If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Riziko na míru? Ano, jde to :-)

  15 Dub 2016,

  Jsem velmi ráda, že mám v ČR i v SR tak mnoho kolegů, se kterými máme společnou zálibu. V množství dotazů se často opakuje otázka: „Vážně je možné ušít si riziko na míru?“

  Ano, je to možné. Při spreadech je ta výhoda, že pokud se rozhodnete pro některou z komodit, máte možnost si vybrat z několika kombinací futures kontraktů. Chcete menší riziko nebo jste ochotni riskovat víc? Máte menší nebo vyšší účet? Každý si zde může vybrat podle svého „gusta“. A toto i mě už na začátku na spreadech velmi lákalo.

  Ukažme si to na konkrétním příkladu – interdelivery spread na měď. V lednu jsem analyzovala jeden takový spread i ve spreadového reportu, který vydávám každé dva týdny.

  V reportu jsem analyzovala HGK16-HGU16. Na následujícím grafu šipka ukazuje na období vydání reportu.

  Spread na meď

  Takže když to přepočítáme, přičemž hodnota bodu při mědi je 25 000 dolarů, dostaneme tento výsledek:

  Riziko: $100
  Zisk: $290
  Předpokládaný poměr riziko/zisk: cca 1:3

  Počítala jsem s nejvyšším možným dosaženým ziskem při využití této příležitosti, abyste měli představu o tom, jak bylo možné na spreadu na měď vydělat.

  Toto je poměrně málo rizikový spread. Někdo samozřejmě může zvolit riziko ještě nižší nebo vyšší, to záleží na obchodním plánu každého tradera.

  No a teď si ukažme širší spready, možná rizika a zisk, který by bylo možné dosáhnout.

  HGK16-HGZ16

  Spread na meď

  Riziko: $190
  Zisk: $400
  Předpokládaný poměr riziko/zisk: cca 1:2

  HGK16-HGH17

  Spread na meď

  Riziko: $250
  Zisk: $550
  Předpokládaný poměr riziko/zisk: cca 1:2

  S rozšiřováním šířky spreadu na měď se tedy zvyšuje riziko a také potenciální zisk je vyšší. Kdo má ale menší účet nebo jeho risk management je nastaven na nižší riziko, tak si myslím, že i ten nejužší spread není k zahození, když se podíváme na poměr riziko/potenciální zisk. Takže vybrat si může opravdu každý 🙂

  A ještě na závěr jedna perlička.

  I když technická analýza i analýza sezonality nebyly pro tento spread příznivé, spread se vyvíjel tím správným směrem a mohli jsme na něm pěkně vydělat. Příznivá byla jediná analýza – COT analýza.

  COT signalizoval vysokou přeprodanost trhu, tzn. nízké ceny mědi. A jak jsme viděli na grafech výše, bull spready začaly následně na to růst, navzdory sezonalitě. COT analýza tedy opět nezklamala. Tuto analýzu můžete vidět na dalších dvou grafech. Šipka ukazuje na vyhrocenost trhu v období vydání reportu.

  Commitment of Traders copper

  hgk_hgzS

  Samozřejmě tím nechci naznačit, že pokud je COT analýza příznivá, měly by se přehlížet další analýzy a indikátory. Chtěla jsem tím jen naznačit sílu tohoto ukazatele, který si moji důvěru za ta léta získal.

  Takže už také vidíte, jak si můžeme ušít riziko na naši míru? 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. Marta

   Dobrý den,
   mám dotaz, který souvisí s webinářem z minulého čtvrtku. Bylo to super a získala jsem spoustu zajímavých informací, za které děkuji. Podělila jste se s námi také o jednotlivé kroky, podle kterých vybíráte obchody. Nevím, co si představit pod pojmy contango a backwardation. Záložku Contango jsem našla i v aplikaci Spreadcharts, ale grafu vůbec nerozumím. Můžete mi prosím tyto pojmy blíže vysvětlit? Moc děkuji.

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Vás Marta,
    veľmi pekne ďakujem za feedback z webinára 🙂
    Contango a backwardation sú pojmy, ktoré znamenajú určitý stav daného trhu. Contango znamená normálny trh, tzn. vzdialenejšie futures kontrakty majú vyššiu cenu ako tie bližšie. Backwardation je naopak inverzný stav trhu, kedy tie bližšie kontrakty majú cenu vyššiu.
    Mimochodom o tom budem ešte raz podrobnejšie hovoriť na ďalšom webinári, ktorý sa bude konať 28.4. Budem rada, ak nás budete opäť sledovať a určite sa dozviete viac. Tieto veci budem ukazovať a vysvetľovať priamo na grafoch, tak verím, že to bude viac zrozumiteľné 🙂

  2. Lenka Heřmanová

   Dobrý den,
   zaregistrovala jsem se kvůli reportům v trial verzi, ale zatím mi nic nepřišlo. Nemám ani v nedoručené poště…
   Děkuji.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Lenka,
    odkaz na stránku, kde sú dostupné všetky štyri reporty zdarma, sme Vám posielali 19.4. Skúste poprípade skontrolovať aj spam. Ak e-mail nenájdete, napíšte mi a odošlem Vám ho znovu 😉

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *