If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Zkreslení nebo skutečnost?

  27 Kvě 2016,

  Nenechte se oklamat. To byl název mého minulého článku. A mě až překvapila obrovská zpětná vazba, kterou jste mě zavalili po zveřejnění článku. To mě samozřejmě těší, protože je dobré, pokud se skutečně nenecháte oklamat a pomůžete si i jinými pomůckami, nejen sezonalitou. Mnoho z Vás se ptalo právě na COT analýzu u bavlny, zda by nás také oklamala nebo ne. Proto zůstanu ještě u bavlny.

  Ukažme si ještě jednou na začátek 5 a 15-letou analýzu sezonality na spreadu CTZ16-CTN16. Svislá přímka označuje období, od kterého sezonalita jednoznačně signalizuje růst spreadu.

  sezonalita

  Podívejme se nyní, jak se vyvíjela cena spreadu. Na následujícím grafu šipka označuje datum, kde byla svislá přímka na grafu sezonality.

  spread bavlna

  Spread možná chvíli ještě naznačoval, že se odrazí od supportu okolo -0,5. Za měsíc pak ale tento support prorazil směrem dolů a prošel poměrně prudkým poklesem. Očekávaný růst nastal až v druhé polovině dubna.

  A teď se podívejme na pozice velkých hráčů na trhu. Opět si všimněte šipku ukazující na období, kdy sezonalita signalizovala obrat trendu.

  COT

  COT

  Commitment of Traders nás jednoznačně upozorňoval na to, že cena bavlny může začít růst. Velkcí spekulanti byly začátkem března extrémně short a pozice zajišťovatelů byly naopak blízko svých maxim, takže extrémně zredukovali svoje short pozice.

  Ale vtip je v tom, že náš spread je bear spread. A v takovém případě potřebujeme, aby cena podkladové komodity klesala. Proto určitě nebylo rozumné uvažovat začátkem března o bear spreadu, ale naopak spíše o bull spreadu.

  Podívejme se ještě na závěr na cenu bavlny. Začátkem března skutečně nastal obrat a cena začala růst tak, jak předpověděla COT analýza.

  Cena bavlny

  Závěr
  Kdo se tedy nenechal oklamat sezonalitou, tak se mohl vyhnout ztrátovému obchodu. A kdo si naopak počkal na ten správný čas, tak mohl slušně vydělat. COT nám totiž později obrat spreadu naznačovat začal.

  Určitě netvrdím, že COT je stoprocentní. I tento nástroj čas od času selže. Trader ale může výrazně zvýšit svoji úspěšnost, pokud se nenechá oklamat zkreslujícími indikátory a naopak k filtrování obchodů využije ukazatele, které dávají obrázek o skutečném a hlavně aktuálním stavu trhu.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. Radek

   Ahoj Eleno.

   Je to trochu offtopic, ale jak resis pri intermarket spreadu velikost pozic? Trojclenkou? F.ex. silvergold. Kontrakt stribra ma hodnotu $80 a zlata $120?? Otevrela by jsi 2* spread a jednou natvrdo silver?? Aby jsi mela v obou pozicich $240?

   A zopakuji dotaz z mailu (snad bude zajimat i ostatni) a to je resit spread vs hodnota instrumentu v % nikoliv v absolutni hodnote. Napr. Mnou zminovane OILs, v cenach nad 100USD (wti vs brent) se spreadem nad 10USD, se v cenach kolem 50USD (v extremech kolem 30 USD) neda pocitat. Proto by i pripadne SR urovne mely byt ocisteny.

   Diky moc.

   (tvoji praci jsem chvalil minule, tak to nechamr na priste).

   Radek

   1. Elena Lindišová

    Ahoj Radek,

    pri intermarket spreadoch väčšina kombinácii je 1:1 ale sú aj pomery, kde tá hodnota kontraktu je dlhodobo výrazne odlišná od hodnoty druhého kontraktu. A tam sa potom používajú multiplikátory. Nevychádza sa úplne striktne z hodnoty kontraktov, pretože tá sa samozrejme dlhodobo mení, ale vychádza sa zo zabehnutých multiplikátorov. Aspoň tak to robí väčšina obchodníkov, ktorých poznám a obchodujú intermarket spready.

  2. Radek

   Jeste dodatek, muzes prosim pro lopaty jako jsem ja vysvetlit vyhodu interdelivery spreadu vs. full futures?
   V posledni dobe jsem se na spready zameril abych je pridal.
   Ale, pokud to chapu dobre vzdy spekulujes na blizsi kontrakt. Pokud jsi na nem long (cena by mela rust a spread se snizovat, aby byl profit a obracene). Varianta, ze blizsi bude v bocaku a vzdalenejsi klesat neni extremne casta (nemam relevantni backtest). Takze proc mam otevirat spread a ne jen long futures (teda pokud mam ucet alespon $200tis.) a pohlidam si na futures moneymanagment?? Promin, ale na interdelivery nevidim edge. A kdyz mam slaby ucet jsou k dispozici ETF (vcetne jejich velkych nevyhod).
   Kdyz to prezenu, na intermarket si udelam historicky (15 a vice let) kanal, a cim vice se budou blizit extremu tim vice to budu sypat na srovnani. Toto mi trochu unika.

   1. Elena Lindišová

    Priznám sa, že som celkom nepochopila tvoj dotaz ohľadom tej špekulácie. V každom prípade ja obchodujem bull spready aj bear spready. A všeobecne pri obchodovaní interdelivery spreadov sa využíva existencia contanga a backwardation. Čo sa týka výhod oproti samotným futures, tak tu v komentároch veľmi nie je priestor všetko dopodrobna vysvetliť. Ale napísala som o tom už niekoľko článkov, tak prikladám linky:
    http://quastic.com/kdo-z-koho-komodity-vs-spready/
    http://quastic.com/riziko-na-miru-ano-jde-to/
    http://quastic.com/proc-vubec-obchodovat-komoditni-spready/
    http://quastic.com/jak-obchodovat-komodity-s-mensim-rizikem/
    http://quastic.com/proc-na-komoditni-spready-postaci-i-mensi-ucet/

    A ak ste študentom môjho kurzu, tak sa môžete tešiť, pretože práve tento týždeň začíname komoditné spready a tiež aj ich výhody oproti futures 🙂

    Majte sa krásne

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *