If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Nenechte se oklamat

  20 Kvě 2016,

  O sezonalitě jsem už psala mnohokrát. Když to shrnu, tak i já sama ji využívám, je to dobrá pomůcka, ale není pro mě na prvním místě. A když už se rozhodnu podívat i na sezonalitu, tak sleduji především podrobnou analýzu sezonality. To znamená, že se podívám na graf, kde vidím cenový vývoj spreadu za posledních například 10 let naráz. Mnoho obchodníků totiž pracuje pouze s průměry, nejčastěji 15 nebo 5-letými. Ale to nestačí. Dnes Vám ukážu na konkrétním příkladu, proč to nestačí, a proč se nám to může vymstít.

  Podívejme se jako první na graf průměrů sezonality pro bear spread na sóju CTZ16-CTN16. Na grafu je jasně patrná růstová tendence spreadu od přibližně začátku března. Ukazuje na to hlavně 5-letý průměr, ale i při 15-letém je to zcela zřejmé.

  Sezonalita Bavlna

  A teď si ukažme podrobnou analýzu sezonality, tzn. cenový vývoj spreadu od roku 2007. Tentokrát ale žádné průměry. Na grafu jsou zobrazeny jednotlivé roky a jsou odlišeny barvou. Všimněte si hlavně tu šedou spodní křivku, která přísluší roku 2011.

  Sezonalita Bavlna

  Ano, už tušíte správně. Ten nádherný průměr vznikl hlavně díky jednomu extrémnímu pohybu v roce 2011, kdy se cena doslova vymkla kontrole. Nejprve spread prudce klesal, jenom proto aby následně prudce rostl v průběhu cca dvou měsíců od začátku března. Nyní si pojďme tento rok skrýt a zobrazit si jen ty ostatní.

  Sezonalita Bavlna

  Myslím si, že růstová tendence spreadu již není tak zjevná, jak tomu bylo ve vypočtených průměrech. Když se na daný graf podíváme nyní, tak od března se asi dva měsíce spread pohyboval zhruba do strany nebo dokonce klesal. Takže ten nádherný pohyb po zprůměrování je najednou pryč a obvyklý vývoj spredu vypadá najednou úplně jinak.

  Ukažme si ještě jeden graf s 5 a 15-letými průmšry, kde jsou ale zobrazeny i cenové rozptyly. Tyto rozptyly nám prozrazují, v jaké míře se cena v jendotlivých letech od daného průměru lišila. A tady je zjevné, že právě v březnu je to červené i zelené pole velmi široké. A to znamená velký rozptyl ceny od 5-letého průměru, což samozřejmě není vůbec pozitivní.

  Sezonalita Bavlna

  Určitě se tedy nenechte oklamat tím, co Vám ukazují průměry. Jsou to totiž jen průměry, které, jak jste mohli vidět, můžou skutečnost velmi zkreslovat. Sledováním pouze těchto průměrů hrozí, že dostaneme falešné signály. A to může v konečném důsledku znamenat, že vstoupíme do obchodu na základě něčeho, co vůbec není pravda.

  A schválně se podívejte i na analýzu COT, co nám ona prozrazovala na začátku března. Zda souhlasí s analýzou sezonality nebo ne 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. Marian

   Zdravím Vás,

   s tým sa nedá nič iné len súhlasiť, primer je len to čo do jeho výpočtu vložíme, a u tak malého vzorku dát (5, 10) sa musí dobre uvažovať o tom čo sa do výpočtu zahrnie. Možno by nebolo na škodu mať možnosť si v spreadchards.com vybrať ktoré roky do výpočtu priemeru zahrnú respektíve, ktoré sa z výpočtu vyškrtnú.
   V uvedeneom príklade na sóju je vidieť že 2011 je štatisticky úplne mimo a preto mi príde každopádne nesprávne vobec hľadat nejakú koreláciu s týmto rokom.
   To len ako podnet pre vylepšenie, inak aplikácia spreadcharts.com velmi prehladná a jednoduchá čo sa musí oceniť.

    1. Elena Lindišová

     Zdravím Marian,
     ďakujem Vám za komentár a aj za dobrý podnet 😉 Som rada, že je aplikácia prehľadná a jednoduchá, nakoľko s ňou budeme aj v kurze veľa pracovať 🙂

    2. Roman Horký

     Ahoj Elen,
     dovolím si upozornit na „drobnou“ chybku. Bavíte se s Marianem o sóje na grafem s BAVLNOU!!! Jinak souhlasím, pouze s průměry se pracovat nedá. Nicméně právě s těmy extrémy ANO. Ahoj Roman

      1. Elena Lindišová

       Ahoj Roman,
       ďakujem za opravu, malá chybička. Ale určite sme sa všetci pochopili a to je hlavné 🙂

      Comments are closed.