If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Spready – okno do budoucnosti

  17 Čvn 2016,

  Komoditní spready jako okno do budoucnosti? Možná se divíte, ale občas to tak skutečně je. Moji studenti kurzu již vědí, o čem mluvím. Určitě jsem to už vzpomínala i někde na webnináři nebo v článku. Spready nám lépe reflektují stav trhu s nějakou komoditou v porovnaní s čistými futures. Občas se totiž stává, že je cena rozjetá nějakým směrem, ale trh se už začíná měnit. A to i přesto, že cena komodity o tom ještě „neví“. Pokračuje ve svém trendu jakoby se nic nedělo. No právě spready nám mohou prozradit, že se něco chystá 🙂

  Něco podobného se děje nyní na sójovém komplexu. Podívejme se proto na sójový šrot. Růst, který nastal na bull spreadech od dubna byl neuvěřitelný. V reportu jsem tyto spready s předstihem několikrát analyzovala.

  Vždyť podívejte se sami na následující bull spread: ZMN16-ZMZ16. Nastal skutečně velký pohyb o cca 45 bodů, což představuje 4,5 tisíc dolarů. Ale kromě toho si všimněte i tu prudkou červenou šipku označující pokles od začátku června.

  bull spread sójový šrot

  To není nic zvláštního samozřejmě, když po nějakém prudkém pohybu přijde korekce. Ale všimněte si teď front kontrakt, takže ještě červencový kontrakt na sojový šrot.

  soybean meal

  Všimli jste si toho? Cena sojového šrotu ještě začátkem června šla spíše do strany. Prudší pokles zaznamenáváme až začátkem tohoto týdne. Ale ta červená šipka na grafu spreadu ukazuje na pokles ještě v době pohybu frontu do strany! A to je velmi zvláštní, protože bull spread by se měl také spíše hýbat do strany. A sami vidíte ten prudký pokles, téměř o 40 bodů směrem dolů.

  A podívejte, cena komodity pokračuje v poklesu a není vyloučeno, že nějakou dobu ještě bude sojový šrot klesat. Na trhu se totiž děje něco „za oponou“, za kterou nevidíme, ale spready nám jakoby napovídají.

  Na závěr se podívejme i na mou oblíbenou COT analýzu. Vyhrocenost trhu je myslím jasná na první pohled. Spekulanti jsou extrémně long a zajišťovatelé extrémně short.

  COT speculators

  COT hedgers

  Tak … uvidíme, zda byl spread dobrým našeptávačem 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  6 Comments

  1. Roman Horký

   Ahoj Elen,
   myslím si že to je skutečně již na „otočku“. Na fóru k sezonalitě jsem uvedl mé otevřené spredy a tento je otevřen 14.6.2016 – SMH17-SMZ16 ( čerstvě otevřený 14.6. – krásný extrém. Unaví se backw. – pak i NULA potěší 😀 ). Ahoj Roman

   1. Elena Lindišová

    Ahoj Roman,
    veď ja viem, že Ťa takéto extrémy lákajú 😀 Tak držím palce. A na fóre čoskoro pridám môj pohľad na Tvoje spready 😉

  2. Karel

   Dobrý den Elen, máte chybu/překlep v článku. Uvádíte ZLN16-ZLZ16, má být ZMN16-ZMZ16, že? 🙂

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Karel,
    máte pravdu, je to chyba 🙂 Veľmi pekne ďakujem za opravu. A zároveň ma teší, že mám takých pozorných čitateľov 😉

  3. Radek

   Dobrý den,

   chtěl bych se zeptat, jestli by ste se nemohla věnovat (jedním z dalších článků) i wasde reportu – pro komoditní spready je vcelku důležitý a zajímalo by mne, jak ho čtete. Děkuji moc.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Radek,
    jasné nemám s tým problém niekedy v budúcnosti napísať môj pohľad na nejaký aktuálny Wasde report 🙂 Budem na to myslieť a ďakujem za tip 😉

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *