If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  COT… funguje nebo nefunguje?

  19 Dub 2016,

  Minule jsme si šili riziko na míru a dnes se vrátím opět ke COT analýze. A nejen z toho důvodu, že je to můj hlavní „poradce“ při obchodování. Nejednou jste se mě už zeptali, zda mi COT funguje i na trhu s masem. Zejména obchodníci, kteří jedou podle sezonality, mě často přesvědčují o „nefunkčnosti“ COTu a myslí si, že našli perfektní příklad, kde to nefunguje – vepřové. Pojďme dnes toto tajemné klubko trošku rozuzlit.

  Informace v článku prosím berte jako můj pohled na věc, který vychází z mých zkušeností. Na trhu s vepřovým se mi podařily nemalé zisky a samozřejmě mi v tom pomohl COT. Ne sezonalita. Už několikrát jsem popsala příklad, kdy mě právě COT před ztrátou uchránil. Kdybych ale poslechla sezonalitu, určitě by to tak dobře nedopadlo.

  Při pracování s COT analýzou je dobré uvědomit si několik zásadních věcí:

  1. COT je střednědobý indikátor

  Pokud nastane vyhrocenost na trhu, přeprodanost nebo překoupenost, nemusí to znamenat okamžitý obrat trendu. Cena komodity může pokračovat ve svém původním směru ještě nějakou dobu. Běžně se obrat trendu dostaví o několik týdnů později. Navíc to, že je trh vyhrocený, nemusí znamenat, že se trh nemůže vyhrotit ještě více.

  Také je důležité si uvědomit, že vyhrocenost nám nedává informaci o velikosti následujícího pohybu. Někdy může nastat prudký pohyb, ale někdy nemusí a cena může projít jen menší korekcí. Pokud se trader nedívá na grafy pozorně, tak se mu může zdát, že nedošlo k dostatečné odezvě v ceně a že COT nefunguje.

  2. Nic nefunguje na 100%

  V případě silného trendu způsobeného silným fundamentem se může stát, že ani commercials (subjekty spojené přímo s fyzickou komoditou) nemusí správně odhadnout cenové minimum nebo maximum. Stalo se tak například nedávno přímo na ceně vepřového. Cena v roce 2014 prudce vyletěla nahoru kvůli epidemii na prasatech, která se začala šířit už v roce 2013. To způsobilo snížení nabídky masa na trhu v roce 2014, což logicky poslalo ceny „do nebes“.

  Když se odehraje tak silný fundament, který neočekávají ani farmáři nebo zpracovatelé masa, tak se může stát, že COT selže. Něco podobného se ale stane na jedné komoditě zpravidla jednou za několik let.

  Dalším příkladem je selhání COT na zrninách v roce 2010, kdy jedním ze silných fundamentů bylo období sucha v Rusku.

  3. Divoká křivka term structure

  Term structure je křivka, která zobrazuje ceny všech aktuálně obchodovaných futures kontraktů na danou komoditu. Term structure na vepřové můžete vidět na následujícím grafu …

  A co vám to připomíná? Tak mně například horskou dráhu. Sezónní rozdíly mezi kontrakty jsou obrovské. To má za následek skoky (gapy) při zobrazení kontinuálních dat futures na vepřové. Na některé z nich ukazují šipky na následujícím ročním kontinuálním grafu vepřového …

  Lean Hogs

  Z toho vyplývá, že není zcela relevantní porovnávat kontinuální graf s vývojem COT pozic. Velké cenové skoky mohou výsledné analýzy dost zkreslovat. Může se totiž stát, že na kontinuálním grafu se cena pohybuje do strany, ale ve skutečnosti cena roste nebo klesá.

  4. Sledujte futures a spready

  Lepším způsobem, jak porovnávat vývoj COT pozic s cenou je sledovat přímo cenu jednoho future kontraktu. Ještě lepší volbou je sledovat interdelivery spready. Jak jsem již nejednou psala nebo mluvila na webinářích, spready mnohem lépe odrážejí skutečnou nabídku a poptávku po komoditě. Spready totiž odfiltrují vnější vlivy, které s komoditou nemají mnoho společného.

  Já jsem například vydělala na spreadech i v době, kdy se na první pohled COT mýlil v porovnání s cenou komodity, ale spread se pohyboval tím správným směrem.

  5. COT index

  Každý trh se časem mění. Mění se jeho velikost, což se projevuje změnou open interestu. A proto se častokrát stává, že se COT index vyvíjí jinak než čisté pozice. Proto je rozumnější srovnávat cenový vývoj komodity s vývojem COT indexu. To platí zejména při porovnávání delšího časového období.

  Závěr

  Takže pokud bych to měla shrnout, tak mně COT funguje i na vepřovém. Netvrdím, že funguje na 100%, ale položme si otázku: Existuje nějaký ukazatel, který funguje na 100%? Odpověď zná asi každý z nás. Důležitější je to, jak funguje tento ukazatel za delší období a zda je schopen přinášet nám stabilní zisky. A o COTu jsem se již přesvědčila, že v průměru funguje více než dobře.

  Co se týče masa, tak je pravda, že poslední roky jsou horší kvůli silným fundamentům. No i tak můj nejziskovější obchod minulý rok patřil právě tomuto trhu 🙂

  A jak jsem už nejednou psala, důležité je problematice dobře porozumět. COT je v podstatě velmi jednoduchý nástroj, je však nutné umět jej správně interpretovat. Trader se prostě musí naučit tento indikátor ovládat. A když se mu to podaří, tak může být na trhu skutečný „borec se silnou zbraní“. Kromě toho musí samozřejmě porozumět tomu, co znamená křivka term structure a co z ní můžeme vyčíst. S tím úzce souvisí i další pojmy jako contango a backwardation. Ale o tom někdy příště 🙂

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  6 Comments

  1. zdeněk

   Přeji pěkný den Elen, klasická otázka funguje COT nebo ne. Přesně jak uvádíte v článku. Nic není a ani nemůže být 100%. S COT jsem se setkal úplně prvně před cca 5 ti lety. Byla to jen prvotní informace z nějaké přeložené literatury. Pak jsem dlouho o tomto nástroji analýzy neslyšel, i když jsem prošel různé kurzy k obchodování tak o tomto nástroji nebyla ani řeč. Teprve díky webináři o spreadech jsem pořádně dozvěděl co je to COT, ale i díky webinářům o spreadech, které Elen uvádíte pro své zájemce mám možnost tuto problematiku hlouběji zkoumat. A jako opravdovou třešničku na dortu mám možnost účasti kurzu, obchodování komodit od Vaška Pecha, kde se mohu přímo se podílet na vytváření reálných obchodů s použitím COTu. Na otázku funguje nebo nefunguje – funguje. Mě osobně zcela COT pohltil. Má totiž tolik možných variant k dosažení optimální analýzy, kterou lze využit při obchodování. Každý den nacházím stále nové a nové informace. Mohl bych toho napsat ještě mnoho – za sebe mohu doporučit ať si každý vyzkouší zda mu COT bude vyhovovat. Já za sebe mohu říci, u mě COT funguje. Přeji všem mnoho trpělivosti a času. Protože si to tento nástroj zaslouží. Zdeněk

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Zdeněk,

    ďakujem za zdieľanie Vašich skúseností s COT. Som rada, že nie som sama a že tu sú aj ďalší, ktorí jeho skutočnú silu ocenia 🙂
    Vašek má ozaj skvelý kurz. Mám radosť, že si môžem rozšíriť môj pohľad na COT o skúsenosti ďalšieho úspešného tradera 🙂
    Nech sa Vám darí

  2. Increase

   Z mé zkušenosti vím, že dohadovat se o tom, co funguje a co ne, nemá příliš smysl. Dalo by se to interpretovat i tak, že funguje vše a nic :). Například mě stačí sezonní dna, základní PA (S/R, divergence) analýza a CCI s periodou 50. Zatím jsem takto od začátku roku zhodnotil svúj paper účet o cca 15 procent (a to i přes řadu opravdu až stupidních začátečnických chyb 🙂 ). Zkrátka každý si musí najít to svoje.
   Jako absolutně neinformovaný v oblasti COT analýzy bych měl zárověň otázku – indikátor CCI je skvělý pro vstup do obchodu avšak pro výstupy nikoliv. Je to dáno exrémními oblastmi (tj 300 a -300). Avšak, pokud je trend opravdu dlouhodobý a silný, křivka indikátoru se na těchto extrémech zastavuje (resp. už nemá kam stoupat) ale trh přesto stále jede vzhůru. Vede to k tomu, že občas inkasuji zbytečně malé profity. Můj dotaz tedy zní – má v tomto ohledu COT analýza nějaký edge? Resp. řídíte analýzou COT i výstupy?
   (Pokud nemáte s CCI zkušenosti, klidně neodpovídejte, nechci marnit váš čas 🙂 )

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň,
    ďakujem za Váš zaujímavý komentár.
    Ja cenové indikátory nepoužívam, pretože sú odvodené iba zo samotnej ceny. Obsahujú rovnakú informáciu, ktorú môžem získať napríklad práve pomocou price action. V princípe mi teda ich použitie neprináša žiadny edge.

    COT je pre mňa skvelý i na časovanie výstupov, resp. dokáže mi povedať aj to, kedy je už trh príliš vyhrotený na opačnú stranu a nie je už výhodné hnať sa za ďalším profitom, pretože riziko je už príliš vysoké.

    Poznám obchodníkov, ktorí používajú cenové indikátory ako podporný nástroj na najjemnejšie časovanie vstupu/výstupu a funguje im to veľmi dobre. Nepoznám ale nikoho, kto by obchodoval spready iba pomocou cenových indikátorov. Viem o pár ľuďoch, čo podobné prístupy skúšali, ale spravidla im to fungovalo iba chvíľu (rok/dva), ale dlhodobo sa nedokázali udržať v zisku.

  3. Marek

   Dobrý deň
   Chcel by som sa spýtať zopád vecí.
   1. V klasickom COT reporte sú tri skupiny Large, Small a Comercial. Vo vaších videách sú len dvaja. Viete mi povedať do ktorých skupín sú ktorí zaradený ? Ja predpoklám, že comercial sú Hedgers a Speculator sú Large. Potom small sú niekde, alebo je ich pozícia malá a tedá nehrá rolu ?
   2. Prečo Hedgers počas vývoja komodity len predávajú ? Nepatrí tu aj skupina tých, ktorí chcú tu komoditu od výrobcov aj nakúpiť – napríklad spracovatelia ?
   3. Oplatí sa skôr uvažovať o nákupe spreadu cca niekoľko týždňov až mesiac pred FND ?

   Marek

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Marek,

    1. rozdelenie jednotlivých skupín v aplikácii SpreadCharts.com je trošku zložitejšie. Už som to v jednom článku komentovala a tu je odpoveď:
    1. Pre komodity, kde sú dostupné desagregované dáta od roku 2006 do súčasnosti (Disaggregated data – Futures and Options Combined):
    Speculators – managed money
    Hedgers – Producer/Merchant/Processor/User

    2. V rokoch 1995-2006 sú to Legacy dáta – Futures and Options Combined:
    Speculators – non-commercials
    Hedgers – commercials

    3. V rokoch 1988-1995 sú to Legacy dáta Futures only:
    Speculators – non-commercials
    Hedgers – commercials

    2. Skupina hedgers hlavne predáva z toho dôvodu, pretože sem patria tie najväčšie subjekty, ktoré si zaisťujú produkciu, napríklad producenti, farmári, ťažiari atď. proste subjekty, ktoré sa snažia komoditu čo najvýhodnejšie predať. Isteže, sú tu aj subjekty, ktoré komoditu nakupujú, aby sa zaistili, ale to je menšina. A to je dôvod, prečo je táto skupina väčšinu času net short.

    3. Drtivá väčšina sú spready dlhodobé obchody na pár týždňov niekedy aj mesiacov. Preto je určite rozumné vyberať si vzdialenejšie mesiace. Ale sú aj špekulatívne obchody, kde sa špekuluje na krátky, ale veľký pohyb a vtedy sa môže uvažovať aj o bližších mesiacoch. Tie bližšie spready sú ale rizikovejšie, pretože sa hýbu viac ako obvykle.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *