If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Spready na ropu a příjemných $800

  23 Pro 2016,

  V minulém článku jsem vám prozradila můj pohled na trh s ropou a slíbila jsem, že se dnes podíváme i na komoditní spready. Když už totiž máme podrobně zanalyzovaný trh se samotnou komoditou, můžeme se posunout dál a vybrat si pro nás ty správné spready na daném podkladu. Přestože na ropě ještě neočekávám obrat na pokles, je dobré podívat se na „sortiment v regálu“ komoditních spreadů a počkat si na tu správnou chvíli 🙂

  Jelikož budeme spíše spekulovat na pokles ceny ropy, zaměříme se rovnou na bear spready. Některé z nich jsem už několikrát analyzovala i v mém spreadovém reportu. Během roku se nejednou naskytla zajímavá příležitost, z které se dalo pěkně vytěžit. Podívejte se sami například na spread CLM17-CLH17. Nádherný uptrend přímo bije do očí …

  Spread na ropu

  Bear spready na ropu mi letos opět dokázaly, proč je pro mě trading komoditních spreadů zajímavý. Tak krásný trend samozřejmě není neobvyklý. Zajímavý je ale v kontextu toho, že samotný trh s ropou se za poslední měsíce pohyboval do strany.

  Futures ropa

  Zvláštní že? Ale pro toho, kdo rozumí struktuře trhu, to není nic zvlášť nečekaného. Právě struktura trhu je onou tajemnou příčinou toho, proč bear spready na ropě mohou tak nádherně růst, přestože podkladová komodita je v chopu. I proto je porozumění struktuře trhu naprostou nutností pro úspěšné obchodování komoditních spreadů.

  Ale vraťme se zpět ke spreadům na ropu. Zatím jsem ukázala pouze spread Červen-Březen. Možnosti máme na ropě skutečně bohaté, nakolik se obchodují všechny možné kontraktní měsíce v roce. Volbou šířky spreadu si můžeme perfektně „ušít riziko na míru„. Opět další důvod, proč preferuji spready. A většinou platí: Čím širší spread, tím větší riziko a naopak.

  Je tu ale ještě jedna důležitá věc, kterou je třeba si uvědomit při výběru kontraktních měsíců u ropy. Máme zde totiž dvě hlavní sezóny – letní motoristická sezóna a mimosezóna. Pokud si tedy sestavíme spread mezi dvěma sezónami, riziko je větší. Na druhou stranu je zde potom i vyšší potenciál zisku. Vysvětlím …

  Letní měsíce se mohou pochlubit větší poptávkou po ropě z důvodu zmíněné motoristické sezóny. Pokud tedy bude cena ropy klesat a my máme například spread Červen-Březen, pokles červnového měsíce bude bržděn právě kvůli vyšší sezónní poptávce. Takže ten bližší měsíc bude klesat rychleji a to je přesně to, čeho chceme docílit. V takovém případě bude rychlejší i růst bear spreadu.

  Kdo má ale nižší účet nebo je ochoten tolerovat nižší riziko, může si bez problémů sestavit spready Červenec-Červen nebo Duben-Březen, atd. Na grafech můžete vidět, že i zde najdete krásné trendy, ale výsledné zisky jsou pochopitelně menší ..

  Komoditní spready ropa

  Komoditní spready na ropu

  Ukažme si ještě i COT analýzu ve spojitosti se spready. Kdo mě už zná, tak ví, že bez této analýzy se prostě neobejdu. A podívejte se na to, jak krásné nám skupina velkých spekulantů našeptávala …

  COT analýza ropa

  Já osobně se sice obchodování energií kvůli vyšší rizikovosti vyhýbám, ale tentokrát jsem neodolala a udělala výjimku. Můj obchodní systém mi dovolil spread CLK17-CLH17, na kterém jsem využila nedávného růstu v průběhu října …

  Môj obchod spread

  A výsledek? Téměř 800 dolarů a výsledné RRR cca 1:2. Skvělé! COT mě opět nezklamal a také jsem si potvrdila, že můj obchodní systém mám nastaven správně. Byl to docela svižný, ale za to ukázkový obchod.

  Momentálně na bear spreadech na ropu opět vzniká zajímavá příležitost. Většina bear spreadů si v poslední době prošla poklesem nebo konsolidací a zdá se, jako by se připravovaly na další růst. Přesvědčivá je pro mě samozřejmě hlavně COT analýza (viz. graf výše), ale pro zajímavost přikládám i grafy sezonality …

  Sezonalita ropa

  Sezonalita ropa

  Jak jsem už ale psala i v minulém článku, na tu správnou chvíli bych si ještě počkala. Jednak z důvodů uvedených v analýze ropy v minulém článku a také kvůli nastávajícím svátkům. I odběratelům mého spredového reportu jsem v pondělním e-mailu psala, že kvůli svátkům nastává „okurková sezóna“, kdy si od trhů dává odpočinek většina traderů. Takže i když nastanou na grafech nějaké větší pohyby, nemusí mít tak velkou váhu, jak se na první pohled může zdát.

  A kdo ví, časem se možná opět nechám „překecat“ a znovu naskočím do nějakého zajímavého spreadu na ropu :). Určitě si ale počkám na další vývoj, na nové COT analýzy, strukturu trhu, atd.

  Na závěr bych Vám chtěla z celého srdce popřát krásné a hlavně klidné svátky. Ať už je budete trávit v pohodlí domova jako já, nebo někde na dovolené, přeji Vám hlavně pohodu. Protože to je právě to, na co se já v těchto dnech nejvíce těším 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. chodec

   Precital som si so zaujmom Vasu analyzu na ropu. Par poznamok. Najdolezitejsie podla mna je, ze na rope a plyne sa totalne zmenili fundamentalne podmienky tazby , takze vychadzat z minulosti /ceny , sezonalita, velkosti contanga…/ nie je relevantne.https://www.youtube.com/watch?v=QV54AFHbxlE
   Napr. COT reporty ropy a plynu su teraz velmi podobne. Su tam lokalne extremy.Zaistovatelia maju velkost shortov na 10 rocnych maximach a velki spekulanti naopak maju longy na 10 rocnych maximach. Takze situacia ktora vola po vstupe do sortu, u Vas cez nakup medvedieho spredu. Na rope si netrufam hodnotit, ale na plyne, ktory detailne denne sledujem je vsak situacia pod povrchom trosku zlozitejsia. Trh je tesny cca -3,0 bcf/den /3%dennej spotreby/ po ocisteni od vplyvu pocasia . Co je vsak najdolezitejsie ,tazba plynu uz pol roka stagnuje aj napriek zvysujucim sa cenam, stale je konstantne -5% od minulorocnych maxim. Vyzera to tak, ze po klesajucich investiciach do rozvoja tazby nebude take jednoduche zapnutim jedneho spinaca obnovit rast tazby. Takato situacia je na plyne a odvodzujem , ze podobne problemy budu aj na rope. Takze ostrazitost pri sortoch.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň,
    čo sa týka COT analýzy, tak pri rope sa riadim primárne skupinou speculators. A keď sa pozriem na posledné obdobie, tak je krásne vidieť, ako cena reaguje na vývoj ich pozícií. Takže z toho hlavne vychádzam aj dnes. A pokiaľ sa aj nejaké tie fundamentálne podmienky zmenili, tak tí najväčší obchodníci o tom určite vedia a na základe toho tiež obchodujú.
    Ale ako som písala aj v článku, ešte by som si určite počkala na správnu chvíľu a aj potom by som si dávala pozor kvôli silnému uptrendu.
    V každom prípade ďakujem za rozširujúce informácie 🙂

  2. chodec

   Dakujem za odpoved, zelam do Noveho roku hlavne dobre riadenie rizika s jeho vedlajsim efektom ZISKOM , vsetkym traderom .

   1. Elena Lindišová

    Ďakujem za pekné prianie. To isté samozrejme želám aj ja všetkým kolegom traderom 😉

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *