If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Tajemství contango histogramu

  14 Říj 2016,

  Pokud obchodujete futures nebo spready a nepoužíváte contango histogram, měli byste to co nejdříve změnit. V jednom článku jsem psala, jak je pochopení struktury trhu důležité. Jestli jste už pochopili podstatu contanga a backwardation, contango histogram obzvláště oceníte. Hlavně v případě spreadů je to podle mě nenahraditelná pomůcka. Díky histogramu si obchodník uvědomí, proč se vyplatí v daném trhu obchodovat bull spready nebo bear spready, proč je úspěšnost bull spreadů obecně menší ve srovnání s bear spready, proč je v určité době riskantní vstupovat do bear nebo bull spreadu atd. Já už si bez tohoto grafu nedokážu obchodování představit.

  Od chvíle kdy se contango histogram objevil i na SpreadCharts.com, dostala jsem doslova nával dotazů. A ani se tomu nedivím. Na první pohled působí graf možná komplikovaně. Množství sloupců, nějaká svislá čára, neznámé osy, … Chápu, že kdo histogramy běžně nepoužívá, může mít problémy se čtením tohoto grafu. Proto jsem se dnes rozhodla „tajemství“ kolem histogramu v krátkosti objasnit. Sami nakonec zjistíte, jak je to jednoduché a zároveň velmi užitečné.

  Ukažme si nejprve jeden histogram. Vybrala jsem kukuřici …

  Contango histogram - kukurica

  Pojďme teď na vysvětlení.

  Histogram se obecně používá k zobrazení rozložení sledovaných dat a jejich četnosti. To zní asi trochu složitě a nepředstavitelně. Pojďme tedy znovu a postupně.

  Začněme vodorovnou osou. Představte si, že máte sesbíraná data za určité období (například jste každý den v 8 ráno měřili venkovní teplotu) a vhodným způsobem je rozdělíte do intervalů. A to je přesne naša vodorovná osa. Vidíme zde právě hodnoty našich dat a jejich rozdělení na intervaly (šířka sloupců).

  A svislá osa? Už jsme si řekli, že histogram znázorňuje četnost určitých dat. Svislá osa představuje právě míru četnosti. Nic víc, nic míň. Je to jen obyčejné číslo, které nám říka, kolikrát měla například naše ranní teplota hodnotu okolo 0, 2 nebo 20 stupňů Celsia, atd. Čím je sloupec vyšší, tím naznačuje větší výskyt určité hodnoty.

  Náš histogram zobrazuje četnost výskytu různého stupně contanga za určité časové období. Takže vodorovná osa na contango histogramu představuje contango mezi dvěma zvolenými kontrakty a je vyjádřeno v procentech. Výška sloupce nám tedy říká jak často se vyskytovalo dané contango za určité časové období. Čím vyšší sloupec, tím častější byl daný stupeň contanga. Jednoduché že? A je to perfektní věc. Studenti mého kurzu již vědí, o čem mluvím 🙂

  Poslední neznámou na grafu je barevná svislá přímka, která prozrazuje aktuální contango, respektive contango odpovídající předchozímu close. A to je vlastně vše, co k histogramu potřebujete vědět. Pokud pochopíte, co znamenají jednotlivé osy a svislá přímka (samozřejmě pochopení struktury trhu je nutností), tak již můžete studovat jednotlivé trhy a využívat informace z grafu ve svůj prospěch.

  Podívejte se ještě jednou na histogram kukuřice. Zvolila jsem contango mezi prvním a druhým expirační měsícem v pořadí a konkrétně za období posledních 15 let. Aktuální contango je kolem 3% (svislá modrá čára). Za posledních 15 let jsme podobný stupeň contanga zaznamenali dohromady cca 400krát (výška sloupce, do kterého přímka spadá).

  Nyní se podívejme na nulové contango – jde o ten světlejší sloupec, díky tomu ho na grafu rychle najdete. Výška tohoto sloupce nám říká, že nulové contango jsme viděli za dané období 100krát. Nejčastější contango najdeme taky velmi jednoduše – na grafu vyhledáme ten nejvyšší sloupec. Jaké contango to je a jak často se vyskytovalo? Zkuste teď sami 🙂

  Myslím si, že je to poměrně jednoduché. Mě ale na histogramu nezajímá přesně četnost určitého contanga. Dívám se na histogram s nadhledem a vyhodnocuji dvě hlavní věci – jaká struktura trhu se vyskytovala nejčastěji a aktuální hodnotu contanga. S tím pak dále pracuji. Tak například u kukuřice zjevně dominuje contango. A to nejen v případě posledních 15 let.

  Na dalším grafu můžete vidět histogram pro sóju. Všimněte si toho rozdílu. Tady se trh naopak častěji nacházel v backwardation. Podle čeho to vím? Porovnejte si jednoduše levou a pravou stranu grafu od nulového contanga (světlý sloupec). Nenechte se zmást s těmi vysokými sloupci na pravé straně. A pokud to není jasné hned na první pohled, tak udělejte jednduše součty na straně contanga i straně backwardation a výsledek vám to potvrdí.

  Contango histogram - sója

  Na první pohled možná contango histogram jakoby do světa tradingu nepatří. Nevidíme tam žádnou cenu, žádnou časovou osu, není možné na něj aplikovat technickou analýzu, atd. Ale věřte mi, že opak je pravdou 🙂

  Držím palce …

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  9 Comments

  1. Vašek Hanzlík

   Dobrý den,
   na začátku bych chtěl poděkovat za velice přínosné články.
   Chtěl bych si srovnat pár věcí právě ohledně contanga.
   Zmiňujete, že je „úspěšnost bull spreadů obecně menší ve srovnání s bear spready“. Chtěl bych se zeptat, proč? Je to tím, že futures kontrakt má taky něco jako časovou složku ceny (vzdálenější kontrakt je dražší vlivem nákladů na uskladnění, pojištění, atd) a ta se rozpadá progresivně (jako u opcí)?
   Hypoteticky, kdyby se velikost contanga po dobu držení spreadu (bull i bear) neměnila, bude mít stoupání i klesání ceny komodity stejný vliv na oba dva typy spreadů (bull i bear)? Nebo co je příčinou, že bull speard má obecně menší úspěšnost než bear spread?

   Děkuji.
   Vašek

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Vašek,

    ďakujem za Váš komentár a feedback k článku 🙂

    Je pravda, že futures obsahujú, dá sa povedať, časovú zložku ceny, ako píšete. Ale nie je to rovnaké ako pri opciach. Cena futures je nejaká očakávaná cena komodity v budúcnosti, ktorá nakoniec ale taká aj môže ostať. Tá časová zložka sa totiž nemusí nutne rozpadnúť.

    A nakoľko je normálny stav trhu ten, že vzdialenejšie futures sú drahšie (kvôli dlhšej dobe skladovania, atď.), tak preto sa väčšina trhov nachádza prevažne v contangu.

    A to je presne dôvod toho, prečo je úspešnosť bull spreadov všeobecne nižšia. V contangu totiž profitujú hlavne bear spready. Rozdielna úspešnosť je veľmi pekne vidieť, ak si porovnáte bull a bear spready na podrobných grafoch sezonality, kde vidíte vždy posledných 10 rokov.

    Hypoteticky, keby sa veľkosť contanga nemenila, tak sa spready, bull i bear, budú pohybovať do strany. Ale to je iba hypotetická záležitosť, pretože contango sa mení jednak vplyvom približovania sa k expirácii a tiež vplyvom pohybu ceny.

  2. chodec

   Dobry den, tento nastroj histogram contanga som doposial nepoznal i ked si myslim, ze je to vlastne graf seasonality spredu len vyjadreny v %, mylim sa? Tiez mi asi nepomoze pri posudzovani napr. NGF17-NGH17, pretoze mesiace nie su vedla seba.Samotny nastroj vsak iba ukazuje stav trhu nehovori nic o pricinach. Napr. pri plyne , ktorému sa ja venujem ukazuju spredy jasne znizovanie contanga teda to co je jasne uz pri pohlade na graf podkladu, teda byci trend. Problem je , ze nepopisuju napr. ci trh je tesny strukturalne alebo iba celkovo.Ale ako kamienok do mozaiky pri rozhodovani je to fajn.Mate nejake otvorene forom, kde sa venujete komoditam a spredom? Pekny den.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň,

    ďakujem za komentár.

    Je pravda, že contango v podstate predstavuje spread medzi určitými kontraktami a na SpreadCharts ho nájdete vyjadrené v percentách. Ale contango histogram nepredstavuje graf sezonality spreadu ako píšete. Jedná sa totiž o distribúciu contanga a to je rozdiel.

    Osobne v tom problém nevidím, že na histograme si môžem zvoliť iba susediace mesiace. Práve naopak mi to vyhovuje, pretože tam nedochádza k žiadnemu skresleniu. A pokiaľ si zvolím približne to obdobie, myslím blízke mesiace k danému spreadu, väčšinou je tvar histogramu podobný ako pri širšom spreade.

    Graf histogramu popisuje, či je trh tesný štrukturálne. A táto štruktúra väčšinou súvisí aj s celkovým stavom trhu.

    Otvorené fórum je k dispozícii pre predplatiteľov reportu alebo pre mojich študentov, ktorí absolvovali kurz, či už Complete alebo Basic. Inak je možné využiť samozrejme diskusiu tu na blogu prostredníctvom komentárov 😉

    1. chodec

     Dobry den, v prvom rade dakujem za odpoved.

     Graf histogramu popisuje, či je trh tesný štrukturálne. A táto štruktúra väčšinou súvisí aj s celkovým stavom trhu.

     S tymto Vasim tvdrenim nemozem suhlasit. Strukturalna tesnost trhu odraza dodavkovo spotrebne informacie o danej komodite cize nezavisle na vonkajsich podmienkach. Napr. pri plyne bol trh minulu zimu strukturalne tesny a v dosledku extremne teplej zimy skoncil trh ako celkovo volny. Chcem len povedat, ze vsetky tieto nastroje, ktore ukazuju co bolo su nanic ak neviete preco to bolo a to Vam ani histogram contanga nepovie.Ano mate statisticku vyhodu ze dany jav bol v minulosti zriedkavy ale ako vieme minca nema pamet. Pekny den .

     1. Elena Lindišová

      Dobrý deň,
      a ako chcete definovať, či je trh tesný alebo voľný než tak, že ho porovnáte s minulým okolím? Musí sa to predsa k niečomu stiahnuť.

      Teraz môžeme napríklad určite povedať, že trh s plynom je z hľadiska nabídky a poptávky tesný. To je nespochybniteľné. Ale to platí preto, že to porovnávame s najbližším okolím, povedzme s obdobím pár rokov dozadu. Ak by sme sa pozerali na iné okolie, tak ten trh by bol naopak voľný. A práve preto potrebujete histogram – distribúciu, s ktorou je možné porovnávať aktuálnu štruktúru trhu v zmysle term structure.

      Pozerať sa len na to, čo bolo, nemá zmysel. To máte pravdu. A rovnako tak platí, že nemá zmysel pozerať sa iba na to, čo je teraz a nemať to s čím porovnať. Ak Vám niekto povie presné číslo, napríklad koľko ropy sa vyťažilo, ale nemáte ďalšie informácie o tom, kde sa vyťažila, či ťažba klesla alebo vzrástla, nedokážete z toho urobiť žiadny záver.

      Na histograme ale vidíme aj aktuálnu situáciu (zvislá priamka), nie len to, čo bolo. Preto mi práca s histogramom naprosto vyhovuje 🙂

      Máte pravdu, že čo sa týka energií, tak je veľmi rozumné vedieť aj pozadie toho, čo sa na trhu deje. Sama som to odporúčala aj v mojom kurze. Na druhej strane sú ale trhy, kde je možné nejaký extrém veľmi dobre definovať a pomôcť si tak pri obchodovaní. Plus samozrejme, ako som už písala, ak rozumiete histogramu a všeobecne štruktúre trhu, dokážete úspešnosť obchodovania ešte vylepšiť. Rozumiete tomu, prečo si zvoliť bull spread alebo bear spread, atď. Takže tu nejde len o štatistickú výhodu histogramu, ale všeobecne o možnosť nazrieť na trh ako celok.

      Nech sa darí 🙂

      1. chodec

       Dobry den,

       napisali Ste:ako chcete definovať, či je trh tesný alebo voľný než tak, že ho porovnáte s minulým okolím? Musí sa to predsa k niečomu stiahnuť.

       tesnost trhu je jednoducho definovana ako rozdiel suply – demand teda jednoducho povedane ci viac prijimam alebo vydavam podla toho som tucny alebo stihly, zial v mojom pripade sa jedna o prvu moznost:). Ak dana komodita je dobre zasobena, predsa nebudem spekulovat na rast ceny a opacne.S cim to chcete porovnavat a naco.Ale nepomoze Vam ak neviete mechanizmus vytvarania tejto tesnosti.Cele je to iba o tom.Aby som dalej porozumel Vasej odpovedi, co je prosim Vas struktura trhu?

       napisali Ste :Na druhej strane sú ale trhy, kde je možné nejaký extrém veľmi dobre definovať a pomôcť si tak pri obchodovaní .

       Nerozumiem ako?

       Dakujem za odpovede a za Vas cas.

       • Elena Lindišová

        Dobrý deň,

        podľa môjho názoru nezáleží ani tak na aktuálnej nabídke a poptávke, dôležitá je aj dynamika. Tzn. ako sa vyvíjali v minulosti a aj to, aké sú očakávania. Preto samotná aktuálna nabídka a poptávka nepovie veľmi nič. Napríklad priamo na plyne sa cena hýbe hlavne podľa nejakého očakávania. Preto na cenu plynu majú dopad dokonca aj nejaké meteorologické modely, čo je niečo, čo z aktuálnej nabídky a poptávky nezisíte.

        Z mojej skúsenosti sa nemusí vyplatiť prihliadať iba k fundamentálnej analýze. Na komoditách je naprosto bežné, že je nejaká komodita v nerovnováhe z hľadiska nabídky a poptávky a aj napriek tomu sa ešte aj pár mesiacov alebo aj rokov pohybuje opačným smerom, ako by naznačovala nabídka a poptávka.

        Napr. ropa v roku 2008, keď stála 100 dolárov, tak bolo jasné, že je z hľadiska nabídky a poptávky predražená a aj napriek tomu sa nakoniec cena vyšplhala až na 150 dolárov.
        Samozrejme z dlhodobého hľadiska sa nakoniec nerovnováha vyrovnala, ale ak by trader obchodoval iba na základe toho, tak by mal tak veľké straty, že by sa toho očakávaného pohybu ani nemohol zúčastniť.

        Za štruktúra trhu na futures sa všeobecne považuje term structure, teda contango a backwardation medzi jednotlivými kontraktami. Viac informácii nájdete napríklad v mojom článku (http://quastic.com/znate-skutocnou-pricinu-existence-spreadu/) a podrobne som sa tejto téme samozrejme venovala v kurze.

        Čo sa týka využitia napríklad extrémov, tak tam je potrebné najprv porozumieť term structure a contango histogramu. Ak tomu trader rozumie a napríklad vidí aktuálne contango na extréme, dával by si určite pozor na bear spready a pod.

        Pekný deň 🙂

        • chodec

         Pekny den,

         tie meteorologicke medely mate na mysli napr. toto http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/images/ens/t850std_us_alltimes.html

         musim Vas sklamat tie su davno zahrnute v s/d modeloch a preto aj v cene.Peace. Som rad, ze sa niekto venuje komoditam a projekt spreadcharts je urcite pridanou hodnotou. Aby som iba nekritizoval pridam namet na uvazenie. Velmi sa mi osvedcil pri obchodovani spred cash- futures , hlavne on ukazuje silu danej komodity pri priblizovani sa k expiracii, kedy teoreticky ex. futka splynie s cash. Stalo by za to doplnit graf cash. Vela dobrych trejdov prajem .

     Napsat komentář

     Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *