Dokonalá příležitost II.
Vzpomínáte si na můj článek „Dokonalá příležitost“ z konce minulého roku? Popisovala jsem v něm svou vizi ideální příležitosti na zrninách. Věřila jsem, že na zrninách dojde k velkému obratu trendu a přechodu do růstového trendu. V té době byly zrniny na dně a zcela na okraji zájmu investorů. No a podívejte se dnes. Zrniny letí vzhůru a zvláště pšenice je ve středu pozornosti. Moje předpověď se zatím plní.
Dnes budu psát o další dlouhodobější a také velmi zajímavé příležitosti, kterou aktuálně vidím. Touto příležitostí je měď.
Na mědi ve střednědobém horizontu očekávám silný růstový trend. Proč? Zatím jsme se nedočkali pozdní fáze ekonomického cyklu, kdy zpravidla roste cena komodit a především průmyslových kovů. A protože měď je jedním z hlavních průmyslových kovů, mohla by z této vlny výrazně profitovat.
Chování ceny mědi myšlenku budoucího růstu podporuje. Koncem minulého roku udělala velmi výrazný breakout a od té doby se obchoduje v jasně vymezeném rozpětí přibližně od $2.50 až $2.80.
Na mědi dříve nebo později očekávám breakout směrem vzhůru. Ale pozor! Netvrdím, že se tak stane okamžitě – mám na mysli spíše střednědobý horizont. Krátkodobě se může stát cokoliv. Měď ještě klidně může pokračovat ve zmíněném pohybu do strany. Momentálně dokonce narazila na jednu z rezistencí na $2.70 a není vyloučeno, že otestuje níže položené supporty, např. na krátké rostoucí trendline, popřípadě ještě níže na $2.55.
Support okolo $2.50 považuji za velmi silnou bariéru. Nepředpokládám, že ji měď tak snadno prorazí směrem dolů. Vyplývá to také z dlouhodobého grafu …
COT analýza na první pohled myšlenku budoucího uptrendu až tak silně nepotvrzuje. COT index je zatím pro budoucí uptrend neutrální až mírně negativní.
K dispozici máme ale i další indikátory. Například traders index nám zobrazuje relativní rozdíl počtu obchodníků na long a na short vůči celkovému počtu traderů v dané skupině. Jednoduše nám tento indikátor ukazuje, jak moc je trh vychýlený na long nebo short, podobně jako COT index pozic.
V případě mědi je budoucímu uptrendu nakloněná skupina zajišťovatelů. Křivka traders indexu je totiž velmi blízko lokálních maxim, které jsou v minulosti často spojovány s cenovými lokálními minimy.
Skupina velkých spekulantů je naopak spíše nakloněna ve prospěch budoucího poklesu.
Dalším zajímavým indikátorem sentimentu je net concentration index. Ten nám odkrývá chování 4 největších traderů na trhu. Člověk ani nepotřebuje přesně znát výpočet tohoto indikátoru, aby na první pohled usoudil, že pozice těchto velkých hráčů očividně naznačují, že je trh přeprodaný.
Celkově by se dalo usoudit, že je nálada na trhu neutrální a nedokážeme s nějakou větší pravděpodobností odhadovat další vývoj. Na druhé straně, podobně, jak jsem popisovala ve Spreadovém reportu, měď se možná připravuje na budoucí uptrend. V takovém případě se často stává, že COT indikátory začnou oscilovat na vyšších úrovních (v případě speculators) nebo na nižších úrovních (v případě zajišťovatelů). To se samozřejmě ukáže až časem. Možné také je, že trh bude potřebovat ještě další čas na konsolidaci, během které se pozice více vyhrotí ve prospěch budoucího růstu ceny.
Příležitost je možné uchopit také konzervativnějším způsobem pomocí interdelivery spreadů. Konkrétně se jedná samozřejmě o bull spready (uvažujeme o uptrendu na podkladu) a momentálně jsou k dispozici dvě varianty: HGU17-HGZ17 nebo vzdálenější spread HGZ17-HGH18.
Trh s mědí se ale poslední roky nachází hlavně v contangu, které drží bull spready pod tlakem! Proto je třeba počítat s tím, že případný budoucí růst ceny mědi nemusí znamenat výrazný růst také na bull spreadech. Velmi pěkně je to vidět na podrobných grafech sezonality, kde výraznou růstovou tendenci nenajdeme.
Existuje také ETN na měd s tickerem JJC. Tento burzovně obchodovaný dluhopis má za cíl téměř přesně kopírovat cenu mědi. Je ale dobré nezapomínat na riziko krachu emitenta. Přestože se jedná o velkou globální banku, je to důležitý rozdíl oproti ETF nebo futures.