If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Naplní mi prasátka mé prasátko?

  11 Bře 2016,

  O spreadech na vepřové jsem již na tomto blogu psala mnohokrát. Už víte, že to byl i můj nejziskovější obchod v roce 2015. Proto mě potěšilo, když se na tomto podkladu objevila další přílěžitost, avšak na jiném spreadu. Futures na vepřové od listopadu procházejí růstem a COT se již dostal do vyhrocené situace. Můj cíl? Zkusit trumfnout zisk 14%, který se mi podařil na cukru? Uvidíme. Možná se opět zadaří.

  Tentokrát mě zaujal vzdálenější spread HEG17-HEZ16 (únor – prosinec). Je to tedy bear spread, jelikož nakupovaný kontrakt je vzdálenější než ten prodávaný. Ti, kteří odebírají můj Spreadový report, o této příležitosti vědí již pár týdnů a mají k dispozici i moji podrobnější analýzu.

  Proč tak vzdálený kontrakt?
  Podívejte se na následující graf. Tento spread má zatím nižší volume a hýbe se jen velmi mírně. Jeho denní pohyb už pár měsíců činí maximálně 100 dolarů na kontrakt a to i při postupně zvyšujícím se objemu obchodů.

  Na grafu je také patrná oblast supportu v oblasti 2 centů. Riziko je zde tedy poměrně malé a já si tak můžu nádherně uplatnit můj money management, tzn. nemusím vstupovat pouze s jedním kontraktem. A to mě vždycky velmi těší, protože mohu takové velmi zajímavé příležitosti zobchodovat i s menším účtem.


  Co říká sezonalita?

  Obecně je známo, že bear spready na vepřové mají velmi příznivou historickou statistiku úspěšnosti. Psala jsem o tom například i v tomto článku, kde jsem popisovala, že je možná i 90% -ní úspěšnost obchodu. Na dalším grafu je zobrazena sezonalita tohoto spreadu od roku 2007. Jeden rok zobrazen není, aby vynikla růstová tendence spreadu. Samozřejmě, kdo má zájem, může si i tento spread zobrazit v aplikaci SpreadCharts.com.

  sezonalita

  COT analýza

  Samozřejmě na závěr nesmí chybět moje oblíbená analýza COT. Pozice obou skupin, tj. velkých spekulantů (speculators) i zajišťovatelů (hedgers), ukazují na značnou vyhrocenost trhu. Velcí spekulanti jsou extrémně long a zajišťovatelé extrémně short. Tato situace znamená překoupený trh s vepřovým a naznačuje nám možný pokles ceny komodity. Z tohoto poklesu by mohl profitovat i daný bear spread.

  COT report

  COT report

  Shrnutí:

  • Jelikož obě nohy spreadu představují vzdálenější měsíce, jeho cena se nepohybuje tak výrazně jako u blišších spreadů. Nižší volatilita tedy pro mě znamená i větší pohodu.
  • Na grafu sezonality vidíme, že se spread nachází teprve na začátku případného růstového pohybu, samozřejmě z pohledu historických dat.
  • COT analýza je poměrně příznivá, což je pro mě zásadní. Určitě bych o obchodu neuvažovala pouze na základě příznivé sezonality.
  • Na základě nižšího rizika si mohu velmi efektivně řídit money a risk management, a tím mám větší šanci dosáhnout co nejlepšího výsledku.
  • Princip tohoto obchodu je jiný, než byl v případě cukru. Zde se jedná o dlouhodobý obchod a je založen hlavně na tom, že profituje z normálního stavu trhu, tj. contanga.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  6 Comments

  1. Jan

   Dobrý den,

   Mohu se zeptat, jaké používáte pomůcky k rozhodnutí se ohledně obchodu?
   Ve Vašich článcích jsem narazil na: COT, sezonalitu, risk/reward ration, případně nějaké supporty a rezistence. Používáte ještě něco? (Samozřejmě pokud to není tajemnství 🙂 )
   Děkuji za odpoveď a zároveň i za velmi zajímavý blog.

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Jan,
    ďakujem za dotaz. Tajomstvo to rozhodne nie je 🙂
    Pre mňa je absolútnym základom, z ktorého vychádzam, analýza COT. A potom už časujem vstupy na základe techniky spreadu a futures. Samozrejme nevyhnutnosťou je chápanie princípu fungovania spreadov, COT analýzy, term structure atď.

  2. Tomáš

   Dobrý den,
   předem děkuji za inspirující a zajímavé članky.
   Rád bych se zeptal, jestli u spreadu s tak malou volatilitou není problém při vstupu a výstupu s velikostí spreadu mezi bid a ask cenou, tzn. jestli tento rozdíl neukrajuje příliš z potenciálního zisku?
   Jak píšete ve Vašich článcích, vycházíte z analýzy COT a předpokládám, že ji provádíte podle grafů v aplikaci na spreadcharts.com. Průbežným sledováním jsem si všiml, že aktuální hodnota COT je k dispozici někdy až s týdenním zpožděním, třeba nyní k aktualnímu datu 16.3. mám k dispozici poslední hodnotu z 8.3. Je toto normální chování aplikace nebo nějakým způsobem záleží na tom, jak k aplikaci přistupuji?
   Děkuji.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Tomáš a ďakujem za milý komentár.

    Čo sa týka daného spreadu, tak v bid ask spreade nevidím problém. V poslednej dobe sa spread síce hýbe v úzkom rozmedzí a má nízku volatilitu, no v horizonte pár mesiacov sa dá očakávať väčší pohyb. Takže potom by ten bid ask spread voči tomu očakávanému pohybu nebol tak veľký.

    Čo sa týka COT analýzy, tak áno, používam aplikáciu SpreadCHarts.com. To oneskorenie nie je spôsobené touto aplikáciou, ale agentúrou CFTC, ktorá vydáva tieto reporty v stanovený deň. CFTC totiž COT report vydáva každý piatok, ale zobrazuje dáta z posledného utorka. Takže je to správne, že teraz vidíte report zverejnený v piatok, tj. 11.3., ktorý obsahuje dáta z predchádzajúceho utorka, čiže 8.3.

  3. Jan

   Dobrý den. Pouze poznámka. HEG (únor) uvádíte jako lednový kontrakt (asi jste se překlepla). Jinak Vám držím palce, zkusím se na tento obchod zaměřit také s použitím sezonosti a S/R úrovní.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Jan,
    ďakujem za upozornenie. Máte pravdu. Už opravené 🙂

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *