Spready – okno do budoucnosti
Komoditní spready jako okno do budoucnosti? Možná se divíte, ale občas to tak skutečně je. Moji studenti kurzu již vědí, o čem mluvím. Určitě jsem to už vzpomínala i někde na webnináři nebo v článku. Spready nám lépe reflektují stav trhu s nějakou komoditou v porovnaní s čistými futures. Občas se totiž stává, že je cena rozjetá nějakým směrem, ale trh se už začíná měnit. A to i přesto, že cena komodity o tom ještě „neví“. Pokračuje ve svém trendu jakoby se nic nedělo. No právě spready nám mohou prozradit, že se něco chystá 🙂
Něco podobného se děje nyní na sójovém komplexu. Podívejme se proto na sójový šrot. Růst, který nastal na bull spreadech od dubna byl neuvěřitelný. V reportu jsem tyto spready s předstihem několikrát analyzovala.
Vždyť podívejte se sami na následující bull spread: ZMN16-ZMZ16. Nastal skutečně velký pohyb o cca 45 bodů, což představuje 4,5 tisíc dolarů. Ale kromě toho si všimněte i tu prudkou červenou šipku označující pokles od začátku června.
To není nic zvláštního samozřejmě, když po nějakém prudkém pohybu přijde korekce. Ale všimněte si teď front kontrakt, takže ještě červencový kontrakt na sojový šrot.
Všimli jste si toho? Cena sojového šrotu ještě začátkem června šla spíše do strany. Prudší pokles zaznamenáváme až začátkem tohoto týdne. Ale ta červená šipka na grafu spreadu ukazuje na pokles ještě v době pohybu frontu do strany! A to je velmi zvláštní, protože bull spread by se měl také spíše hýbat do strany. A sami vidíte ten prudký pokles, téměř o 40 bodů směrem dolů.
A podívejte, cena komodity pokračuje v poklesu a není vyloučeno, že nějakou dobu ještě bude sojový šrot klesat. Na trhu se totiž děje něco „za oponou“, za kterou nevidíme, ale spready nám jakoby napovídají.
Na závěr se podívejme i na mou oblíbenou COT analýzu. Vyhrocenost trhu je myslím jasná na první pohled. Spekulanti jsou extrémně long a zajišťovatelé extrémně short.
Tak … uvidíme, zda byl spread dobrým našeptávačem 🙂