If you have account already, Log in here first

Přihlásit
  • cs
Menu

Trump dokáže způsobit bouři i na zrninách

1 Bře 2017,

Zrniny si včera prošly šílenými pohyby. Důvodem byly fámy o tom, jaké změny hodlá prezident Trump udělat v odvětví biopaliv. Věc je poměrně komplikovaná, proto nechci zabíhat do detailů. To hlavní se týká přesunu povinnosti přidávat do paliv obnovitelnou složku (ethanol) z rafinerií na podniky umístěné níže na dodavatelském řetězci. Jsou to například přímo prodejci benzinu, maloobchodníci, atd …

To ale není všechno. Rafinerie tato zpráva samozřejmě potěšila. Proces přimíchávání bilopaliv je pro ně velkým břemenem a také nákladnou zátěží. Na druhou stranu tato změna nepotěšila firmy, na které má tato povinnost přejít. Znamená to totiž nové náklady. S návrhem proto souvisí i další změna, tak říkajíc „na oplátku“. Tou je umožnění prodávat benzin E15 (s 15% podílem ethanolu) celoročně.

A právě tato zpráva je zřejmě ta nejdůležitejší. Kvůli ní ceny zrnin tak vystřelily. Znamenalo by to totiž podstatné zvýšení poptávky po zrninách, hlavně po kukuřici, k produkci ethanolu. To bylo příčinou tak prudké včerejší rally.

Kukuřice
Hodinový graf kukuřice

 

Sója
Hodinový graf sóji

 

Sójový olej
Hodinový graf sójového oleje
Pšenice
Hodinový graf pšenice

 


Později se ale začaly šířit zprávy že jde pouze o fámu.
Navíc Bílý dům navržené změny odmítá potvrdit. To mělo za následek vyprchání euforie a následný pokles cen zrnin. Přesto všechny zrniny uzavřely v zelených číslech. Nejvýrazněji vzrostl sojový olej, u kterého jsme zaznamenali denní růst až o přibližně 4% při téměř trojnásobném volume ve srovnání s předchozím dnem.

 

Denní graf kukuřice
Denní graf kukuřice

 

Denní graf sóji
Denní graf sóji

 

Denní graf sójového oleje
Denní graf sójového oleje

 

Denní graf pšenice
Denní graf pšenice

Stáhněte si ZDARMA ebook

"Tajemství komoditních spreadů"

template-7-40548431505304004-large

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *