If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Dokonalá příležitost

  28 Říj 2016,

  V předchozím článku jsem Vám opět ukázala, jak se dá obchodovat jednoduše a přitom ziskově. Postačí mi rozumět několika důlezitým ukazatelům, abych dokázala najít skvělé příležitosti. Poslední dobou se ale více věnuji zrninám. Kromě COT a struktury trhu sleduji i některé důležité fundamenty. A dnes se s vámi chci podělit o pár úvah a postřehů, které by mohly sehrát důležitou roli v dalším cenovém vývoji.

  Zrniny patří mezi největší trhy v rámci zemědělských komodit. Objem jejich produkce v USA dosahuje hodnoty 100 miliard dolarů. Není náhodou, že USA jsou největším světovým exportérem kukuřice i pšenice. Futures na zrniny jsou proto velmi likvidní a pozorně sledované trhy.

  I přesto byly zrniny v posledních měsících spíše mimo zájem komoditních obchodníků. Dlouho se totiž pohybují do strany a výrazněji netrendují. To se ale zdá se změní, resp. zrniny se vrátí do pozice nejzajímavějších trhů pro komoditní a spreadové obchodníky.

  zc

  zs

  zw

  V minulých letech zrniny převážně klesaly. Farmáři měli téměř ideální podmínky v důsledku příznivého počasí a nízkých úrokových sazeb. Svou roli sehrál i sliný dolar, který zlevňoval komodity pro export. Inflace byla v USA velmi nízká. Právě zrychlující inflace je první indicie nadcházející změny. Uvolněná měnová politika Fedu zdá se začíná mít konečně dopad v reálné ekonomice.

  inflace

  Na růst cen jsou nejvíce citlivé energie a potraviny. Všichni totiž musíme jíst a jezdit autem. Spotřebu základních potravin nemůžeme příliš omezit, ani kdyby ceny výrazně vzrostly. A právě zrniny jsou základní komoditou potravinářského průmyslu, ať už přímo, nebo jako krmivo pro zvířata. Kukuřici můžeme navíc zařadit částečně i mezi energie. Cca polovina se jí totiž spotřebuje při výrobě ethanolu. Stručně řečeno, inflace pravděpodobně poroste a s ní i ceny zrnin.

  Na rostoucí inflaci pravděpodobně zareaguje Fed zvýšením tempa růstu úrokových sazeb. To ale bude mít efekt se značným spožděním. Krátkodobě navíc růst sazeb ztíží situaci farmářů, což bude opět tlačit na růst cen zrnin.

  Aby toho nebylo málo, počasí také nemusí být v budoucnu tak příznívé jako v posledních letech. Podle oceánografických modelů, je pravděpodobný příchod La Niña. To představuje ochlazení specifické části vod v tichém oceánu, v určité vzdálenosti od pobřeží Jižní Ameriky. Tento efekt (spolu s opačným jevem El Niño) má výrazný dopad na počasí ve velké části světa. A právě přechod mezi El Niño v minulých letech a La Niña v nadcházejícím období způsoboval v minulosti nepříznivé počasí pro pěstitelský cyklus některých zrnin v USA.

  Z dlouhodobého hlediska se potom hodně mluví o nižší sluneční aktivitě v následujících letech. Ta se měří počtem slunečních skvrn na Slunci. Obvykle takové období býva spojeno s chladnějšími zimami a celkově drsnějším klimatem.

  sunspots

  Prestože o těchto klimatických souvislostech se vedou akademické debaty, je to určitý důvod k obavám. Nic nevydrží věčně, ani příznivé počasí pro zrniny.

  Všechny výše zmíněné faktory nám dohromady vytváří „dokonalou příležitost“. Tedy takovou, v jejíž prospěch působí několik zásadních a přitom na sobě nezávislých fundamentálních vlivů. I když jeden z nich nemusí vyjít jak očekáváme, každý další má sám o sobě dostatečnou sílu k tomu, aby pohnul trhem dle našeho očekávání.

  Problém je, že i na dokonalé příležitosti se dá hodně prodělat. Ekonomická situace, případně i klima se může vyvíjet odlišně. Dokonce i kdyby se vše odehrálo jak očekáváme, trh nemusí na změnu fundamentu zareagovat ihned. U komodit je naprosto běžné, že můžou měsíce „odolávat“ a klidně se obchodovat za ceny pod produkčními náklady (naposledy nám to ukázal zemní plyn). Samotné futures jsou tedy dost divoké a klidně můžou jít proti nám déle, než bychom dokázali snést.

  Naštěstí existuje způsob, jak využít danou příležitost s nízkým rizikem a přitom velkým ziskovým potenciálem. Jsou jím interdelivery spready na zrniny! Riziko je v takovém případě omezené, což nám dává čas a také prostor pro chyby v načasování obchodu. Odběratelé mého Spreadového reportu mají jako obvykle vše s předstihem. V pondělním vydání jsem analyzovala příležitosti na konkrétních spreadech, včetně výhod a nevýhod každé příležitosti.

  Mít informační náskok se často vyplatí. Naprosto všechny příležitostí z mého reportu totiž od pondělí provedly velký pohyb očekávaným směrem. Ten kdo využil mých analýz ve svém obchodování, má už nyní několik set nebo i tísíc dolarů náskok 😉

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  10 Comments

  1. Radek

   Pěkný článek se zajímavými informacemi. Je možné sdělit o jaké spready šlo cca?

   Jen bych uvedl, že výše zmíněné faktory jsou dlouhodobého charakteru a na spreadu se objeví ještě třeba déle.

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Radek,

    ďakujem. Som rada, že sa Vám článok páči 🙂
    Čo sa týka spreadov, tak jedná sa samozrejme o bull spready, nakoľko predpokladám rast cien v budúcnosti. V niektorom z mojich budúcich článkov o niektorých napíšem viac 😉

  2. chodec

   Dobry den,

   Napisali ste :Naštěstí existuje způsob, jak využít danou příležitost s nízkým rizikem a přitom velkým ziskovým potenciálem. Jsou jím interdelivery spready na zrniny! Riziko je v takovém případě omezené, což nám dává čas a také prostor pro chyby v načasování obchodu.

   V com kontretne vidite nizsie riziko v instrumente interdelivery spred od obchodovania podkladu. Ved ako sa hybe podklad tak sa hybe aj dany spred.Rychlost pohybu si mozete zvolit ci budete trejdit futku, ETF alebo napakovane ETF a tiez time framom. Riziko s tym nema nic spolocne , riziko predsa definuje planovanu stratu a je urcene len a len stopkou. Ci stopky pri spredoch nepouzivate? Skor by som bral ze pravdepodobnost chovania sa daneho spredu v istom casom okne v rokoch dozadu vykazuje sezonnost a to vam dava statisticku vyhodu, ale s rizikom to nema nic spolocne, lebo ta vyhoda sa moze a nemusi potvrdit a tam Vam pomoze jedine planovana stopka.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň,

    práve naopak so sezonalitou to nemá nič spoločného 🙂
    Obmedzené riziko súvisí s pochopením štruktúry trhu v spojitosti s bull/bear spreadami. Táto záležitosť ale skutočne nie je tak triviálna, aby som ju mohla vysvetliť prostredníctvom komentárov. Veľmi podrobne to ale riešim vo svojom online kurze. Pre obchodovanie spreadov je to naprosto zásadné a moji študenti to vďaka tomu dobre ovládajú a majú tak pri obchodovaní spreadov nezanedbateľnú výhodu oproti ostatným.

    Mimochodom veľmi podobná situácia bola tento rok na jar. Niektorí odberatelia môjho reportu toho dokázali využiť a zobchodovať príležitosť so slušnými ziskami na svojich účtoch 😉

   2. Marian

    Podla mňa pri sprede je faktor nižšieho risku velmi dôležitý. Kedže sa jedná o nákup long a short pozície podkladu v tom istom čase (naráz), tak prirodzeným efektom tohoto prístupu je že hedgujeme riziko pohybu podkladovej komodity proti nám. To znamená že ak nakúpim spred na ktorýkolvek zmienovaný inštrument (ETF, futures, alebo aj akcie atd..) tak som proti pohybu podkladu proti mojej pozícii viac zaistený ako v prípade že nakúpim len čistú long alebo short pozíciu. Samozrejme má to dve strany, znižuje to riziko ale do istej miery aj potenciálne zisky.
    Marian

  3. Marek

   Dobrý deň.
   Podľa mojich analýz si osobne myslím, že celkom zaujímavý je aj trh ZL – sójový olej. Ak sa pozrieme na Term structure, zaujímavé je, že je možné vyskladať aj bull aj bear spread. Je tam aj contango aj backwardation. A samotná komodita sa nachádza na veľmi zaujímavej S/R úrovni, kde podľa mňa sa práve rozhoduje, či sa odrazí (a môžeme pomyšľať na bear spreadom) alebo prerazí S/R úroveň na cene cca 35 a začne už pomerne dobre rásť (a v tom prípade ziahnem po bull spreade s kontraktnými mesiacmi august, sep a oktober).
   Samozrejme COT je tak vyhrotené, že až na spadnutie. a práve COT upozorňuje skôr na to, že cena by mohla naozaj ešte klesnúť a odraziť sa od S/R.

   Máte podobný názor alebo sledujete niečo naviac ?
   Ďakujem

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Marek,

    súhlasím s Vami. Tiež je pre mňa trh so sójovým olejom zaujímavý. A súhlasím v podstate s každou Vašou vetou, možno iba jedna taká drobnosť – na contango histograme vidím hlavne contango. A to je pre mňa to podstatné. Síce tam nejaké to backwardation figuruje, ale len veľmi málo. Takže z môjho pohľadu sú jasnými víťazmi pri tejto komodite bear spready. Je to pekne vidieť aj na podrobných grafoch sezonality, kde jasne dominuje skôr rastúca tendencia, poprípade pohyb do strany. Pokles je zriedkavejší. Takže keď si toto spojím spolu s COT a silnou S/R úrovňou, vidím tu pomerne zaujímavú príležitosť.

    Jedinou nevýhodou v prípade tejto príležitosti je to, že sójový olej veľmi koreluje s ropou. A všeobecne obchodovanie energií je pomerne rizikové. Takže na to treba myslieť a treba si dávať na to pozor.

  4. Pavel

   Ahoj Eli, vracím se k Tvému článku, protože zrniny vnímám také jako příležitost i když nová Čína se na ZM už asi opakovat nebude :-). Chtěl jsem jen doplnit, že dlouhodobě největším producentem pšenice je EU a v tomto roce (vzhledem k velké úrodě) na druhém místě Rusko. Poměry ZW vůči zbývajícím zrninám se pohybují všeobecně na svých minimech. Můj názor je ten, že je to právě pšenice, která drží zbývající zrniny na nižších cenách a když nějaká vystřelí (ZM Čína), tak se zase pokorně vrátí nazpět. Proč bych kupoval na výkrm zvířat „drahou“ kukuřici nebo sóju, když se dá částečně nahradit levnou pšenicí. Slabý rubl a nakonec i euro spolu se současným cool trendem označovat potraviny z pšenice za příčinu civilizačních chorob, vedou k tlaku na její nižší cenu.

   1. Elena Lindišová

    Ahoj Pavel,

    s tvojim názorom súhlasím. Je pravda, že zrniny sú čiastočne previazané a pšenica je už dlhšiu dobu jednoznačne najslabšia. Ale myslím si, že to nebude naveky. Viz. obdobie cca pred 5 rokmi, kedy bola zlá úroda a do toho sa pridalo exportné embargo Ruska a ceny leteli hore.

    Z hľadiska globálnych cien skôr ako produkcia v danej zemi je podľa mňa rozhodujúci export. Tam si myslím, že Európa nie je tak dominantná. Pokiaľ teda viem správne. Vo fundamentoch sa ale za experta nepovažujem, takže ma kľudne oprav 😀

    V každom prípade veľké díky za zaujímavý postreh a doplnenie 🙂

    1. Pavel

     Jasně máš pravdu, cenu komodit ovlivňuje export. Pořadí států se tím změní. Přidávám odkaz: http://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=wheat&graph=exports

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *