a poptávkou na tomto trhu a poukazují na to i spready. Když se podíváme na podrobný graf sezonality spreadu Dec 17 – Mar 18, klesající tendence není až tak silná. Spíš bych to popsala jako pohyb do strany v následujícím období.

  Sezonalita u pšenice

  Já ale přesto nebudu riskovat a počkám si raději na opačnou situaci na trhu, kdy se bude dát spekulovat na pokles pšenice, čili na růst bear spreadů. Takže zatím i zde zůstávám pozorovatelem.

  SÓJA

  Sója je nepochybně dalším zajímavým trhem. Nyní pro změnu začnu s cenovým grafem. Nepochybně se sója nachází na supportu 940 centů. Níže jsme cenu viděli naposledy téměř přesně před rokem. Z tohoto pohledu proto není vyloučeno, že i nyní trh odmítne dále klesat. Na druhé straně sója je v jasném downtrendu a má za sebou poměrně prudký několikatýdenní pokles. Proto je možné, že v tomto stavu ještě chvíli setrvá a podívá se i k 900 centům.

  Cena sóji

  Cena soji

  COT pozice se daly v poslední době výrazně do pohybu. V případě velkých spekulantů prudce klesly a u zajišťovatelů naopak vzrostly. Stále ale ještě nejsme na extrémních úrovních jako například před rokem v březnu. Z tohoto hlediska proto ještě očekávám spíše pokles sóji a přiblížení se k 900 centům. Nižší ceny už ale nepředpokládám. Alespoň zatím ne.

  Speculators u sóji

  Hedgers u sóji

  Krátkodobě tedy ještě mírný pokles nevylučuji, ale v horizontu týdnů až měsíců očekávám spíše uptrend, z něhož by mohly těžit bull spready. A právě sója je pro tento typ spreadu perfektním prostředím, protože trh se nachází hlavně v backwardation. To můžeme vidět na grafu contango histogramu.

  Contango histogram u sóji

  Kromě toho si na histogramu můžeme všimnout svislé přímky, která představuje aktuální hodnotu contanga a momentálně je hodně vpravo. Mnoho prostoru pro zvětšování contanga zde proto není a naopak je pravděpodobné, že trh bude mít sklon vrátit se zpátky do backwardation.

  Podívejme se nyní na velmi známý a oblíbený bull spread na sóju ZSN17-ZSX17. Je to sice spread mezi dvěma sklizněmi, ale v případě bull spreadu nám to až tak moc nevadí z důvodu omezeného rizika.

  Bull spread na sóju

  Vidíme, že spread je ve velmi prudkém downtrendu a nevytvořil se zatím žádný pattern naznačující obrat trendu. Proto bude určitě rozumné počkat si na další vývoj spreadu a samozřejmě i podkladové komodity.

  Na druhé straně, bull spread je nyní velmi levný. Pokud se podíváme na podrobný graf sezonality, tak v porovnání s předchozími lety je spread skutečně extrémně nízko. Prostor pro růst tu tedy rozhodně je, ale naopak prostor pro pokles je podstatně menší. Pokud se tedy na grafu objeví náznak obratu trendu, mohla by to být velmi zajímavá příležitost, kterou možná nevynechám ani v mém dalším Spreadovém reportu 🙂

  Sezonalita

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  15 Comments

  1. Richard

   Eliško, kde obchodujete soju na burze ICE futures? Ta je pekelně drahá :).

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Richard,
    celkom nerozumiem Vášmu dotazu. Sója sa totiž neobchoduje na ICE, ale na burze CBOT, ktorá patrí pod CME 🙂

    1. Richard

     Už jsem to dohledal také, ale na ICE je také nebo se pletu? Musíte vůbec mít nutně ICE burzu (cukr například)?

     1. Elena Lindišová

      Áno, tiež som tam našla futures na zrniny, ale nie je tam žiadne volume. Čo sa týka softs, tak tie sa obchodujú práve na ICE, ale dáta kúpené nemám. Nakoľko ale vždy vstupujem, či vystupujem z pozícii limitom, tak mi to ani nevadí, že vidím oneskorené dáta.

      1. richard

       Eliško a poradíte na jaké burze koupit bavlnu? Pořád mi to cpe NYBOT, ale ten nemám vůbec v nabídce.

       • Elena Lindišová

        Zdravím,
        bavlnu rozhodne na NYBOT, resp. ICE. Tam je najlepšia likvidita. Mne to teda broker v platforme ponúka.

    2. Marek

     Dobrý deň. Rád by som sa opýtal, prečo ste v prípade sóje neuvažovali aj nad týmito bull spreadmi – ZSQ17-ZSU17, ZSQ17-ZSX17 ZSU17-ZSX17

     Ďakujem

     1. Elena Lindišová

      Dobrý deň Marek,
      U-čkový kontrakt nevyberám, pretože je tam riziko miešania úrod. Inak ostatné kombinácie sú samozrejme tiež možné, záleží na risk a money managemente každého tradera.

    3. David

     Ahoj Elen, chtěl jsem se zeptat k tomu histogramu (např. na ZS). Posuzuješ vyhrocenost pouze na tom prvním (F2-F1)/F1 (aktuálním), nebo koukáš i na histogramy příslušných spreadů (př. pokud by jsi vybrala spread ZSU17-ZSX17 (teď prosím neuvažuj míšení komodit), koukáš i na histogram (F5-F4)/F4?
     Jinak spread ZSN17-ZSX17 se mi zdá docela drahý 🙁

     1. Elena Lindišová

      Ahoj David,

      na contango histogram sa pozerám s nadhľadom, takže posudzujem dohromady všetky histogramy aspoň tých najbližších mesiacov. Niekedy sa totiž spread neskladá zo susedných mesiacov, takže si histogram ku konkrétnemu spreadu ani neviem zobraziť. To pre mňa ale nie je dôležité, pretože ako som už písala, pozerám sa na štruktúru trhu ako na celok. Takže vývoj, ktorý naznačujú najbližšie histogramy sa väčšinou premietnu aj do vzdialenejších kontraktov či spreadov.
      A ako myslíš, že je spread ZSN17-ZSX17 drahý?

    4. Adam

     Dobry den, Eli,

     opet dekuji za Vase postrehy. Zajimalo by me, zdali jste volila vzdalenejsi kontrakty z duvodu mensiho rizika? V takovem pripade by mi bylo jasne, proc jste nevolila kontrakty blizsi kontrakty, na kterych je vyssi volume. Take by me zajimalo, zdali byste mi pomohla najit zdroj, ktery by mi ukazal, ktere mesice jsou „tranzitni“ pro novou sklizen idealne na vsech komoditach.

     Predem dekuji a preji Vam uspechy.

     S pozdravem,

     Adam Kundrát

     1. Elena Lindišová

      Zdravím Vás Adam,

      áno, jedným dôvodom výberu vzdialenejších kontraktov je nižšie riziko. Predsa len tie bližšie kontrakty sú oveľa citlivejšie na aktuálne dianie na trhu, a preto i spready môžu byť volatilnejšie. Druhým dôvodom sú sklizne, čo s rizikom v podstate opäť súvisí. Obchodovanie v rámci jednej sklizne je totiž všeobecne menej rizikové. A ak by sme si vybrali ešte starú sklizeň, už by sme sa dostali k problému vyššieho rizika kvôli blízkosti expirácii.
      Inak teda kontrakty v rámci jednej sklizne nájdete napr. na stránke CFTC (úplne dole):
      http://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/ExplanatoryNotes/index.htm

      Mám ale k tej tabuľke pár spresnení, ktorými sa riadim aj ja:
      kukurica: december – júl
      sója: november – júl
      lean hogs: december – august

      Nech sa darí 🙂
      Eli

      1. Adam

       Mockrat dekuji, Eli.

       Adam K.

    5. Martin

     Dobrý den, shlédl jsem už několik Vašich videí ohledně spreadového obchodování ale stále nerozumím jedné věci: např. ve videu, kde ukazujete příklad obchodu na sóji máte uveden margin pouhých 290 USD. Já mám však u svého brokera na stejnou plodinu margin 2310 USD. V mém případě se jedná o futures kontrakt a pochopitelně při obchodu na jednu stranu, takže kdybych chtěl vytvořit 1 spread, měl bych v marginu blokován dvojnásobek, tj. 4620 USD. Jak je tedy možné, že máte tak nízkou blokaci? Spready se tedy neobchodují přes futures, ale někde jinde? Děkuji za odpověď a ať se Vám daří nejen se spready 😉

     1. Elena Lindišová

      Dobrý deň Martin,
      spready sa obchodujú klasicky cez futures. Ale konkrétne interdelivery spready sú burzou rozoznávané ako menej rizikové, nakoľko sa jedná o hedge, keďže zároveň otvoríte opačnú pozíciu na tú istú komoditu. A toto nižšie riziko zohľadňujú aj pri nižšom blokovanom margine. Pri intermarket spreadoch je to inak, tam už sa marginy jednotlivých futures sčítavajú.

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *