Nová příležitost na ropě
Na ropě se opět vytváří zajímavá příležitost. Cena se momentálně pohybuje na téměř 4-letém maximu. Často se ptáte: Bude uptrend pokračovat? Nebo jsme již svědky obratu? Je zde několik zajímavých faktorů, které by nám mohly napovědět směr dalšího vývoje. Obzvláště jeden vliv je podle mě zásadní. Pojďme se dnes tedy podívat blíže na tento trh.
„Bear flag“ na grafu
Technická analýza ropy se již dlouho zásadně nemění. Na grafu pořád vidíme rostoucí cenový kanál, v jehož rámci ropa opakovaně testuje vrchní nebo spodní stranu.
Když se ale na graf podíváme pořádně, všimneme si posledního vývoje na denním grafu, kde se vytvořil jeden nový pattern – bear flag (v překladu medvědí vlajka). Již z jeho názvu vyplývá, že patří mezi patterny naznačující cenový pokles. Představuje dá se říci pauzu v rámci poklesu, který v tomto případě začal v červenci. Velmi zřetelně je bear flag vidět například na grafu front kontraktu CLU18 (viz. šipka).
Technická analýza nám tedy naznačuje minimálně pokračování konsolidace a možné otestování spodní trendline v oblasti kolem 65 dolarů.
Spekulanti jsou i nadále velcí optimisté
COT index spekulativních pozic ukazuje, že daná skupina je extrémně net long. To ale není vše. Index se nachází na historickém maximu a dosahuje téměř hodnoty 1. To znamená, že drtivá většina těchto pozic jsou longy.
Na první pohled byste proto možná usoudili, že nám analýza sentimentu naznačuje růst ceny ropy. Vždyť spekulanti trhu očividně věří, tak proč by ropa měla klesat? Opak je ale pravdou. Když jsou velcí spekulanti (např. velké hedgové fondy nebo investiční banky) tak moc optimističtí a drží obrovské nákupní pozice, naznačuje to obratu trendu na pokles nebo alespoň korekci. Zpravidla totiž podobné situace odpovídají lokálním cenovým maximům.
V podobě COT analýzy tedy najdeme již druhý faktor naznačující pokles ceny ropy. Pojďme ale dál.
Co se děje na pozadí trhu?
Někdy nám cena komodity může tak trochu „lhát“. Cena například roste, ale ve skutečnosti již trh nemusí být tak silný. Proto velmi často porovnávám cenový vývoj komodity s vývojem struktury trhu. Velmi jednoduše si strukturu trhu můžeme vizualizovat na SpreadCharts prostřednictvím term structure, vývoje contanga nebo samotných interdelivery spreadů.
Je možné, že nám cena ropy aktuálně lže? To není tak jisté. Divergence se strukturou trhu totiž nemusí znamenat 100%-ní jistotu dalšího vývoje. Faktem ale je, že nejbližší bull spread klesá i přes růst ceny podkladu a to dokonce v backwardation. Tohle chování často naznačuje slábnoucí trh. Jedná se tedy o další faktor naznačující pokračování konsolidace nebo korekci.
Navíc, když aktuální term structure porovnáme s 5-letým průměrem, zjistíme, že backwardation mezi prvními kontrakty je očividně nadprůměrné (modrá křivka je strmější v porovnání s červenou). Trh tedy může mít snahu vrátit se do běžnějšího stavu, což by mohlo být doprovázeno právě poklesem ceny ropy.
Tato informace zároveň ukazuje na potenciálně zajímavou příležitost. Oslabování backwardation by znamenalo růst daného bear spreadu, v tomto případě nejbližšího bear spreadu (CLV18-CLU18). Tento konkrétní spread si můžete prohlédnou na následujícím grafu podrobné sezonality. Je vidět, že spread má snahu o růst. Pro mě ale tato příležitost není zajímavá z hlediska RRR. Riziko je tu obrovské, protože jsem blízko do expirace. Volatilita spreadu se proto může ještě zvýšit. Znám ale obchodníky, kteří vyhledávají právě takové krátkodobě zajímavé příležitosti. Protože vyšší riziko zároveň znamená i vyšší potenciál zisku.
Nejdůležitější indikátor
Na závěr se dostávám k pro mě nejpodstatnějšímu indikátoru – intermarket spreadu mezi ropou Brent a ropou WTI. Jedná se o vizualizaci tlaku na export ropy WTI do světa. Velmi zjednodušeně řečeno, čím má daný spread vyšší cenu, tím je americká ropa WTI výhodnější na export. Jak už víte z mých minulých analýz ropy, je to právě export který tlačí cenu americké ropy vzhůru.
Zobrazme si teď aktuální intermarket spread BU18-CLU18 a porovnejme jeho vývoj s cenou WTI. Myslím, že je na první pohled zřejmé, co stojí za růstem ceny ropy. Je to postupně rostoucí exportní poptávka. Spread nedávno atakoval dokonce 11 dolarů. Také si všimněte období, kdy se růst spredu zastavil a došlo k obratu. Ropa následně přestala růst a přešla do konsolidace.
Aktuálně zde vidím tři možné scénáře:
1. Další pokles intermarket spreadu a jeho udržení se pod 4 dolary – na ropě přijde hlubší korekci, otestuje spodní stranu širšího rostoucího kanálu (viz. první graf)
2. Pohyb intermarket spreadu v rozmezí přibližně mezi 4-6 dolary – korekce na ropě může pokračovat, ale neměla by být velmi zásadní. Ve srovnání s minulostí je spread i nadále poměrně vysoko. Nakonec se ropa vrátí k uptrendu a pousune se do cenového rozpětí $80 až $90.
3. Další breakout intermarket spreadu přes 6 dolarů – pokud dojde na ropě ke korekci, bude pravděpodobně velmi mělká. Trh se velmi rychle vrátí do uptrendu.
Jaký scénář krátkodobě očekávám?
Podle aktuálních dát naznačujících silně prekoupený trh nevylučuji korekci, při které trh otestuje 65 dolarů. Při odhadu dalšího vývoje budu vycházet primárně ze tří bodů v předchozím odstavci. Rozhodli jsme se stávající situace využít a otevřeli short pozici prostřednictvím ETF na ropu.
We have opened a small short position in #CrudeOil yesterday. It’s a put vertical on ETF $UCO. In fact it was a forgotten order from Friday, so it was possible to open it at a better price #CL_F #OOTT pic.twitter.com/9kAHsowotE
— SpreadCharts.com (@SpreadChartsCom) July 31, 2018
Nenechte si ujít podrobnou analýzu ropy v novém vydání Spreadového reportu.
Tento článek neslouží jako investiční doporučení! Veškeré informace jsou určeny pouze ke studijním účelům a v žádném případě neslouží jako investiční doporučení. Obchodováním futures jste vystaveni riziku ztráty.