If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  COT report – zajišťovatelé

  12 Lis 2015,

  V mém posledním článku jsem se věnovala analýze Commitment of Traders, která představuje velmi důležitou složku mého obchodního systému. V poslední větě jsem napsala, že velcí hráči na trhu hýbou cenou, a tím i mými penězi. Proto si postupně popišme, kdo jsou vlastně tito velcí hráči a jak můžeme z jejich chování na trhu vytěžit i my.

  „Velcí“ účastníci trhu jsou ti, jejichž pozice jsou tak velké, že je musí pravidelně hlásit CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Jsou rozděleni do několika skupin, přičemž pro nás jsou nejdůležitější právě dvě – v rámci disagregovaných dat jsou to Managed Money (speculators) a Producer/Merchant/Processor/User (hedgers). Pokud pochopíte podstatu jejich obchodování, může to pomoci i tomu vašemu. Dnes si vysvětlíme, proč se zajišťovatelé (hedgers) jmenují zajišťovatelé, a co můžeme z jejich chování na trhu vyčíst.

  Už z názvu „hedgers“ vyplývá důvod obchodování této skupiny na burze. Nákupy a prodeji kontraktů se zajišťují proti nepříznivým pohybům ceny komodity, která je přímo „živí“, jinak řečeno, která přímo souvisí s jejich byznysom. Do této skupiny patří například farmáři, chovatelé, zpracovatelé, těžaři, producenti, atd. Jsou to prostě skupiny lidí a firem, pro které znamená určitá komodita živobytí a je pro ně velmi důležité zajistit se a mít tzv. zadní vrátka v případě nežádoucích okolností, které by jejich byznys mohly zkomplikovat (například nepříznivé počasí, prudká změna poptávky a nabídky, atd.)

  Nejlepší asi ale bude uvést příklad, tak pojďme na jeden s kukuřicí:

  Když je cena kukuřice vysoko, pro pěstitele je výhodné prodat co nejvíce futures konktraktů. Zajistí si tak cenu do budoucna a pokryjí tím deficit, který jim vznikne při nadcházejícím poklesu. Proto prudce vzrostou short pozice této skupiny, což způsobí, že net pozice (long-short) naopak prudce klesnou.
  Když je ale cena kukuřice příliš nízko, pěstitelům se nevyplatí úrodu zajišťovat. Raději si počkají na vyšší ceny, a proto své short pozice nemění, resp je naopak redukují. Net pozice se tím zvyšují.

  Nebo … například chovatelům prasat se vyplatí nakoupit co nejvíce futures na kukuřici při nízkých cenách (protože kukuřice je hlavním krmivem prasat), čímž si zajistí výhodnou cenu i v budoucnu. Zvýší se tak long pozice skupiny zajišťovatelů, čímž také narostou jejich net pozice.

  Otázkou tedy je, jak z pohybu net pozic můžeme těžit i my?

  Položím ještě jednu otázku, na kterou, pokud si sami odpovíte, tak jste pochopili podstatu obchodování zajišťovatelů:
  Co znamená situace u skupiny hedgers, když jsou jejich net pozice extrémně nízké (tzn. Jsou extrémně short)? Nebo jinak … proč by tato skupina tak velmi zvyšovala prodeje futures na komoditu, která je živí?

  Odpověď: Protože očekávají pokles ceny, což by jejich byznysu ublížilo a byli by ztrátoví. Zajištěním přes prodej futures tuto ztrátu sníží nebo zcela vykompenzují.
  Už chápete?

  A dejte si ještě kontrolní otázku, na kterou už ale odpověď neprozradím:
  Co znamená situace, kdy net pozice zajišťovatelů jsou vyhrocené na opačnou stranu, tzn. že jsou minimálně short? Jaké budoucí ceny tato skupina asi očekává?

  Já tuto skupinu sleduji velmi pozorně. A proč? Je to jednoduché. Aby mohli zajišťovatelé správně rozhodovat, zda se jim vyplatí futures prodávat nebo naopak nakupovat, potřebují znát a sledovat všechny informace související s konkrétní komoditou. Například předpověď počasí, vývoj úrokových sazeb u komerčních úvěrů, nabídku a poptávku, atd. Rozumí dané komoditě daleko víc než já, vy, nebo investiční manažeři velkých fondů a bank, kteří můžou sledovat stav trhu pouze zprostředkovaně. V dalším článku si povíme více právě o této druhé skupině, tj Managed Money :-).

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  15 Comments

  1. Asgard

   Zdravím, síce sa spýtam mimo témy. Nedávno som natrafil na tento blog a spready ma určite oslovujú. Chcem sa spýtať ked cca by bol umožnený prístup do online kurzu o spreadoch. Mne osobne vznikajú otázky ohľadne ich „správneho“ vyhľadávania, prípadne kde si ich potom vediem – nejaký prehľad – bilancia…

   ďakujem A. 🙂

   1. Elena Lindišová

    Dobrý večer a ďakujem za záujem. Spustenie online kurzu je zatiaľ plánované cca v mesiacoch február/marec. Ak máte o kurz záujem, zaregistrujte sa na stránke:
    http://spready.quastic.com
    Budeme Vám radi posielať priebežné informácie o presnejšom čase spustenia kurzu a o ďalších podrobnostiach kurzu 🙂

  2. Asgard

   Vďaka za odpoveď,
   teraz tak premýšľam čo sa dá robiť ako sa zlepšiť v spreadoch pokiaľ zverejníte Váš kurz. Ak môžte dať nejalé tipy kam sa zatiaľ smerovať bol by som rád:)
   PS: moje skúsenosti su také, že je to zatiaľ samá teória, ale ako som zistil tým sa ďaleko neposuniem 🙂

   1. Elena Lindišová

    Tak ak Vám môžem poradiť, podľa mňa by ste si na základe všetkej tej teórie mohli už vytvoriť aj nejaký jednoduchý obchodný systém a skúšať prvé obchody na demo účte. Už aj Interactive Brokers poskytuje demo účet bez nutnosti založenia si live účtu, čo je veľká výhoda. Naučte sa pracovať s aplikáciou Spreadcharts.com, s ktorou budeme intenzívne pracovať aj v rámci kurzu. Aplikácia je zdarma, takže môžete začať kedykoľvek :-). Absolvovanie kurzu tak môže byť pre Vás aj príjemnejšie, keď už budete mať niečo za sebou ;-).

  3. Standa

   Dobrý den.
   Je tomu právě jeden rok, co jsem se začal zabývat obchodem na burze. Začal jsem s binárními opcemi. Že
   to není pro mne jsem zjistil velmi rychle.
   Potom mne zaujala možnost naprogramovat robota.
   Naučil jsem se jazyk MQL4 a programoval nejdříve
   svoje strategie a potom strategie známých obchodníků.
   Skončil jsem vždy u testování na demo účtu. Žádná
   strategie se mi nezdála tak dobrá, abych obchodoval na
   reálném účtu. Asi před týdnem jsem si zadal ve
   vyhledávači „profitabilní obchodní strategie“.
   Mezi jinými jsem narazil na komoditní spready, asi jsem
   se s tím setkal už dříve, ale co nešlo naprogramovat
   jsem principiálně odmítal.
   Po přečtení Vašich stránek jsem se zaregistroval do online kurzu.
   Děkuji Vám, že si uděláte čas a podělíte se s ostatními se svými zkušenostmi.

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Vás Standa a ďakujem za veľmi príjemný komentár :). Vidím, že máte toho veľa za sebou a o to viac sa teším na spoluprácu s Vami. Uvidíme, možno práve komoditné spready budú pre Vás to „pravé orechové“ :).

   2. Karel

    Stando, jestli muzu rici neco ja ze svych vice jak 8 letych zkusenosti s tradingem: nehledejte Svaty Gral! Ja vim, ze uz jste o tom slysel tisickrat a mozna jeste vicekrat, ale podle toho, co pisete, ho stale jeste hledate. Mne to trvalo mozna i 5 let, nez jsem to pochopil. Robot na burzu – pokud stale verite, ze neco takoveho muze dlouhodobe vydelavat, tak jste stale tam – u hledani Svateho Gralu 😉

    1. Standa

     Karle, děkuji za Vaši reakci na můj
     příspěvek. Svatý Grál asi existuje, ale já
     můj zatím nenašel a možná nikdy
     nenajdu. Když to nebude robot, mohly by
     to být komoditní spready s využitím sezonality. Podle toho, co o tom zatím
     vím, se mi to líbí. Jsem zvědavý na
     školení, neboť informací na toto téma na
     internetu moc není. Důležitější, než
     vydělat peníze, je pro mne o ně nepřijít.
     Nerad riskuji, tak asi nejsem na
     správném místě. Přesto to zatím
     nevzdám.

  4. dia

   zaujala mne možnost demo účtu u IB bez nutnosti fundování obchodního účtu…, můžete se prosím podělit jak na to…?
   děkuji.

   jistě nebudu sama, koho tato problematika zajímá. D.

   1. Elena Lindišová

    To je určite dobrý dotaz. Ja som sa ale pred tým o túto „novinku“ pri IB nezaujímala, pretože demo účet už nepoužívam. Dnes som sa na to pozrela ale bližšie a zistila som nemilú vec, že demo účet, ktorý je možný bez nutnosti live účtu, obsahuje oneskorené dáta až o týždeň a plus tam je k tomu veľmi krátka história. V každom prípade, táto možnosť je dobrá na zoznámenie sa a natrénovanie si platformy pre obchodovanie. Inak teda viac info na https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1286&ns=T. Ale ak by predsa len niekto hľadal lepšiu možnosť demo účtu, tak je tu Lynx, kde je možné live účet vytvoriť už od 2 000 dolárov.

    1. dia

     děkuju za odpověď:-) D.

  5. Karel

   Eleno, velmi se mi libi Vase stranky a myslim, ze sem budu chodit casteji. Mam vsak poznamku k tomutu clanku.
   Nejsem zadny odbornik na COT, jen vim, ze Larry Williams neustale upozornuje na nespravnou interpretaci obchodu hedgeru ze spekulantskeho pohledu. Dle meho nazoru je vetsine hedgeru uplne jedno, jestli je komodita momentalne preprodana nebo prekoupena, oni se proste jen zajistuji, nic vic! Ano, urcite i spekuluji, ale tipuji ze min. 90 % objemu jejich obchodu je cisty hedging.
   Co kdyz je pravda spis v tom, ze zvysovani short pozic u hedgeru znamena zvyseni jejich zasob, tedy vyssi nabidka a ta znamena klesajici ceny (pri stagnaci poptavky). Jakmile zasoby zacnou klesat, hedgeri se zbavuji short pozic, nabidka take klesa a tim stoupa cena?

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Vás Karel a ďakujem za komentár. Podľa môjho názoru, prekúpenosť alebo prepredanosť trhu je dôsledkom chovania zaisťovateľov, nie príčinou. Tak to aj v článku vyjadrujem.

    Je pravda, že celkový objem short pozícii zaisťovateľov závisí i od stavu zásob prípadne produkcie. Ale práve z toho dôvodu sa pozerám primárne na relatívne pozície (tj. COT index na SpreadCharts.com). Pomocou toho je možné efekt rozdielu produkcie alebo objemu zásob medzi jednotlivými rokmi potlačiť.

    Je tiež pravda, že cieľom zaisťovateľov je iba sa zaisťovať. Na druhej strane nie je pravda, že im je úplne jedno, za akú cenu svoju produkciu predajú. To vyplýva aj zo sedliackeho rozumu. Pozrite sa napríklad na trh so zrninami v USA. Na twittri farmári často riešia, či sú ceny výhodné pre hedžing, prípadne v akom objeme úrody. Existuje tiež veľa firiem, ktoré sa zaoberajú práve tým, že farmárom pomáhajú so správnym nastavením ich zaisťovacej schémy. Skúste si napríklad v google vyhľadať grain marketing :-).

  6. Kolesar

   Dobry vecer pani Lindisova, dnes vecer som pozrel na kukuricu a vsetko sa potvrdilo, co Ste v clanku napisali. Hedgers boli na nule a dokonca kusok v pluse. Kukurica bola pred piatimi dnami na 353 usd dnes je na 383 usd!!!Otazka: preco spekulanti su tak hlboko v shorte?? Dakujem a srdecne pozdravujem z Rakuska! K.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň. Neviem presne, ako myslíte Váš dotaz. V každom prípade špekulanti sú ohľadom tohto trhu momentálne jasne pesimistickí, preto hlavne shortujú. V konečnom dôsledku takáto tržná situácia väčšinou strednodobo vyústi do cenového rastu.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *