If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Proč nepoužívám pevný stoploss

  21 Čvc 2017,

  Často dostávám dotaz proč používám mentální stoploss a nikoliv klasický pevný stoploss pomocí stop příkazu.

  Krásnou ukázku toho proč tak činím poskytly nedávno futures na stříbro. 6. července došlo na stříbře k tzv. flash crash, kdy cena během okamžiku spadla o více jak 10%. O pár desítek vteřin se však vrátila téměř na původní úroveň. Je velmi nepravděpodobné, že by se na trhu se stříbrem doslova během pár vteřin změnila situace natolik, aby to ospravedlňovalo pokles ceny o 10%.

  Denní graf
  Denní graf

   

  Hodinový graf
  Hodinový graf

   

  Minutový graf
  Minutový graf

   

  Pokud by někdo držel long pozici na stříbře a měl v trhu stoploss prostřednictvím klasického stop příkazu, byl by z pozice vyhozen s obrovskou ztrátou a to navíc zcela zbytečně. To je přesně důvod proč nepoužívam pevný stoploss.

  Události typu flash crash a okamžiky nízké likvidity se začaly objevovat hlavně v posledních 10-ti letech. Souvisí to s tím, jak se většina objemu zobchodovaných futures přesunula na elektronickou burzu. Většinu obchodů již nerealizují lidé, ale počítače prostřednictvím rychlých algoritmů. Vše je rychlejší a více automatizované. Snížily se poplatky, zlepšila likvidita a tím i dosažitelné plnění. Nevýhodou je ale náchylnost na chyby. Pokud totiž dojde v nějakém algoritmu k chybě, může na trh poslat objednávku místo 10-ti kontraktů klidně 10 tisíc. To by myslící a hlavně pomaleji jednající člověk nikdy neudělal.

  Osobně místo pevného stop-lossu používám mentální stoploss. Vystupuji z trhu ručně, zpravidla na close daného dne. Je pravda, že někdy se proto stane, že z trhu vystoupím pod stanoveným stoplossem. Dlouhodobě se ale tyto ztráty zhruba vykompenzují situacemi, kdy naopak výstoupím s menší ztrátou, protože mě z obchodu nevyhodí intradenní kolísavost ceny. Především mi ale pro kontrolu nad ztrátami slouží správně nastavený risk management.

  Používání pevného stoplossu ale nezavrhuji, každý nechť si vybere co mu vyhovuje. Pouze bych místo běžného stop příkazu použila stop limit, který sice negarantuje vyplnění příkazu, ale zato poskytuje ochranu před událostmi typu flash crash. Tento trend je vidět u většiny profesionálních obchodníků, kterí market, respektive stop příkaz hromadně přestávají používat.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  4 Comments

  1. Richard

   Měl bych na Vás ještě jednu otázku k cukru. V tuto chvílí cena roste, ale bull spready naopak klesají např. SBV-SBK18. Je to možné považovat jako případný další pokles futures kontraktu?

   1. Elena Lindišová

    Zdravím,
    je fakt, že tam vznikla akoby divergencia. Ale ono v podstate to nie je až tak prekvapujúce a nepovažujem to za nejakú anomáliu. Proti bull spreadom totiž stojí contango, ktoré akoby tlačí na bull spready. Takže ak rast ceny cukru nebude dostatočný, bull spreadom bude v ceste smerom hore brániť contango. Ale samozrejme môžeme z tohto chovania spreadov usúdiť minimálne to, že trh ešte nemusí byť dostatočne silný na budúci rast. Ale samozrejme neplatí to vždy, cukor kľudne už zajtra môže vystreliť hore 🙂

  2. Juraj.

   Ak by to bol skutocny pad..co potom..Vystupovat rucne miesto stoplossu.V priebehu par hodin sa mozu udiat veci co mi vymazu pol uctu..A ked sa to nestane teraz ,stane sa to mozno za par rokov a vymaze vsetky zisky za tie roky..Nepouzit stoploss alebo aspon cakajucu protipoziciu je silna kava.Kazdeho to asi raz pochova.Nieje ani bezpecne mat cely kapital u brokera. Staci na par stoplossov a margin.Zvysok kapitalu doma v bezpeci.

   Preskoci stoploss , broker utecie s kapitalom, zkrachuje …Stat sa moze cokolvek. Kapital u brokera nieje v bezpeci.

   Sledoval som Finakademiu ale je tu uz pomaly tolko amaterizmu ako na Financnik…cz . No tu sa aspon negambli na trojsekundovych svieckach.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň,
    to, akú časť kapitálu je dobré mať u brokera, nie je predmetom článku a je to na individuálnom posúdení každého jedinca.
    Samotný stop-loss príkaz nie je zárukou výstupu z obchodu. A to ani nemusíme vymyslieť žiadne divoké scenáre. Stačí naprosto bežný gap ceny cez víkend, kedy je burza zatvorená. Stop-loss preto nesmie nahradzovať celkový risk management. Preto je úplne jedno, či niekto používa STP príkaz, STP LMT príkaz alebo mentálny stoploss.
    Je zaujímavé, ako je v komunite drobných obchodníkov zarytá dogma používania STP príkazov. Vážne si myslíte, že veľkí obchodníci, prípadne fondy používajú STP príkaz? Základom risk managementu týchto subjektov je riadenie alokácie.
    Tiež aj ja striktne alokujem riziko na obchod ešte pred otvorením, a preto ma nevyvedie z miery ani situácia, kedy trh preskočí môj mentálny stop-loss. Každý ale nech používa, čo mu vyhovuje, svoj prístup nikomu samozrejme nevnucujem 😉

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *