Komoditní spready

Nová příležitost na pšenici

Dnes jsem se rozhodla pro podrobnější analýzu pšenice v Chicagu (ZW). Sama držím pozici na tomto trhu, protože zde vidím celkem zajímavou příležitost. Pojďme si ale pšenici nejprve postupně rozebrat a dopracovat se k tomu, jakou strategii je nyní rozumné volit a proč.

Co si myslí největší hráči na trhu?

Hned na začátek se podívejme na tržní sentiment. Jinak řečeno na náladu těch největších hráčů na trhu. Jejich chování je pochopitelně velmi důležité. Právě oni mají tu moc hýbat trhem prostřednictvím obrovského množství držených kontraktů. Na první pohled je jasné, že COT index obou skupin je velmi blízko několikaletých extrémů.

V případě velkých spekulantů se jedná o maximum v oblasti 0.3 až 0.4. Pomocí černých přímek velmi snadno pochopíme souvislost s cenovým vývojem. Podobná vyhrocenost trhu v minulosti očividně korespondovala s lokálními cenovými maximy.

Podobné je to i u skupiny hedgers, čili zajišťovatelů. Zde najdeme jasné minimum křivky COT indexu v oblasti -0.5 až -0.6, ve které se právě nachází aktuální hodnota indexu.

Zajímavý pohled nabízí také na další COT indikátor – traders index. Tento indikátor nepracuje s množstvím pozic, ale s počtem traderů na long a na short. Vyhrocenost trhu i zde přímo bije do očí.

Nechci tvrdit, že trh musí okamžitě začít klesat. Bez pochyby je ale „našponovaný“ a jeho narovnání je jen otázkou času. Může se tak stát zítra, ale také třeba až za pár týdnů. Kromě toho neplatí, že čím vyšší vyhrocenost, tím větší pokles nastane. Trh se klidně může přiblížit rovnováze prostřednictvím krátké korekce nebo konsolidací.

Co na to říka cenový graf?

Při pohledu na kontinuální graf zde najdeme nápadný rostoucí kanál. Poslední svíčky patří prosincovému kontraktu, který má aktuálně nejvyšší open interest i volume. Cena samozřejmě může ještě v tomto směru setrvat. Pokud ale zvolíme správnou strategii a správný spread, nemusí pro nás tento zdánlivě negativní pohyb představovat problém.

Podívejme se přímo na prosincový kontrakt. Letos se pohybuje očividně do strany. Oblast mezi 580-600 centy je silnou rezistencí. Spolu s COT analýzou nám tento stav hraje do karet, protože se tím snižuje pravděpodobnost proražení směrem nahoru a naopak je zde spíše šance na korekci nebo alespoň pohyb do strany.

Struktura trhu

Z pohledu spreadového obchodníka zde vznikla velmi zajímavá situace. Trh je jasně překoupený z pohledu na tržní sentiment a také na technickou analýzu. Již se tedy blížíme k volbě určité strategie. Podívejme se teď na strukturu trhu prostřednictvím contango histogramu. Na první pohled je patrné, že trh se v většinu času nachází v contangu. Netrapte se, pokud je pro vás následující graf příliš komplikovaný. Můžete si pomoci tabulkou umístěnou v levém horním rohu. Hodnoty nad 90% prozrazují drtivou převahu contanga. Trh je jenom zřídka v backwardation.

Pro který typ spreadové strategie je tato situace ideální?

Odpovědí jsou bear spready. Již ze samotného názvu vyplývá, že tato strategie profituje při klesající ceně komodity. To odpovídá i mému očekávání na trhu s pšenicí. Ale to není vše. Pokud obrat trendu na pšenici netrefíme přesně, nemusí se vůbec nic stát. Tak silné a časté contango může bear spready podržet. Sice na nich neuvidíme okamžitý růst, ale ani extrémní pokles, který by nás z nějakého obchodu vyhodil. To je vlastnost interdelivery spreadů, kterou mám velmi ráda. Nejednou mi totiž přinesla zajímavé zisky.

Výborně. Dopracovali jsme se tedy ke konkrétní strategii. Otázkou je, jakou kombinaci kontraktů zvolit. Spreadový obchodník má několik možností. Důležité je umět správně číst trh. O tom si ale řekneme více příště. Prozradím Vám moji konkrétní strategii a popíšu další unikátní analýzu, kterou na pšenici sleduji.

Nezapomeňte!

Zítra bude probíhat další webinář, kde podrobně popíšu moje postupy. Pokud tedy nerozumíte například COT analýze nebo struktuře trhu, rozhodně se na webinář přihlašte. Mám v plánu podrobněji vysvětlit například chování jednotlivých účastníků trhu, ukážeme si, jak číst ze struktury trhu, prozradím, která analýza může pomoci vylepšit naši ziskovost a samozřejmě nebude chybět ani risk a money management. Bude to skutečně obsáhlý webinář se vším všudy.

Další informace o webináři s možností registrace najdete ZDE.