If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Od COT reportu ke COT analýze

  5 Lis 2015,

  Pravidelní čtenáři mých článků si určitě všimli, že při posuzování obchodních příležitostí používám analýzu Commitments of Traders (COT). Na workshopu Martina Kopáčka, kde jsem analyzovala některé obchody v tomto roce, využití tohoto nástroje vzbudilo velký zájem. Proto jsem se rozhodla napsat o analýze COT i pro ostatní z vás, kteří se o komoditní spready zajímáte nebo je dokonce obchodujete.

  COT report

  COT report ve skutečnosti není přínosný jen pro nás „spreadaře“, ale i pro ty, kteří obchodují samotné komodity, měny atd. COT nám totiž odkrývá pohled na skutečnou situaci na určitém trhu. Zda je trh překoupený nebo přeprodaný, jak se mění pozice skupin účastníků trhu, jaká je celková „nálada“ na trhu atd.

  Pokud jste již někdy viděli nezpracovaný COT report, asi jste se zděsili. Obsahuje obrovský počet řádků a sloupců, mohli byste se doslova utopit v číslech. Ti, kteří ho ještě neviděli, si ho pro zajímavost mohou najít na stránce CFTC v Market Reports, Commitments of Traders a Historical compressed.

  Na následujícím obrázku můžete vidět takový „výcuc“ z nepřehledného COT reportu. Ale i zde vidíte jen další čísla a čísla, přičemž se jedná pouze o zkrácenou verzi reportu! Konkrétně jde o stříbro. Zkuste si jen tak cvičně najít například počet short pozic skupiny zajišťovatelů (sem patří producenti, zpracovatelé, …). Po nějaké době „čumění“ do tabulky byste hledanou hodnotu určitě našli. Skupina zajišťovatelů má k 27.10. na stříbře 55 982 short pozic.

  Dobře, hodnotu jsme tedy našli. Ale co s ní dál? Proč vlastně ten COT report tolik vychvaluji? Vždyť z jednoho čísla přece nemůžu nic určit. A to je velká pravda. Z jednoho čísla nic. Abychom zjistili stav trhu a jeho náladu, potřebujeme zjistit změnu počtu pozic v čase. Museli byste si tato čísla zaznamenávat každý týden do tabulky, vytvořit si graf, a potom by Vám už COT report užitečný byl.

  COT analýza

  Naštěstí to ale dělat nemusíme. Existuje několik aplikací, které COT data zobrazí v grafu za vás. Já například používám perfektní aplikaci SpreadCharts.com. Vy ji už vlastně znáte také, pokud sledujete pravidelně mé články. A tady už COT report začíná být velmi přínosný. V mém obchodním systému až natolik, že ho považuji za hlavní pilíř.

  Podívejme se na další dva obrázky, které představují analýzu COT pro stříbro. Vybrala jsem právě stříbro jako příklad, protože tam skutečně COT analýza velmi pěkně funguje. První obrázek patří skupině velkých spekulantů a druhý obrázek skupině zajišťovatelů. V případě spekulantů se maxima při zelené křivce shodují s lokálními cenovými maximy. U skupiny zajišťovatelů se minima na červené křivce také s cenovými maximy shodují.

  Jak sami vidíte, analýza COT nám odkrývá vývoj počtu pozic těch největších hráčů na trhu. A to je přesně to, co obchodník potřebuje vidět. Nepotřebujeme konkrétní čísla. Bohatě postačí změna v čase. A to nám tato konkrétní COT analýza i poskytuje. Díky ní můžeme usoudit, zda je trh překoupený nebo přeprodaný, zda zajišťovatelé extrémně shortují nebo naopak své short pozice redukují atd.

  Při používání COT analýzy si musíme uvědomit, že nevíme určit obrat trendu přesně na den. Už jen proto, že COT report je publikován jednou za týden. A také z toho důvodu, že vyhrocenost trhu se v ceně může projevit klidně až za pár týdnů. Proto je vhodné na to nejjemnější časování vstupu do obchodů používat i další nástroje a indikátory. Analýza COT je ale pro mě jednoznačně nepostradatelná, protože mi ukazuje chování velkých účastníků trhu. A právě tito hráči hýbou cenou, a tím i mými penězi :-).

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  15 Comments

  1. MV

   Možno ste to už niekde spomínala, ale nepodarilo sa mi to nájsť. Koľko týždňový COT priemer je pre Vás podstatný?

   Používate pri analýze aj Net Positions?

   1. Elena Lindišová

    Ja COT priemer žiadny nepoužívam. Pracujem iba s COT analýzou, ktorá obsahuje NET positions a COT index, ako vidíte aj na obrázku. NET positions síce sledujem, no hlavný je pre mňa COT index, ktorý zohľadňuje aj zmenu open interestu v rámci danej skupiny, čo mi umožňuje porovnanie aj s dávnejšou minulosťou.

    1. Kamil

     Prajem prijemny vecer. Na stranke vidim len COT Net positions ale uz nevidim COT index – mozem poprosit o radu ?

    2. Kamil

     Uz som to nasiel – vlavo dole pull-down menu 😉

  2. MV

   Ale COT sa predsa udáva, ako priemer za nejaké obdobie. Niekto používa mesiac, niekto rok, niekto 3. Inak by to nebola spojitá čiara 🙂 Takže predpokladám, že tam asi máte default, len otázka je aký.

   1. Elena Lindišová

    COT analýza na SpreadCharts.com obsahuje Net pozície, tzn. rozdiel počtu pozícií long-short jednotlivých skupín účastníkov trhu a COT index, ktorý vyjadruje, akú relatívnu časť tvoria Net pozície zo všetkých pozícii v danej skupine. Žiaden priemer sa tam teda neaplikuje a nie je preto potrebné hľadať optimálnu periódu :-).

  3. Luboš V

   Stací vám k obchodování pouze SpreadCharts.com.
   Nebo používáte i jiné web stránky např. http://www.timingcharts.com/
   Díky za odpověd

   1. Elena Lindišová

    Ďakujem za dotaz a za zaujímavý odkaz. K obchodovaniu mi ale postačuje aplikácia SpreadCharts.com. Mám tam všetko v jednom a už som si naň zvykla. Timing charts vyzerá tiež veľmi prepracovane, no chýba mi tam sezonalita a tiež si myslím, že COT je na SpreadCharts.com lepší (napr. TCH nemajú disagregované dáta) a prehľadnejší.

  4. Štefan O

   COT index na SpreadCharts.com asi vyjadruje to čo píšete, ale originál COT index má predsa svoj vzorec a v ňom je premenná – časová perióda. Preto napr. na TCH je povinné pole na zadanie počtu týždňov pre výpočet indexu. Na SpreadCharts.com COT index vyjadruje niečo iné ako štandardný COT index, ešte zohľadňuje navyše aj zmenu OI ako píšete a o tom by bolo treba napísať možno trochu viac, aby si ho tradery nemýlili a možno by sa mal aj inak volať..

   1. Elena Lindišová

    Ďakujem za dotaz. To, ktorý COT index je štandardný alebo neštandardný je vec názoru. Rovnako, ako je množstvo prístupov k výpočtu sezonality, existuje aj viacero možností výpočtu COT indexu. Ja používam COT index tak, ako je počítaný v SpreadCharts.com. Výpočet má logiku, ale je mi jasné, že to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé. Nemajte ale strach, v rámci online kurzu, ktorý pripravujem, budem aplikáciu COT indexu a jeho výpočet dopodrobna vysvetľovať :-).

   2. wizard

    Domnivam se, ze COT index, jehoz dalsim uzivanym nazvem je Commercial Index, vytvoril Curtis Arnold. Larry Williams pak tento index pouze zpopularizoval.

  5. Štefan O

   „COT index“ vytvoril Larry Williams, to je jeho „názov“, má jasne stanovené pravidlá výpočtu. Existuje možno viacero výpočtov indexov z COT ale „COT index“ je len jeden. Komentáre ostatných boli mierené tiež k časovej periode, pretože pod COT indexom rozumejú „COT index“ a nie iný index vytvorený z COT. Aplikovať „COT index“ na trhy som sa učil osobne od LW, ale verím že aj Váš online kurz s Vašim indexom bude pre študentov prínosom. 🙂

   1. Elena Lindišová

    Vtip je ale v tom, že to nie je môj COT index, ale od SpreadCharts.com. A nakoľko ja používam túto aplikáciu, používam aj tento názov. Naučila som sa využívať tento COT index v svoj prospech. Ale skutočne si myslím, že diskutovať o názve nie je vôbec dôležité. Dôležité je pochopenie využitia tejto analýzy, ktorá je naozaj veľmi užitočná. O tom som sa už pri svojom obchodovaní nie raz presvedčila. A myslím si, že moji budúci študenti sa o tom tiež sami presvedčia :-).

  6. Roman Lenemajer

   Dobrý den , koukal jsem na COT report i COT index ale nenašel jsem tu tabulku z 21.4 ale z 18.4 nebyli tam komodity jen pár věcí mohu dostat přesnou adresu děkuji .

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň. Ak máte na mysli tú podrobnú tabuľku, ktorá je aj v článku, tak tú nájdete tu:
    http://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/index.htm

    Dáta sú zverejňované každý piatok, ale vzťahujú sa k poslednému utorku. Takže preto ste našli dátum 18.4.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *