If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Trump dokáže způsobit bouři i na zrninách

  1 Bře 2017,

  Zrniny si včera prošly šílenými pohyby. Důvodem byly fámy o tom, jaké změny hodlá prezident Trump udělat v odvětví biopaliv. Věc je poměrně komplikovaná, proto nechci zabíhat do detailů. To hlavní se týká přesunu povinnosti přidávat do paliv obnovitelnou složku (ethanol) z rafinerií na podniky umístěné níže na dodavatelském řetězci. Jsou to například přímo prodejci benzinu, maloobchodníci, atd …

  To ale není všechno. Rafinerie tato zpráva samozřejmě potěšila. Proces přimíchávání bilopaliv je pro ně velkým břemenem a také nákladnou zátěží. Na druhou stranu tato změna nepotěšila firmy, na které má tato povinnost přejít. Znamená to totiž nové náklady. S návrhem proto souvisí i další změna, tak říkajíc „na oplátku“. Tou je umožnění prodávat benzin E15 (s 15% podílem ethanolu) celoročně.

  A právě tato zpráva je zřejmě ta nejdůležitejší. Kvůli ní ceny zrnin tak vystřelily. Znamenalo by to totiž podstatné zvýšení poptávky po zrninách, hlavně po kukuřici, k produkci ethanolu. To bylo příčinou tak prudké včerejší rally.

  Kukuřice
  Hodinový graf kukuřice

   

  Sója
  Hodinový graf sóji

   

  Sójový olej
  Hodinový graf sójového oleje
  Pšenice
  Hodinový graf pšenice

   


  Později se ale začaly šířit zprávy že jde pouze o fámu.
  Navíc Bílý dům navržené změny odmítá potvrdit. To mělo za následek vyprchání euforie a následný pokles cen zrnin. Přesto všechny zrniny uzavřely v zelených číslech. Nejvýrazněji vzrostl sojový olej, u kterého jsme zaznamenali denní růst až o přibližně 4% při téměř trojnásobném volume ve srovnání s předchozím dnem.

   

  Denní graf kukuřice
  Denní graf kukuřice

   

  Denní graf sóji
  Denní graf sóji

   

  Denní graf sójového oleje
  Denní graf sójového oleje

   

  Denní graf pšenice
  Denní graf pšenice

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *