If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Pád ceny zemního plynu

  6 Led 2017,

  Zemní plyn si v úterý prošel poklesem o víc jak 10% za jediný den! Taková situace je velmi neobvyklá a proto jsem tento trh blíže prozkoumala. Dnes se s vámi podělím o pár zajímavostí.

  Jde o třetí největší jednodenní pokles za posledních 10 let a největší od února 2014, kdy byla amerika doslova sevřená v opakujících se sněhových bouřích přicházejících z polárních oblastí.

  Plyn pokles

  Narozdíl od loňské teplé zimy jsme již letos v Americe zaznamenali tuhé mrazy a s tím spojenou zvýšenou spotřebu plynu. Přesto jsou zásoby zatím dostatečné. Úterní propad byl způsoben spíše přestřelením spekulativní poptávky. V průběhu prosince začaly meteorologické modely predikovat výrazný vpád studeného arktického vzduchu nad území USA. Především hedge fondům a dalším institucionálním hráčům se okamžitě vybavil rok 2014. Tato panika způsobila prudký nárůst spekulativních pozic na plynu. To je vidět i z Commitments of Traders reportu. Net pozice managed money se dostaly na úroveň roku 2014 a jejich COT index dokonce na úroveň vyšší.

  COT plyn

  Po novém roce ale přišlo vystřízlivění. Predikce modelů se ukázaly být jako přehnané. Oblast pravděpodobného zasažení chladným vzduchem se posunula na severozápad USA mimo významná populační centra. Výhled na leden se změnil a místo extrémních mrazů to nyní vypadá na celkem průměrný měsíc s ohledem na obvyklé teploty v tomto období. Směrem k průměru se posunula také předpokládaná spotřeba plynu v tomto měsíci.

  Bude plyn dále klesat? Vyplatí se naskočit do rozjetého trendu směrem dolů? To by mohla být velmi nebezpečná hra. Shortování plynu v průběhu zimy se může krutě vymstít. Dokladem toho je i historie. Po posledním více než 10% propadu z 24. února 2014 cena ještě dokázala předvést silnou rally a otestovat maxima v důsledku mrazů na samém konci zimy a obav o schopnost vybudovat dostatek zásob na další zimu.

  Plyn cena

  Stejně tak 20. srpna v roce 2007, kdy došlo k pádu o 13.8% za jediný den. Ani tehdy se nevyplatilo po tak prudkém propadu naskakovat do short pozic. Cena poté klesala pouze pár týdnů a krátce na to došlo k nastartování velmi silného rostoucího trendu, který vystřelil cenu plynu až ke $14.

  Plyn 2007

  Současná situace je ale bližší roku 2014. Stejně tak to vnímá i trh. Jednotliví účastníci se nervózně snaží odhadovat pravděpodobnost opakování scénáře z roku 2014. Krátkodobě cena může klesat, ale za hranicí nejbližších několika týdnů může být situace absolutně nevyzpytatelná. Vše závisí na počasí. Pomýšlet na short pozice na plynu je z tohoto důvodu velmi nebezpečné. Navíc oproti roku 2014 máme velkou část zimy teprve před sebou a počasí má ještě hodně příležitostí nás překvapit.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  2 Comments

  1. chodec

   Ten utorkovy gap bol peknym prikladom ako sa pri otvoreni trhu po vikende a sviatku zobchodovali zasoby , ktore boli reportovane az vo stvrtok. Hold niekto ma asi kristalovu gulu a uz cez vikend vedel, ze vo stvrtok budu reportovane najviac medvedie zasoby za poslednych par rokov . Analytici mali odhady -80 az -90 bcf a skoncilo to na -49bcf. EIA zrejme urobila koncorocnu korekciu dat , co som aj ocakaval podla poslednych troch az privelmi bycich zverejneni. Takze znenilo sa na plyne fundamentalne nieco? Najblizsie zverejnenie na 99% odpovie ze nic a trh ostava tesny minimalne 2,5 bcf/d, samozrejme bez vplyvu pocasia a ten za dva mesiace zmizne…

   1. Elena Lindišová

    Priznám sa, že s Vašim názorom celkom nesúhlasím. Podľa mňa to nemalo nič spoločného s reportom o zásobách. Informácie z reportu boli v cene plynu už dávno zahrnuté. Ten pravý dôvod bol ten, ktorý som popísala v článku, tzn. obrat v predikcii počasia v januári.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *