Komodity

COT… funguje nebo nefunguje?

Minule jsme si šili riziko na míru a dnes se vrátím opět ke COT analýze. A nejen z toho důvodu, že je to můj hlavní „poradce“ při obchodování. Nejednou jste se mě už zeptali, zda mi COT funguje i na trhu s masem. Zejména obchodníci, kteří jedou podle sezonality, mě často přesvědčují o „nefunkčnosti“ COTu a myslí si, že našli perfektní příklad, kde to nefunguje – vepřové. Pojďme dnes toto tajemné klubko trošku rozuzlit.

Informace v článku prosím berte jako můj pohled na věc, který vychází z mých zkušeností. Na trhu s vepřovým se mi podařily nemalé zisky a samozřejmě mi v tom pomohl COT. Ne sezonalita. Už několikrát jsem popsala příklad, kdy mě právě COT před ztrátou uchránil. Kdybych ale poslechla sezonalitu, určitě by to tak dobře nedopadlo.

Při pracování s COT analýzou je dobré uvědomit si několik zásadních věcí:

1. COT je střednědobý indikátor

Pokud nastane vyhrocenost na trhu, přeprodanost nebo překoupenost, nemusí to znamenat okamžitý obrat trendu. Cena komodity může pokračovat ve svém původním směru ještě nějakou dobu. Běžně se obrat trendu dostaví o několik týdnů později. Navíc to, že je trh vyhrocený, nemusí znamenat, že se trh nemůže vyhrotit ještě více.

Také je důležité si uvědomit, že vyhrocenost nám nedává informaci o velikosti následujícího pohybu. Někdy může nastat prudký pohyb, ale někdy nemusí a cena může projít jen menší korekcí. Pokud se trader nedívá na grafy pozorně, tak se mu může zdát, že nedošlo k dostatečné odezvě v ceně a že COT nefunguje.

2. Nic nefunguje na 100%

V případě silného trendu způsobeného silným fundamentem se může stát, že ani commercials (subjekty spojené přímo s fyzickou komoditou) nemusí správně odhadnout cenové minimum nebo maximum. Stalo se tak například nedávno přímo na ceně vepřového. Cena v roce 2014 prudce vyletěla nahoru kvůli epidemii na prasatech, která se začala šířit už v roce 2013. To způsobilo snížení nabídky masa na trhu v roce 2014, což logicky poslalo ceny „do nebes“.

Když se odehraje tak silný fundament, který neočekávají ani farmáři nebo zpracovatelé masa, tak se může stát, že COT selže. Něco podobného se ale stane na jedné komoditě zpravidla jednou za několik let.

Dalším příkladem je selhání COT na zrninách v roce 2010, kdy jedním ze silných fundamentů bylo období sucha v Rusku.

3. Divoká křivka term structure

Term structure je křivka, která zobrazuje ceny všech aktuálně obchodovaných futures kontraktů na danou komoditu. Term structure na vepřové můžete vidět na následujícím grafu …

A co vám to připomíná? Tak mně například horskou dráhu. Sezónní rozdíly mezi kontrakty jsou obrovské. To má za následek skoky (gapy) při zobrazení kontinuálních dat futures na vepřové. Na některé z nich ukazují šipky na následujícím ročním kontinuálním grafu vepřového …

Lean Hogs

Z toho vyplývá, že není zcela relevantní porovnávat kontinuální graf s vývojem COT pozic. Velké cenové skoky mohou výsledné analýzy dost zkreslovat. Může se totiž stát, že na kontinuálním grafu se cena pohybuje do strany, ale ve skutečnosti cena roste nebo klesá.

4. Sledujte futures a spready

Lepším způsobem, jak porovnávat vývoj COT pozic s cenou je sledovat přímo cenu jednoho future kontraktu. Ještě lepší volbou je sledovat interdelivery spready. Jak jsem již nejednou psala nebo mluvila na webinářích, spready mnohem lépe odrážejí skutečnou nabídku a poptávku po komoditě. Spready totiž odfiltrují vnější vlivy, které s komoditou nemají mnoho společného.

Já jsem například vydělala na spreadech i v době, kdy se na první pohled COT mýlil v porovnání s cenou komodity, ale spread se pohyboval tím správným směrem.

5. COT index

Každý trh se časem mění. Mění se jeho velikost, což se projevuje změnou open interestu. A proto se častokrát stává, že se COT index vyvíjí jinak než čisté pozice. Proto je rozumnější srovnávat cenový vývoj komodity s vývojem COT indexu. To platí zejména při porovnávání delšího časového období.

Závěr

Takže pokud bych to měla shrnout, tak mně COT funguje i na vepřovém. Netvrdím, že funguje na 100%, ale položme si otázku: Existuje nějaký ukazatel, který funguje na 100%? Odpověď zná asi každý z nás. Důležitější je to, jak funguje tento ukazatel za delší období a zda je schopen přinášet nám stabilní zisky. A o COTu jsem se již přesvědčila, že v průměru funguje více než dobře.

Co se týče masa, tak je pravda, že poslední roky jsou horší kvůli silným fundamentům. No i tak můj nejziskovější obchod minulý rok patřil právě tomuto trhu 🙂

A jak jsem už nejednou psala, důležité je problematice dobře porozumět. COT je v podstatě velmi jednoduchý nástroj, je však nutné umět jej správně interpretovat. Trader se prostě musí naučit tento indikátor ovládat. A když se mu to podaří, tak může být na trhu skutečný „borec se silnou zbraní“. Kromě toho musí samozřejmě porozumět tomu, co znamená křivka term structure a co z ní můžeme vyčíst. S tím úzce souvisí i další pojmy jako contango a backwardation. Ale o tom někdy příště 🙂