If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Obrovský pohyb na sójovém oleji

  25 Lis 2016,

  Na komoditním trhu se tento týden opět děly věci… Tentokrát mám na mysli sójový olej, který ve středu překvapil prudkým breakem směrem nahoru. Většina obchodníků, včetně mě, očekávala pokles ceny komodity na základě COT a dalších indikátorů. Tento středeční pohyb byl proto velkým překvapením a nebylo možné jej předvídat.

  Důvod tohoto zbrklého pohybu byl čistě fundamentální. Ve středu totiž agentura pro ochranu životního prostředí v USA (Environmental Protection Agency – EPA) zveřejnila zprávu, ve které zvyšuje povinný objem celkové produkce pohonných hmot z obnovitelných zdrojů v roce 2017 na 19,28 miliard galonů. Vím, čísla asi nic moc neřeknou, ale znamená to navýšení až o 6%. Některé firmy navýšení sice očekávaly, ale až tak velký skok byl přece jen velkým překvapením i pro ně.

  A kdo je vítězem této velké zprávy? Samozřejmě farmáři, kteří zásobují výrobce ethanolu, který se přimíchává do klasických pohonných hmot. Větší požadavky na celkovou spotřebu znamenají větší produkci etanolu, a tím pádem i větší poptávka po kukuřici a sójovém oleji.

  Je zajímavé, že hlavní složkou etanolu je právě kukuřice, která ale ve středu nepředvedla žádný výrazný růst. Zato sójový olej byl na tuto zprávu extrémně citlivý. Důkazem je prudký pohyb směrem nahoru až o téměř 7%! Uvidíme jestli bude tento nárůst udržitelný, nebo panika opadne a cena si to zamíří dolů.

  Sójový olej cena

  Podle mě bude pravděpodobně rozhodující, zda se cena dokáže udržet nad důležitou hladinou 35 centů, kterou při svém prudkém pohybu prorazila.

  Bear spready na tento prudký růst zareagovaly pochopitelně poklesem. Podívejte se například na pohyb spreadu ZLN17-ZLH17. Nakonec jeho cena zavřela na supportu 0.2 centů, který jsem mimochodem uvedla i ve Spreadovém reportu. Bude proto určitě rozhodující, zda spread silný fundament ustojí a odrazí se od tohoto supportu nebo ne.

  Sójový olej spread

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. Roman Horký

   Ahoj Elen,
   vyklopil jsem pozice ve spredu ZMjul x ZLleden. Dnes jsem se do trhu vrátil na nižši ceně výstup 10712 a následný vstup 10426. Trh na oleji mi připadá konsolidovaný a fundament vstřebaný. Věřím v otočení trendu v průběhu týdne. Čas ukáže zda se to potvrdí. Ahoj Roman

   1. Elena Lindišová

    Ahoj Roman,

    súhlasím s tebou. Tiež verím v otočenie. COT je proste pre mňa zásadný a ten hovorí jasnou rečou. Tak uvidíme. V každom prípade držím palce 😉

  2. Marek

   Dobrý deň

   Neviem či som dobre pochopil, ale nesedí mi jedns vec.

   Usa chcu viac pohonných látok z obnovitelnych zdrojov a teda asi nie z ropy a teda nie z klasickych pohonnỳch hmôt

   Vychádza mi z toho, že bude viac z obnovitelnych zdrojov a menej z ropy.

   Čiže menej klasických pohonnỳch hmôt menej ethanolu a menej oleja a kukurice.

   Otázka znie, prečo farmári sú potešení ?

   Ďakujem

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Marek,

    tak to sme sa asi správne nepochopili.
    Na základe tej správy sa zvýšil povinný podiel biozložky v palive. To znamená viac ethanolu, čiže väčšiu spotrebu kukurice a sójového oleja. A práve z toho dôvodu sa farmári tešia, pretože budú mať vyšší odbyt 🙂

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *