If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Sladký cukr? Uvidíme …

  6 Kvě 2016,

  Tak jsem se rozhodla, že si zkusím účet ještě více „osladit“ 🙂

  Začátek roku byl pro mě skvělý – $ 1 400 na cukrovém spreadu. Paráda.

  A teď jsem se rozhodla příležitost na cukr opět využít.

  Proč právě cukr? Pojďme si tedy projít všechny analýzy a můj pohled na daný trh …

  1. COT analýza

  COT index mi hlásí u obou skupin (spekulanti a zajišťovatelé) přeprodanost trhu s cukrem. V překladu to znamená, že mi tato situace indikuje vysoké ceny cukru.
  Samozřejmě to nemusí znamenat, že se cena cukru ještě nepodívá výše. Toto je jenom takový první, ale důležitý náhled na daný trh.

  COT speculators

  COT hedgers

  2. Technická analýza futures na cukr

  Cena cukru je dlouhodobě v klesajícím trendu. V srpnu loňského roku cena střednědobě obrátila směr, začala růst a momentálně testuje hladinu na 17 centech.
  Na dalším obrázku je zobrazen kontinuální graf futures na cukr s roční historií. Na tomto grafu si můžeme všimnout, jak cena již podruhé na oblast blízko 17 centů zareagovala prudkým poklesem.

  Cena cukru

  Nemusí to hned znamenat, že tuto hladinu cena směrem nahoru neprorazí, náznak na možný pokles tu ale rozhodně vidím.

  Pojďme dál …

  3. Struktura trhu

  Podívejme se nyní na křivku term structure na dalším obrázku. Contango vidím po březen 2017, kdy se struktura trhu mění na backwardation. Toto je příznivá situace pro některé bear spready. I kdyby totiž cena cukru šla nějakou dobu do strany, tyto bear spready mohou dlouhodobě profitovat už jen z efektu contanga.

  Štruktúra trhu - cukor

  Když se podívame na strukturu trhu podrobněji, vidíme že i tady je situace vcelku příznivá pro bear spread.

  histogram

  4. Výběr spreadu

  A dostáváme se už k výběru konkrétního spreadu. Z mého pohledu je příznivá situace pro pokles ceny cukru, a proto se budu dívat po bear spreadech, což znamená bližší měsíc prodávat a vzdálenější měsíc nakupovat. Na cukr jsou vypsány pouze 4 kontrakty ročně, takže mnoho toho na výběr nemáme. Já jsem si vybrala kombinaci BŘEZEN 2017 – ŘÍJEN 2016, takže výsledkem je spread SBH17-SBV16.

  Podívejme se nyní na jeho graf …

  Spread cukor

  Na první pohled graf nevypadá velmi vábně, ale stále je tu slušný prostor pro růst.

  5. Likvidita

  Důležitým aspektem obchodu je také likvidita. Vidíme, že u tohoto spreadu to není problém a dá se pohodlně zobchodovat.

  Volume cukr

  6. Sezonalita

  Ti, kteří mě už znáte, tak víte, že se na sezonalitu dívám úplně nakonec. Tento konkrétní spread jsem analyzovala i v mém posledním reportu. Podívala jsem se tedy tam na podrobnou analýzu sezonality:

  Podrobná analýza sezonality mírně příznivá:

  Cena spreadu vzrostla v průběhu května:
  v 4 z Posledních 5 let (80%);
  v 10 z Posledních 15 let (67%).
  Cena spreadu vzrostla v průběhu června:
  v 1 z Posledních 5 let (20%);
  v 7 z Posledních 15 let (47%).

  Takže na květen je sezonalita velmi příjemná, ale na další měsíc již tak příznivá není.

  Ale jak jsem už nejednou psala či říkala, nehraje to pro mě rozhodující roli. Ale je fajn to vědět a počítat i s tou horší variantou.

  Konečný verdikt – ANO, cesta k otevření pozice volná 🙂

  A ještě pár vět na závěr:

  Jak vidíte, není to až taková „tutovka“, i když očekávaný RRR je stále velmi zajímavý. I tak jsem se rozhodla tento spread zobchodovat, ale pouze s menší pozicí.

  Na závěr jsem Vám chtěla ještě vysvětlit jednu důležitou věc ohledně obchodování spreadů. Výběr obchodů je do značné míry individuální. Kdo to chce víc na pohodu, vybírá si ty nejlepší obchody a udělá jich jen pár za rok. Ale může vstupovat například s většími pozicemi. Aktivnější obchodníci mohou zobchodovat i takové příležitosti, které nejsou až tak skvělé, ale musí počítat s větším drawdownem.

  Selekce obchodů je velmi důležitá a určitě není správně otevírat všechno. Já se řídím tím, že méně je vždy více.

  Ale to vůbec nevadí. Na dobré příležitosti se dá vždy počkat. Mám za sebou velmi úspěšných prvních pár měsíců, proto si můžu dovolit počkat si na ty správné obchody. Protože to nejhorší, co můžete udělat, je přeobchodovat zbytečně účet. Všechno má své meze a výběr správnych obchodů je skutečně velmi důležitý.

  Občas se rozhodnu pro obchod, kde nejsou všechny analýzy zcela příznivé. Tak je tomu například i tady u cukru. V takovém případě to ale zohledním v money managementu zvolením menší pozice. Riskuji tím pádem méně a nemusím mít obavy, že přijdu o dosavadní zisky.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  9 Comments

  1. Standa Pýcha

   Pěkný den přeji,moc děkuji za vaše články postupně mě spready dávají smysl a porozumění.Jsem ve vašem kurzu,chtěl bych si na demu zkusit tento spread na cukr,jak píšete tak cvičně zadám 🙂 a budu koukat na vývoj,znamená to tedy že to je vstup za kredit?Nákup -BUY 1 COMBO?Děkuji,předbíhám bude to v kurzu.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Standa,
    je vo zvyku otvárať spready cez nákupný príkaz, aj keď je to možné aj obrátene. Môže sa stať, že keď má spread zápornú hodnotu, tak sa vstupuje „za kredit“, ale to nie je podstatné. Toto nie je obchodovanie opcií. Tu nemáte prémium, ktoré sa snažíte ubrániť.
    A tento konkrétny spread má kladnú hodnotu, takže sa vstupuje normálne „za debet“. Záleží ale na tom, ako si postavíte ten príkaz.
    Je to zložitejšie a nedá sa to tak jednoducho vysvetliť v komentári. Máte, pravdu, budeme to preberať v kurze, takže si to všetko perfektne vysvetlíme tam 🙂

  2. Standa Pýcha

   Děkuji za odpověď,tak jsem si cukr cvičně zadal na demu jak za kredit tak debet 🙂
   Přeji pohodový den.

  3. Radek

   Zdravím Eleno.

   Za prvé Vám chci pogratulovat jak se Vám povedlo rozjet tento projekt. Mám na Vás otázku zda jste řešila poskytovatele dat?
   Případně platformu která má rozumné API rozhraní pro zadávání dat a backtest. Aktuálně využívám kombinaci IB + SierraCharts (na určité instrumenty vlastní API v C#) +IQfeed data. Tzn. Od koho například spreadcharts odebírají historická a realtime dat? U futures to není problém (když nejsou potřeba tick data). Ale data ke COT reports v digi podobě netuším.

   Nějak se nemůžu smířit s představou ručního zadávání obchodů. A už vůbec, s vyhledáváním obchodních příležitostí.

   Díky moc za případnou odpověď, a přeji jen ziskové trades.

   1. Radek

    Nezkoušela jsi vyfiltrovat signály z COTreports divergencema?
    Nemuselo by se čekat na enormní hodnoty, takže počet obchodů by nemusel automaticky klesnout. A jak by se to podepsalo na RRR netuším. Možná vzít ještě porovnání momenta na OINET a cenách futures. Myšlenek je dost, ale bez kvalitních dat nedostanu odpověd, jak se trh v minulosti choval a může se chovat i v budoucnu.

    1. Elena Lindišová

     Na divergencie mám rôzny náhľad v závislosti na rôznych tržných situáciách. Pre mňa divergencia na COTe nemusí vždy znamenať obchodnú príležitosť. A už len preto by som osobne neodporúčala obchodovať COT na základe divergencií. A tiež samozrejme záleží na divergenciách čoho, či COT pozícii, či COT indexu…

   2. Elena Lindišová

    Zdravím Radek,
    ďakujem, som rada, že sa „spreadový“ projekt páči 🙂
    SpreadCharts má viac poskytovateľov cenových dát, ktoré sa navzájom validujú. Presne ich všetky nepoznám, ale čo viem, tak jedným zo zdrojov je Quandl. COT dáta na SpreadCharts.com sa sťahujú priamo od CFTC. K tomuto účelu má SpreadCharts vybudovanú vlastnú knihovnu v pythonu. V surových COT dátach zvyknú byť chyby a tiež je všeobecné náročné identifikovať jednu tu istú komoditu v rôznych reportoch a to ešte k tomu za niekoľko desiatok rokov. Pretože názov komodity, prípade burzy, na ktorej sa obchoduje, sa v priebehu času niekedy mení.
    Ja obchodujem spready diskréčne. Pri spreadoch totiž hrá rolu veľa rôznych vstupných faktorov, nie je to len COT, a preto automatizovať vyhľadávanie a zadávanie obchodov v tomto prípade veľmi neodporúčam. Myslím si, že diskréčny prístup tu dáva s menšou námahou lepšie výsledky než snaha o automatizáciu.

    1. Radek

     Děkuji za odpověď, která mne stejně neodradila do budoucna od varianty semi-automatizace. Ideálně se přes API napíchnout placeně rovnou na spreadcharts (nebo ostatní). Je možnost poslat ti mail? Sem nemůžu připojit obrázky. Jde mi konkrétně o brent a wti graf 5y term structure. Já si je přes sebe položil na hulváta v gimpu.
     Obrázek by byl lepší, ale pokud vidíš to co já tak bych uvítal tvůj názot. Určitě to zobchoduju, 012017-2019-2021. Jen budu hledat aktuálně ideální plán na vstup do combo spreadu (intermarketinterdelivery oil spread bych to nazval). Třeba to k profitu zobchodujeme všichni. A omlouvám se za tykání, snad to ode mne nebyla velká troufalost. Radek

     1. Elena Lindišová

      Zdravím Radek,
      v pohode, tykanie mi nevadí 🙂
      Inak môj e-mail je elena.lindisova@quastic.com.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *