Rýsuje se příležitost na pšenici?
Dnes Vám prozradím, o jakém obchodu uvažuji v horizontu řekněme pár měsíců. Jedná se o bull spread na pšenici v Chicagu. Postupně vysvětlím.
Začnu oblíbenou COT analýzou, která jednoznačně ukazuje na silnou přeprodanost trhu. To ale nemusí znamenat okamžitý obrat trendu. V každém případě by se mohlo za nějakou dobu na trhu dít něco zajímavého.
Můj spreadový „dalekohled“ mám proto zaostřen na bull spready. Konkrétně jsem si vybrala vzdálenější spread ZWH18-ZWK18.
Při pohledu na graf byste si možná pomysleli, že je spread poměrně nízko a vyplatí se ho nakoupit. Ale já si přece jen ještě chvilku počkám. Důvodem je technika využití full carry, kterou jsem zmiňovala v minulém článku.
Abychom si to mohli vysvětlit, otočme si bull spread, takže nyní se budeme dívat na bear spread ZWK18-ZWH18 a máme v plánu spekulovat na pokles tohoto spreadu.
U pšenice v Chicagu je jeden podstatný rozdíl oproti ostatním zrninám. Full carry zde nefunguje jako pevná hranice. Maximální skladovací náklady se mohou velmi prudce a nečekaně zvyšovat nebo snižovat. Velmi pěkně je to vidět na následujícím grafu. V nedávné době došlo k prudkému zvýšení full carry dokonce dvakrát.
Takže jak je z grafu patrné, křivka full carry zde neslouží jako pevná arbitrážní hranice, pomocí které můžeme definovat maximální riziko obchodu. Ale nezoufejte, i tak můžeme full carry využít ve svůj prospěch, a to hned několika způsoby. Například pro mě by bylo pozitivní, kdyby křivka full carry klesla, což by tlačilo cenu spreadu také směrem dolů (a bull spread nahoru). Musím ale upozornit, že se jedná o vzdálenější spread, který by na tuto změnu nemusel reagovat okamžitě. Ve výjimečných případech se může stát, že spread full carry na určitou dobu přesáhne.
Opravdu skvělou věcí, je schopnost určit, zda je spread skutečně levný nebo drahý. Porovnáním pouze hodnoty spreadu za delší historii (de facto sezonalita) to totiž nezjistíme. Je to podobné jako říct, že ropa za $70 je drahá. Dnes by toto tvrzení jistě obstálo, ale před pár lety bychom naopak ropu za tuto cenu považovali za velmi levnou.
To co je důležité není samotná cena, ale hodnota. To znamená zda je nějaká věc relativně levná nebo drahá ve srovnání s její skutečnou hodnotou. U spreadů tuto hodnotu můžeme vyjádřit právě porovnáním s maximálními skladovacími náklady, tedy full carry. A přesně k tomu účelu slouží nová záložka Full carry v aplikaci SpreadCharts.com. Na dalším grafu vidíme právě graf z této záložky. Je to vlastně podíl bear spreadů a full carry za posledních 10 let.
Na první pohled si můžeme všimnout, že i přes poslední prudký růst je spread v porovnání s ostatními křivkami ještě poměrně nízko. Jednoduše řečeno spread je stále levný. O nákupu bull spreadu budu uvažovat až tehdy, když bude bear spread v porovnání s předchozími lety spíše drahý.
Závěr, že tento spread je nyní levný, je v tomto případě v rozporu se sezonalitou. Ta totiž naopak ukazuje, že spread má velmi podobnou cenu jako v minulých letech a určitě není levný. Jak jsem už ale naznačila s ropou, tato logika nedává příliš smysl. Zajímá nás totiž vnitřní hodnota spreadu, nikoliv jeho cena. I když je totiž cena spreadů vysoká, tak skutečná hodnota může být ještě vyšší. Porovnávat spready v záložce full carry ale smysl má, protože srovnáváme cenu spreadu vůči jeho vnitřní hodnotě.
Čekám tedy na dva pozitivní signály pro tento bull spread. Prvním je změna hodnoty spreadu. Chci vidět, že spread začne být relativně drahý (záložka full carry). Druhou pozitivní změnou by byl pokles full carry, které by mohlo začít tlačit i na cenu samotného spreadu.
A jak jsem již zmiňovala výše, změna full carry může být náhlá. My ale máme analýzu, jak s určitým předstihem poznat, že ke skokovému zvýšení nebo snížení full carry může dojít. Přesně k tomu slouží analýza pojmenovaná jako „Running average“, kterou také naleznete na SpreadCharts.com.
Takže i přesto, že to celé u pšenice v Chicagu funguje jinak a podstatně složitěji, můžeme z toho vytěžit maximum. Na pšenici lze dokonce využít i další drobné efekty pro lepší pochopení situace na trhu. V nadstavbovém kurzu s názvem Carry trade se tomu všemu budu samozřejmě podrobně věnovat 😉