If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Zajímavá příležitost na trhu s hovězím

  13 Led 2017,

  V dnešním článku se opět vrátím ke komoditním spreadům. Už víte, že mým top spreadem je HEM-HEJ. Minulý rok mi nadělil krásný zisk. Mám v plánu si na něj počíhat i tento rok. Nyní mě ale zaujala jiná komodita z této skupiny – hovězí na porážku.

  Cena komodity dva roky poměrně výrazně klesala. Poslední měsíce ale nastala změna a já jsem zbystřila, protože vzrostla na zajímavou úroveň blízko 120 centů. Zde už by se dalo uvažovat o tom, že cena bude mít tendenci vrátit se zpět k střednědobému downtrendu. Z vrchní strany na ni totiž tlačí dvojitá bariéra – kulatá S/R úroveň a také klesající trendline. Není proto vyloučeno, že bude trh slabý na to, aby tuto silnou zeď prorazil.

  Hovězí na porážku cena

  Cena futures hovězí na porážku

  Této myšlence ale příliš nesvědčí svižný rostoucí trend, podpíráný rostoucí trendline, od které se začátkem roku cena opět odrazila.

  Live cattle - trendline

  COT analýza je také velmi zajímavá. U obou skupin pozorujeme extrémní hodnoty, které přímo bijí do očí. A co to znamená? Když jsou large speculators extrémně net long a hedgers net short, sentiment nám hlásí silně překoupený trh. Očekává se proto uvolnění a tedy pokles ceny komodity.

  COT analýza live cattle

  Ve vývoji pozic najdeme také zajímavou divergenci. Moji studenti už vědí, o čem mluvím. Je to vidět na první pohled. Vlastně abych byla přesná, těch divergencí tam najdeme víc. Já jsem vyznačila pouze jednu z nich…

  COT analýza hedgers

  Když porovnáme pozice skupiny hedgers s cenou, tak zjistíme, že na aktuálních nižších cenách se mnohem více zajišťují v porovnaní například s březnem 2016. A to je poměrně zvláštní, protože by to mělo být právě naopak. Tento fakt proto ještě více zvyšuje pravděpodobnost toho, že cena práh na 120 centech směrem nahoru neprorazí.

  Situace na tomto trhu je podle mého názoru skutečně zajímavá. A i když spready na tuto komodity neobchoduji často, tentokrát jsem se nechala zlákat. A určitě vás bude zajímat, který spread jsem si vybrala. Rozhodla jsem se pro vzdálenější kombinaci LEV17-LEQ17 (Říjen – Srpen), který jsem analyzovala i v mém novoročním spreadovém reportu. A proč jsem si vybrala právě tento spread? Při srovnání s ostatními je z mého pohledu nejvýhodnější ať už z hlediska sezonality, ale také RRR.

  Live cattle spread


  Můžeme říct, že spread je nyní poměrně levný.
  Vidíme to i při srovnání s jinými roky na podrobném grafu sezonality. Kromě toho cena spreadu nedávno prorazila klesající trendline, takže zde rozhodně vidíme snahu o obrat.

  Sezonalita

  V následujícím období je velmi příznivá i 5 a 15-letá analýza sezonality. Kromě křivek průměrů si všimněte také barevných polí kolem, které reprezentují míru rozptylu ceny. Pohybují se směrem nahoru spolu s křivkami, což naznačuje vyšší spolehlivost této analýzy.

  5 a 15-ročná analýza sezonality live cattle

  Příležitost je to určitě zajímavá, ale počítám samozřejmě i s opačným scénářem. Přece jen se komodita dlouhodobě nachází v rostoucím trendu, takže klidně může v následujícím období nastat i proražení zmíněných 120 centů. Kromě toho se jedná o bear spready, jejichž riziko je narozdíl od bull spreadů neomezené. S tímto vším raději dopředu počítám a budu to brát v úvahu i při řízení této pozice 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  2 Comments

  1. info@marekpavlik.sk

   Dobrý deň
   Tiež pokukujem na tento spread a jediné, čo je proti je Term structure. Ako sa vysporadúvate s týmto ? AK je TS v BW a vy cielite na BEAR spread ?
   Ďakujem

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň.
    je pravda, že trh s touto komoditou je tiež často v backwardation. Na druhej strane aktuálne BW je medzi niektorými kontraktmi pomerne silné a je preto možné, že sa bude mať trh tendenciu trošku „zvolniť“ a teda vrátiť sa k nižším hodnotám BW alebo dokonca do contanga. Takže pre bear spready to nie je úplne nevhodná situácia.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *