If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  • pl
Menu

Proč na komoditní spready postačí i menší účet

7 Čvc 2015,

V minulém článku jsem přiblížila můj příběh, jak mě vítr na cestě mým studentským životem zavál k obchodování na burze, a proč právě ke komoditním spreadům. Hlavní důvody byly časová nenáročnost a také nižší startovací kapitál. Pro mě jako pro mladou studentku to byly velmi příjemné vlastnosti. No nejsou to jediné vlastnosti, pro které jsou spready tak sympatické. Dalším lákavým důvodem je výrazně redukována volatilita ve srovnání s podkladovými futures. Pojďme si to ukázat na příkladu.

Na obrázku jsou pod sebou dva grafy, které zobrazují stejné časové období. Na prvním grafu vidíme future na sóju s expirací v listopadu 2011 (ZSX11). Druhý graf je interdelivery spread ZSX11-ZSF12, tzn. nákup future na sóju s expirací v listopadu 2011 a zároveň prodej future s expirací v lednu 2012. Jedná se o tzv. bull spread, jehož cena se většinou pohybuje stejným směrem jako cena podkladové komodity.

Modré šipky zobrazují velikost pohybu ceny za stejné časové období. Vybrali jsme období, kdy cena future klesala. Pod šipkami najdete velikost ztráty na jeden kontrakt.

Spread1

Takže z grafu je zřejmé, že v případě držení jednoho future kontraktu bychom byli v dost nepříjemné ztrátě. Naproti tomu v případě držení například našeho spreadu by to nebylo tak špatné. Ztráta by byla nesrovnatelně menší. Tento velký rozdíl v pohybech cen způsobuje velmi jednoduchý fakt – nepříznivý pohyb na trhu se nám promítne zároveň do prodaného i nakoupeného kontraktu. Spread je vlastně cenový rozdíl. A když z obou stran tohoto rozdílu odečtete nebo přičtete velmi podobné číslo, výsledný rozdíl nebude tak markantní jako v případě samotného future.

A z toho také vyplývá i zmiňovaná vlastnost, díky které spready nalákaly i mě – menší potřebný kapitál. Pokud byste měli zájem obchodovat pouze čistě futures, potřebovali byste na to účet o velikosti mnoha desítek tisíc dolarů. Proč? Abyste v průběhu obchodu dokázali unést tak velkou otevřenou ztrátu jako například 14 tisíc dolarů. No u spreadů, jak můžete vidět i na obrázku, ztráta dosahuje pouze několik stovek dolarů. A takovou ztrátu unesete bez problémů i s účtem o velikosti několika tisíc dolarů. Příjemnější představa, že?

Stáhněte si ZDARMA ebook

"Tajemství komoditních spreadů"

template-7-40548431505304004-large

5 Comments

 1. diana

  Milá Eleno,
  pečlivě jsem přečetla tvůj e-book zdarma, kde se btw na str. 29 zmiňuješ, že začít obchodovat se dá i s poměrně malou částskou?
  Můžeš prosím prozradit o jak „malou částku“ se jedná, protože např. u IB nejde otevřít účet pro obchodování spreadů méně než za 10 000 USD (cca 245 tis. Kč), pokud píšeš, že jsi „studentka-samoživitelka“, tak předpokládám, že s touto částkou jsi asi nezačínala nebo jo? Pokud nechceš číslo uvádět veřejně, prosím napiš mi email, případně i uveď brokera s kterým obchoduješ nebo název platformy skrz kterou provádíš příkazy (pokud je uvedeno někde zde, prosím o odkaz). srdečně JANA, GRATULUJI A DĚKUJI.

  1. Elena Lindišová

   Ahoj Jana, ďakujem za spätnú väzbu na môj ebook. Číslo pokojne zverejním, to nie je žiadne tajomstvo :-). Začínala som s 5 000 USD u IB. Je pravda, že broker vyžaduje 10 000 USD, ale len na začiatok pri otvorení účtu. Takže aj to je možné vyriešiť napríklad požičaním peňazí, následným stiahnutím z účtu a vrátením. Tak som to vlastne riešila na začiatku aj ja :-). 10 000 USD som ako študentka skutočne k dispozícii nemala. Mala som vtedy výhodu lepšieho kurzu, pretože dolár bol v tej dobe cca 20 Kč. Výhodou u IB je ten, že posielať aj sťahovať peniaze z účtu môžeš priamo v českých korunách, takže netratíš na zmene. Obchodujem teda už od začiatku u IB a používam platformu TWS.

 2. diana

  El., seš zlatá, děkuji:-)…myslela jsem to dobře, jen aby někoho nemátlo, že např. s 500 USD se dá založit účet..atd. Děkuji za odpověď a těším se na videotutoriál jak vyhledávat úspěšné obchody nebo COT analýzu…
  Ještě pro úplnost – obchoduješ teda přes brokera IB (vivat jeho nízké komise) a používáš jeho platformu TWS k zadávání příkazu…a možnosti ke vstupu do obchodů vyhledáváš na spreadcharts.com?
  děkuji za odpověď..J.
  p.s. ptám se proto, že obchoduju intradenně a nyní po změně zaměstnání mi to nějak časově nevychází a hledám další možnosti obchodování (např. spready, opce) a pan „Gůgl“ mi našel Tebe:-)
  držím palce a ť se Ti daří!

  1. Elena Lindišová

   Áno, presne tak. Obchodujem cez IB, príkazy zadávam cez TWS a obchody si vyberám pomocou aplikácie Spreadcharts.com. S touto kombináciou som maximálne spokojná 🙂 Obchodovanie spreadov je skutočne časovo nenáročné, takže môžem iba doporučiť 🙂 Každého, kto obchoduje intradenne obdivujem. Ja by som to určite časovo ani psychicky nedala 😀

   1. diana

    ..psychicky časem ano, to bych se nebála, ale s tím časem je to horší:-((…ty údaje, na které jsem se včera ptala (vstupní kapitál a jeho výše) jsem teď náhodou našla v Tvém úvodním příspěvku „Jak studentku..“ :-))) skvělé:-)
    takže ještě jednou: držím palce, přeji mnoho úspěchů a budu tě pravidelně sledovat:-) J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *